Özellikle geceleri daha çok terliyorsanız dikkat!

Bazı hayati hastalıklar surat ve bedendeki farklılıklarla sinyal veriyor. Böbrek-kalp yetmezliğinden akciğer kanserine kadar bir hayli rahatsızlık gözlerde şişme, tırnaklarda sararma gibi bulgularla kendini gösteriyor.

Gözleriniz şişiyor, tırnaklarınız sararıyor veya istemsiz kilo kayıpları yaşıyorsanız, bu bulguları göz arkasını etmemeniz gerekiyor. Bedeniniz ile alakalı bu sinyaller, böbrek hastalığından kalp yetmezliğine kadar pek çok hastalığı işaret edebiliyor. Bu vaziyette süre kaybetmeden bir uzmana müracaat etip zorunlu muayeneleri yaptırmak büyük ehemmiyet taşıyor. Uz. Dr. Özlem Kaplan, bedende hastalık habercisi olabilecek bulgular hakkında şu bilgileri veriyor…

TIRNAKLARI ÖNEMSEYİN

Tırnaklardaki yapı ve renk farklılığı bedende büyüyen birtakım sistemik hastalıkların habercisidir. Sarı tırnaklar mantar hastalığında görülürken, kaşık tırnak vaziyeti veya tırnaklardaki beyaz kirler demir beceriksizliği kansızlığının belirtisi oluyor. Tırnaklarda bombelik ise; siroz, akciğer kanseri, bronşektazi ve bazı bağırsak hastalıklarında görülebilen bulgudur. Tırnakta siyah çizgilenmeler ise tırnak yatağında kanama veya melanoma denilen bir kanser cinsinin habercisi olabilir.

ZEHİRLENME İŞARETİ

Gözün beyaz kısımlarındaki sarı renk, karaciğer ve safra yolları hastalıklarının bulgusudur. Göz kapaklarındaki ödem, şişlik böbrek bozukluğuna işaret ederken, gözbebeklerinin denk büyüklükte olmaması kafa içi kanama ve beyin travmaları gibi ciddi nörolojik hastalık vaziyetlerinde görülür. Göz bebeğindeki küçülme ise ilaçlarla zehirlenmelerini işaret eder.

GECE TERLEMELERİ…

Kişide istemsiz ve süratli kilo kayıpları varsa kesinlikle tiroit işlevleri ve kan şekeri araştırılmalıdır. Hipertiroidi ve diyabet hastalıklarında kilo kaybı yaşanır. Çoğu kanser hastalığı söylenemeyen kilo kaybı ile izler. Gece terlemesi, ateş ve kilo kaybı üçlüsü lenfoma ve lösemide, anemi ile beraber kilo kaybı ise mide ve bağırsak kanserlerinde görülmektedir. Kilo kaybına halsizlik, öksürük ve yüksek ateş eşlik ediyorsa akciğer enfeksiyonları ile urları açısından araştırılmalıdır.

CİLTTE BEYAZLAMA

Her hastalığın farklı biçimlerde bulgu verdiğini söyleyen Dr. Özlem Kaplan, ciltteki bulguların altında hangi rahatsızlık uyuduğunu şöyle anlatıyor: “Ciltte kendiliğinden ortaya çıkan morarmalar; lösemi, immun trombositopenik purpura gibi bazı kan hastalıklarının erken belirtisi olabilirken; ciltteki beyazlamalar vitiligo ya da mantar enfeksiyonlarında görülebilmektedir. Saçlı tende fazla kepek, diz ve dirseklerde beyaz kirlerin varlığı sedef hastalığını; ciltte sızılı, yüzeyden şişkin, içi su dolu kırmızı lezyonların olması ise zona hastalığını işaret edebilir. Ciltteki kuruluk ve kaşıntı, az akışkan tüketimi ya da tiroit bezinizin az çalışmasına bağlı olabileceği gibi, böbrek yetmezliğinin de bir belirtisi olabilir. Özellikle kalp yetmezliğine bağlı periferik dolaşımın bozulduğu gidişatlarda cilt; soluk renkli, terli veya morumsu bir renk alabilir. Ciltteki sararmalar da karotenin fazla tüketimine bağlı olabileceği gibi karaciğer ve safra yollarındaki tıkanıklıktan da kaynaklanabilmektedir.”

KİLO ALIYORSAN BİR NEDENİ VAR!

İstemsiz kilo alımı, metabolik hastalıkları işaret ediyor. Tiroit bezinin yavaş çalıştığı hipotiroidi gidişatında kilo çoğalışı, halsizlik, cilt kuruluğu ve saçlarda dökülme olur. İnsülin mukavemeti ve diyabet hastalıklarında ani kilo çoğalışı alana kazanç. Kalp yetmezliği, karaciğer sirozu gibi bedende akışkan birikiminin görüldüğü hastalıklarda da kilo çoğalışı olabilmektedir.

Kaynak: Takvim

Bir cevap yazın