Oruçluyken ağız kokusunu önlemenin 10 yolu!

Ağız kokusu, Ramazan ayında oruç yakalayanların en büyük şikayetlerinden biri. Sahurda, dişlerin yemeğin hemen ardından değil, en az bir saat sonra fırçalanması ağız kokusuna neden olan bakterilerin oluşumunu yasaklıyor.

Ramazan ayında uzun zaman aç kalınması ve gün içinde akışkan harcanamaması, makûs ağız kokusunun yaradılışına taban hazırlayabilir. Sosyal hayatı da negatif etkileyen ağız kokusunu önlemek için birkaç püf noktasına dikkat etmek yeterli. Dr. Dt. Aslı Tapan, ağız kokusuna karşı tekliflerde bulundu:

DÖRT BİREYDEN BİRİ AĞIZ KOKUSU MESELEYİ YAŞIYOR

Halitozis başka bir deyişle ulus arasında öğrenilen ismiyle makûs ağız kokusu, cemiyette her dört bireyden birinin yaşadığı bir mesele. Sosyal yaşamda ciddi meselelere yol açan ağız kokusu; diş çürüğü ve diş eti problemleriyle beraber, diş hekimine gitmenin başlıca nedenlerinden biri. Makûs ağız kokusunun en büyük sebebi, dişlerde ve ağız boşluğundaki bakterilerin artıkları olan sülfürlü birleşiklerden kaynaklanıyor. Ramazan ayında uzun süren açlık ve susuzluk, ağız kokusunu artırabiliyor. Makûs ağız kokusu; sindirim sistemi, sinüzit, bademcik, farenjit veya ciğerlerdeki rahatsızlıkların bulgusu olarak da ortaya çıkabiliyor.

SAHURDAN SONRA AĞIZ BAKIMINI ÖNEMSEMEME ETMEYİN

Oruç yakalanırken beslenme kumpasının tamamen değişmesi, uzun zaman aç ve susuz kalınmasına neden olur. Aç kalınan zamanın uzunluğuna bağlı olarak, ağızda basitçe artma etrafı bulan bakteriler, diş çürüklerini artırabilir ve makûs kokuya neden olabilir. Özellikle sahurdan sonra lüzumlu diş pakliğinin yapılması, bakteri yaradılışını azaltır.

STRES, AĞIZ KOKUSUNU TETİKLEYEBİLİR

Koku ağızdan kaynaklanıyorsa; diş eti hastalıkları, diş çürüğü, ağızdaki daha önceki dolgu ve kaplamaların hakimiyet edilmesi gerekir. Değişik rahatsızlıklara bağlı olarak büyüyebilen makûs ağız kokusuna, ağız içi tükürük akımının eksilmesine neden olan stres de yol açabilir. Stres; beden sıhhatinin yanında ağız sıhhatini de negatif etkileyerek, makûs ağız kokusuna neden olabilir.

BAHARATLI BESİNLERDEN UZAK DURUN

Ağız kuruluğuna neden olan baharatlı gıdalar da makûs ağız kokusunun nedenleri arasında gösterilir. Ayrıca bu gıdalar, terleme ve soluk yoluyla dışarı atıldığından, makûs ağız kokusunu artırabilir. Ramazan ayı süresince lifli nebatsal mahsullerin seçim edilmesi, tükürük akımını süratlendireceği için ağız içi pakliği bakımından ehemmiyet taşır.

BİR KADEH ÇAY YERİNE BİR DİLİM MEYVE
Sahurda genellikle seçim edilen çay-kahve gibi meşrubatlar ve baharatlı besinler, ağız kuruluğunun çoğalmasına neden olur. Bunların yerine taze bunalmış meyve suları, meyve-sebze ve hububatlı gıdalar gibi lifli besinlerin harcanması, ağızdaki tükürük akımını süratlendirir. Lifli gıdaların harcanması, tükürük akımını süratlendirdiği gibi ağız içi pakliği bakımından da oldukça ehemmiyet taşır.

SÜT MAHSULLERİNİ DAHA AZ TÜKETİN

Tüketilen gıdaların ağız kokusuyla yakından alakası bulunur. Süt mahsulleri, çoğunlukla ağız kokusuna yol açar. Tok yakaladığı için sahur sofralarında sıkça seçim edilen peynir ve yumurta, ağız kokusu meselesini tetikleyen etmenler arasındadır. Öğünlerde pırasa, domates, kereviz gibi su içeriği bol sebzeleri seçim etmek, ağız kokusunun eksilmesine destekçi olur.

ENERJİ MEŞRUBATI VE KAHVE HARCAMAYIN

Ramazan’da ağız kokusunu önlemek için bu tekliflere göz atın:

1- Ağız kuruluğu, ağız kokusunun çoğalmasına neden olur. Gün içinde ağzı suyla çalkalamak makûs kokuyu azaltır.

2- Ağız hijyenine itina göstermeniz gerekir. Dişlerin yüzeyi ve dil sırtını pak tutun.

3- Yutmamaya dikkat ederek, gün içinde emin aralıklarla ağzınızı suyla çalkalayabilirsiniz.

4- Ağız kuruluğunu artıran çay-kahve ve baharatlı besinlerden uzak durulması gerekir.

5- Sarımsak ve soğan gibi kokuyu artıran yiyecekleri ham olarak tüketmemelisiniz.

6- Tok yakalayan süt, peynir ve yumurta gibi sistein kapsayan gıdalar, makûs kokuya neden olabilir.

7- Ramazan’da enerji meşrubatlarından da uzak durmalısınız.

8- Stresi hakimiyet altında yakalamaya çalışın.

9- Lokmaları, muhtemel olduğunca çok çiğneyin.

10- Et ve şarküteri mahsullerini fazla harcamayın.

Bir cevap yazın