Öyle Bir Faydayı Ortaya Çıktı Ki Bırakılmazınız Olacak

Tabiatın sunduğu binlerce hediyenin içinde yeteri kadar bedeli bilinmez ve sofralarımızda yer edinemeyen avokado, bereketleriyle donakaltıyor. Asıl bir sıhhat ambarı olan avokado, kalp sıhhatinden gözlere, kemiklerden, beden gelişimine kadar bir hayli mevzuda fayda sağlıyor. Beslenme ve Perhiz Uzmanı Büşra Çengel, mucize yiyecek avokadonun verimlerini anlatıyor.

SIHHAT KAYNAĞI; AVOKADO

Birçok vitamin ve yağ istikametinden zengin olan avokado meyvesi, bereketleriyle hem genel sıhhat üzerinde hem de cilt yenilenmesinde ehemmiyetli bir rol oynuyor. E, A vitamini ve B grubu vitaminlerini bol ölçüde kapsayan avokado, iyi bir hücre gözetici ve antioksidandır. Demir, fosfor, magnezyum, potasyum, lif, protein doğrultusundan da oldukça zengindir.

PERHİZ YAPANLAR, BESLENME LİSTESİNE ALMALI

100 gramı 143k kal olan avokado perhiz yapanların listesinde kesinlikle olmalıdır. Her ne kadar yüksek kalorili ve yağ bakımdan zengin olsa da, içeriğindeki yağın doymamış olması ve uzun zaman tok yakalaması açısından oldukça bereketlidir. Sindirim sistemi için verimli olan ve kilo vermeyi basitleştiren lif içerir.

CİLDİ BESLEYEREK, CANLI VE TAZE BİR GÖRÜNÜM KAZANDIRIYOR

Cildin epidermal katmanını gözeten avokado cilde direk uygulandığında dahi tesirlerini gösterir. Cilde yumuşaklık ve nem kazandıran mucize yiyecek avokado, tenin elastikiyetini kazanmasını sağlar. Cilde uygulandığında parlaklık veren avokado, kuru ciltlerde görülen kaşıntı, kızarıklık gibi meselelere de tesirli çözümler sunar.

KALP SAĞLIĞI VE KOLESTEROL İÇİN FAYDALIDIR

Bu mevzuda yapılan araştırmalar, avokado harcayan şahısların harcamayanlara göre kalp sıhhatinin çok daha iyi gidişatta olduğunu gösteriyor. Avokado içinde tekli doymamış yağ asitlerine ek lif ve fitosterollerde bulunuyor.

GÖZLERİNİZ AVOKADOYA EMANET

Lutein ve zeaksantin gibi antioksidan maddeler kapsayan avokado kumpaslı olarak harcandığında göz sıhhatine iyi geliyor. Özellikle de yaşlılığa bağlı olarak görülen katarakt, makülerdejenerasyon yaradılışına mani olur. Ayrıca içeriğindeki E vitamini ağ tabakaya hasar veren retinopatiye karşı eforlu bir koruma kalkanı oluşturur.

TÜM BUNLARIN YANI SIRA;

  • İçeriğindeki potasyum sayesinde böbrek işlevlerinin muntazam çalışmasını sağlar.
  • İçeriğindeki yağ asitleri sayesinde belleği güçlendirir.
  • Bağışıklık sistemini güçlendirir.
  • Muzdan çok daha fazla potasyum içerir.
  • Potasyum kan tazyikinin hakimiyetinin sağlanmasında ve kumpaslı kalp atımı için oldukça ehemmiyetlidir.

Bir cevap yazın