Otu Herkes Yesin Kırkbir Tasaya Deva, Öğrenmeyenlere Duyurun Otun İsmi

Özellikle egede çok harcanan ve hoşlanılan Bostan otu Ege, Akdeniz ve Marmara bölgelerindeki tarla kenarlarında, bahçelerde ve kırlarda yabani olarak yetişir. Denize yakın tepelerde ve dağlarda da görülür.

Şevketi bostanın akkız, kenger, sakızotu, sarıcakız, alıç, kenker dikeni, süt dikeni, bostan otu, kutlu dikeni, şevket otu, çengel otu, kanatma gibi değişik yöresel isimleri vardır.

Şevketi bostan otu kapsadığı yüksek yiyecek bedellerinden dolayı oldukça ehemmiyetli bir nebattır. Otların babası olarak da bilinir.

Özellikle böbrek rahatsızlığı sürükleyenler için bütün bir şifa ambarıdır. Börek taşı düşürmede basitlik sağlar. Tabi verimi yalnızca böbreklere değildir. Daha bir çok verimi bulunmaktadır.

Şevketi Bostan Otunun Yararları

  • * İştahsızlığa karşı iyi kazanç.
  • * Mide, bağırsak hastalıklarına karşı rehabilitasyon edicidir. Bu surattan mide rahatsızlıkları sürükleyenleri kullanmaları önerilir.
  • * Sindirim problemlerinden kaynaklanan karın sızılarını giderir. Özellikle gaz sancılarına karşı çok tesirlidir

  • * İdrar söktürür. Safra salgısını artırır.
  • * Her türlü alerjiye karşı nasihat edilmektedir. Özellikle toz ve otlardan kaynaklanan nezlemsi gidişata karşı rehabilitasyon edicidir.
  • * Bedendeki yaraların arınılmasını ve kısa zamanda iyileşmesini sağlar.
  • * Romatizmal rahatsızlıklarda iyi kazanç.
  • * Taşıt yakalamasına karşı iyi gelmektedir.

Şevketi bostan otu dağda bayırda yabani olarak yetiştiği gibi son zamanlarda sera ekiciliğide yapılmaktadır. Kök kısmından yemekler yapılır.

Kasım ayından baharın ilk günlerine kadar bulunur. Yazın çiçek açar. Çiçeklerini de toplayıp, kurutup, kullanabilirsiniz. Özellikle son baharda tohum verir. Tohumu ile birlikte kuruttuğunu çiçeklerini de kullanabilirsiniz.

Şevketi Bostan Çayı Tarifi

Malzemeler : 1 Kadeh Su, 1 tatlı kaşı şevketi bostan çiçeği

Yapılışı : 1 kadeh suyu kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kapatın. 1 tatlı kaşığı kurutulmuş şevketi bostan çiçeğini için atın ve 15 dakika kendi sıcaklığında demlenmesi için bekleyin. Ardından içebilirsiniz.

Etkili neticeler almak için bir gün içinde 3 kere uygulanması gerekmektedir.

Alerji için ise, 1 litre suyun içerisine 2-3 tutam bostanı şevket otu atın. 1 gün bekletin. Ardından 1 hafta süresince her gün 1 saat arayla 1 kaşık için.

Yemek olarak da etli veya zeytinyağlı yemekler de kullanabilirsiniz. Dikenli kök kısmını dikkatlice soyun ve yemekleriniz de bu kısmı kullanın.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, sevip, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Otu Herkes Yesin Kırkbir Tasaya Deva, Öğrenmeyenlere Duyurun Otun İsmi” üzerine 2 yorum.

  1. YARALARA KARŞI ,, kantoron otu Çiçeklenip Tohumlandıgında Yarı Çiçekli olsun , kıyın Kavanoza koy üzerine Z.YAGI koyun Kapatıp yarı güneş yarı gölge yerde 20 gün Kalsın Yagın rengi Çay gibi olunca o yagdan yaralara sürün iyi gelir ,, bir su bardagı Kantoron yagını ılıklaştır , içine 1 Çorba kaşıgı Vazelin koy ve Arıcılardan pirebolis 2 nohut büyüklüğünde ilave ediniz , tüm El yüz yaralarına çok iyi gelir ben on yıldır kullanıyom Çevremede veriyom

Bir cevap yazın