Pancar Suyu ile Beyninize Bakım Yapın. Bayılacaksınız!

Pancar sıhhatiniz için büyük bir bağlaşık olabilir. Bunun sebebi, kronik inflamasyonla savaşması ve ateroskleroz ve hipertansiyonu önlemeye destekçi olmasıdır.

Pancarların yoğun, taze, topraksı bir tadı vardır. Bir Hayli birey tadı için beğenir. Onları sıhhatli yemek tasvirlerine ve şahane natürel meyve sularına ilave etmekten mutluluk duyarlar.

Ve birkaç çalışmaya göre, beyne kan akışını artırmak için günde bir bardak pancar suyu içmeniz yeterlidir.

Bu kadar basit olan bir şey demans ya da öbür dejeneratif hastalıklara tutulma ihtimalinizi düşük bir yüzdeye indirmenize destekçi olabilir.

Bu yazıda, mevzu hakkında size tüm bilgileri vereceğiz.

Pancar suyu: Beyin sıhhatiniz için eforlu bir takat

Pancar ilk başta Afrika kıyılarının uzaklarından kazanç. Daha sonra ticaretin doğuşuyla Asya’ya ve Avrupa’ya erişmesi uzun sürmemiştir.

İster inanın ister inanmayın, süratli dağılmasının sebebi yalnızca yumru kökünden kaynaklanmıyor: yaprakları da çok kıymetli. Antik Roma’da pek çok yemekte kullanılırdı.

Acayip bir öbür misal de, Napolyon’un daha sonra şeker kaynağı olarak pancar kullanmaya başlamasıdır. Bu, İngilizlerin Fransızların şeker kamışına erişimini kısıtlamasının ardından gerçekleşti.

Reelinde, pancar bugün hala şeker imalinde bırakılmaz bir maddedir. Bu, özellikle de diyabetiniz varsa çok ehemmiyetli bir bilgidir.

Peki bu, içindeki şeker sebebiyle pancarların bereketten çok hasar verdiği anlamına mı geliyor?

Kesinlike öyle değil. Reelinde, anımsanması gereken bazı ehemmiyetli bilgiler var. Beyniniz enerji için, pancarda bulunan öbür özel gıda maddelerinin yanı sıra, glukoza da lüzum duyar.

Açıklayalım.

Nitratlar

Pancar cinslerinde yüksek nitrat konsantrasyonları bulunur.

Bu nitritlerin çok özel bir eforu vardır: kan akışını teşvik etmek için kan damarlarınızı açarlar. Bu aynı zamanda oksijenlenmenizi arttırır.

Bu acayip özellik – az da olsa – sarımsak, kara lahana ve ıspanak gibi öbür yapraklı yeşil sebzelerde de bulunur.

Pancarlarda bulunan nitratlar sayesinde, elinizin altında şahane bir takviye bulunur. Bu, felç ihtimalini eksiltmenize destekçi olabilir.

Normal perhizlerine pancar ilave eden bazı insanlar var. Bununla beraber, onun garip ve yoğun lezzetlerini hiç hoşlanmayan insanlar da var.

Lezzetine alışmak için tüm avantajlarını usta yakalamaya bedel. Artı, avantajlarından yararlanabilmeniz için pancarı tatlandırabileceğiniz daha güzel bir kombinasyon arayabilirsiniz.

Pancar kronik ateşle gayret eder

Pancar, nitratların yanı sıra öbür bazı biyoaktif bileşikler açısından zengindir. Bunlar, kronik iltihaplanmanın tesiriyle gayret etmenize ya da bunu eksiltmenize destekçi olur.

İnflamasyon, bir hayli kalp hastalığının yanı sıra felçlerin ana nedenidir.

Vücudunuz ne kadar çok iltihaplanırsa, kan akışınız o kadar güç olur. Bu, oksijenasyon seviyenizi düşürür ve zehirli maddelerin birikmesine neden olur.

Ayrıca, sıhhatiniz için nörolojik iltihaplanma kadar riskli olan başka problemler de vardır.

Haftada iki ya da üç kere pancar yemek şahane bir alışkanlıktır. Bunu yapmaya alışırsanız, hipertansiyon ve ateroskleroz tehlikenizi eksiltmiş olursunuz. Aynı zamanda, öğrenişsel süreçlerinize olası olduğunca itina gösterirsiniz.

Beyne bakım yapmak için pancar suyu nasıl hazırlanır?

Malzemeler

 • 3 taze pancar
 • 2 havuç
 • 1/4 baş kırmızı lahana
 • 7 mandalina
 • 2 bardak su

Talimatlar

 • Evvel pancar ve havuçları iyice yıkayın.
 • Ardından, karışımını basitleştirmek için dilimleyin. Lahanayı da doğrayın.
 • Meyve sıkacağı ya da mikserinize, iyi doğranmış pancar, havuç ve lahanayı ilave edin.
 • Pürüzsüz bir akışkan elde edinceye kadar karıştırın ve bir kenara koyun.
 • Ardından 6 mandalinayı sıkın.
 • Elde ettiğiniz suyu, iki bardak suyla birlikte, havuç, pancar ve lahana suyuna ilave edin. Çok lezzetli olacak!
 • Bu şahane karışımı gün süresince içmeyi unutmayın. Evvel kahvaltıda, sonra da ana yemek ile için.

İsterseniz, hafta süresince, orta boy bir pancarı bir bardak su ile kolayca karıştırabilirsiniz. Bu biçimde, avantajlarından süratli ve basit bir biçimde faydalanmaya devam edersiniz.

Beyniniz buna bayılacak!

Bir cevap yazın