Öyle Bir Hastalığa Neden Oluyor Ki…

Bacaklarda sızı, özellikle gece büyüyen kramplar, şişme, kaşıntı, ciltte renk farklılıklarına oluyor… Hayat niteliğini de düşüren varis yaradılışına yol açan nedenler hangileri?

“Toplardamarların genişlemesi “ olarak belirlenen varis günümüzde en sık görülen hastalıklardan biri. Öyle ki Amerika’da 50 yaş üzerinde popülasyonun yüzde 50’sinde bu hastalık mevcut. Ülkemizde de kesin bir sayı olmamakla birlikte, 10 milyonun üzerinde bireyde varis olduğu varsayım ediliyor. Rehabilitasyon edilmediğinde vefata yol açabilen ve kronik venöz yetmezlik ismi verilen ciddi bir hastalığa da neden olabiliyor. Birinci derecede akrabalarda varis hastalığı olması ve ilerleyen yaş, varis yaradılışının ehemmiyetli tehlike etmenlerini oluşturuyor. Bunların yanı sıra alınacak temkinlerle önlenebilen tehlike etkenleri de mevcut. Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. HASAN Karabulut, varis yaradılışına yol açan veya var olan varisleri artıran faktörleri anlattı, ehemmiyetli tekliflerde bulundu.

1-Genetik

Genetik yatkınlık varis hastalığının belki de en ehemmiyetli ve değiştirilemez sebebi. Bu surattan anne ve babada varis varsa, bu hastalığın büyümesini beklemeden gözetici rehabilitasyona başlamak gerekiyor.

2-Obezite

Obezitenin doğrudan varis hastalığına yol açtığı tespit etilmemekle beraber fazla kilo sebebiyle az hareket etmek, buna bağlı olarak kapakların sürekli yüksek tazyike maruz kalmaları ve baldır adalelerinin yeterince çalıştırılmaması neticeyi kan yukarıya doğru pompalanamıyor. Bu tablo da varis yaradılışına neden olabiliyor.

3-Bacak bacak üstüne atmak

Bacak bacak üstüne atmak ayak bileğindeki toplardamar tazyikinin yüksek kalmasına ve dizin o bölgedeki toplardamara baskı yapması sebebiyle kan akımında eksilmeye yol açıyor. Bu vaziyet de yeni varis yaradılışı ya da oluşan varislerin çoğalışına neden olabiliyor.

4-Hareketsizlik

Uzun vakit ayakta kalarak ya da değişmez bir biçimde oturularak yapılan işlerde çalışmak varise yol açabiliyor. Atar damarlardan değişik olarak toplardamarlarda kapaklar oluyor. Bu kapaklar ayakta durduğumuzda ya da oturur haldeyken yerçekiminin tesiriyle kanın altta bir araya gelmesini önlüyor. Hareket ettiğimizde kapaklarda bir problem yoksa tazyik 0 – 10 mmHg oluyor. Ayakta ya da otururken ise ayak bileğimizdeki toplardamar tazyiki takribî olarak 100 mHg’ye yükseliyor. Şayet kapaklarda bir problem varsa Firari derecesine göre tazyik yüksek kalıyor, bu da ilerleyen zamanda damarlarda genişlemeye, yan damarlarda besbellileşmelere yol açabiliyor.

5-Yüksek topuklu kunduralar

Yüksek topuklu kunduralar, bacak adalelerinin yürüme anında kanın yukarıya doğru pompalama işlevlerini bozarak toplardamarların tazyike maruz kalmalarına neden oluyor. Bu vaziyet hem bacak Sızılarına hem de varis yaradılışına sebebiyet verebiliyor.

6-Az su içmek

Az su içmek varis yaradılışına doğrudan neden olmuyor. Ancak hareketsiz olmak ya da derin toplardamarlarında yetmezlik olan şahıslarda az su içilmesi vaziyetinde “hemokonsantrasyon” denilen kanın biçimli personelleri çoğalıyor ve buna bağlı olarak kan yoğunlaşıyor. Bu vaziyet hareketsizlikle birleşince derin ven trombozu denilen derin toplardamar tıkanıklıklarına yol açabiliyor. Bu hastalık hem akciğere pıhtı atmasına neden olabiliyor, hem de iyileşme sürecinde toplardamarlarda kapak bozuklukları oluşturarak tromboz sonrası belirti ismi verilen kronik toplardamar rahatsızlıklarına neden oluyor.

7-Güneşlenmek

Sıcak hava, kaplıca, sauna, güneşlenmek, kum banyosu… Bu etkenler doğrudan varis yaradılışına yol açmasalar da varisleri olan şahıslarda kapaklardaki noksanlık derecesini çoğaldırarak varislerin artmasına yol açabiliyor. Bunun sebebi ise sıcak havanın damarları genişletmesi ve mevcut olan kapak noksanlıklarının firari seviyesini yükseltmesi. Bu tablo da varislerin genişlemesi veya yeni varis yaradılışlarıyla sonuçlanıyor.

8-Doğum hakimiyet hapları

Doğum hakimiyet hapları da varis yaradılışına sebebiyet verebiliyor. Doğum hakimiyet ilaçlarının içinde yer alan hormonların damarların çoğalışına neden olabilmesinin dışında belki de oluşturdukları en ehemmiyetli problem, derin toplardamarlarda eksikliği olan hastalarda tromboza pıhtılaşma yol açabilmeleri. Bu tablonun en ehemmiyetli karmaşıklığı ise pıhtıların koparak akciğere gitmesi akciğer embolisi ve vefata kadar gidebilecek problem oluşturabilmesi.

9-Alkol

Alkol yeni varis yaradılışına neden olmuyor. Ancak toplardamarlar üzerine genişletici tesiriyle toplardamarlarda firari derecesini çoğaldırması ve hareketsizliğe yol açması suratından toplardamarlarda tazyiki artırarak mevcut varislerin artmasına neden olabiliyor.

10-Hamilelik

Hamilelikte gerek hormonal farklılıkların gerekse karın içerisinde gelişen bebeğin toplardamar üzerine baskı yapmaları, buna bağlı olarak bacaklarda tazyikin çoğalması neticesinde varisler aşikar olmaya başlıyor ya da çoğalıyor. Burada yeniden ehemmiyetli olan derin toplardamar kapaklarında noksanlık olup olmaması. Şayet derin toplardamarlarda noksanlık varsa bu meseleyi yaşayan gebelerin doğum evveli ve sonrasında yakından takip edilmeleri gerekiyor.

Milliyet

Bir cevap yazın