Panik Saldırıyı Olanlar Bu 5 Gıdadan Uzak Dursun!

Panik saldırınızı bazı gıdalardan sakınarak yenebileceğinizi öğreniyor muydunuz? Aralıksız harcadığınız bazı yiyecekler panik saldırınızı arttırır ve size ne yazık ki iyi gelmez. Peki hangi gıdalardan sakınmak panik hücuma iyi kazanç gelin hep beraber bilelim.

Kanada Us Sıhhati Müesseseyi anksiyeteyi; yaşamlarımızı, nasıl düşündüğümüzü, sezdiğimizi ve hareket ettiğimizi ciddi anlamda etkileyen bir us hastalığı olarak tanımlar.

Bir cins anksiyete nöbeti olan panik hücum; kısa süren ani ve yoğun bir fobi sezmektir. Bunun yanı sıra, anksiyeteyi ve bunalımı tetikleyen muhakkak besin ve meşrubatlar vardır.

1. Kafein

Kafeinin çoğunlukla kahvede, enerji meşrubatlarında, çaylarda ve çikolatada bulunduğunu çoğumuz öğreniriz. Kafein asap sistemini uyarır ve kısa süreli tetikte olmayı artırma özelliği vardır.

Anksiyetesi olan biri de özellikle panik saldırılarda süratli kalp çarpıntısı ve soluk kesilmesi yaşayabilir. Kafein de coşkuya, kumpassız kalp atışına, gerginliğe ve baş sızılarına neden olabileceği için anksiyeteyi ve panik hastalıklarını kötüleştirebilir.

Bu surattan da anksiyete bozukluğuna sahip olanların kafeinden uzak durması gerektiği söylenir. Şayet asaplı ve evhamlı bir yapınız varsa, yüksek oranda kafein almak tehlikeli olabilir.

2. İçki

Uzmanlar, bazı fertlerin anksiyete ile başa çıkmak için içki tüketimine yöneldiğine söylüyor. İçkinin yatıştırıcı ve serinkanlılaştırıcı tesiri sayesinde meselelerinin çözülebileceğini varsayıyorlar.

Ancak yapılan araştırmalara göre anksiyeteyi içkiyle rehabilitasyon etmeye çalışmanın neticeleri daha kötü oluyor.

Hatta uzun süreli içki tüketiminin anksiyeteye neden olabileceği de söylenir. Buna ek olarak, Amerika Anksiyete ve Bunalım Müesseseyi her sene takribî 15 milyon erişkinin ve popülasyonun %7’sinin sosyal anksiyete bozukluğuna tutulduğunu belirtiyor.

Aynı zamanda sosyal anksiyete bozukluğu olan fertlerin %20’sinin de içki bağımlısı olduğunu gösteriyor. Başka Bir Deyişle şayet sosyal anksiyeteniz varsa, mantıklı bir ölçüde harcayabileceğinizden emin olmadıkça içkiden uzak durmalısınız.

3. Şeker

Yapılan araştırmalara göre yüksek derecede serotonin alımı anksiyeteyi daha kötü hale getirebiliyor. Serotonin seviyesini artıran yiyeceklerin başında da şeker geliyor.

Serotonin birleşimi ve sosyal anksiyete bozukluğu arasında bir ilişki olup olmadığını bilmek için yapılan bir çalışmada; sosyal anksiyete bozukluğu olan 18 hasta ile 19 sıhhatli katılımcı PET taramasına giriyor.

PET taraması bedeninizin metabolik sürecini görmenizi sağlayan nükleer bir görüntüleme teknolojisidir. Alınan neticelere göre sosyal anksiyete bozukluğu sürükleyen hastaların serotonin seviyelerinin daha yüksek olduğu görülmüştür.

4. Trans Yağlar

Hidrojenlenmiş yağ olarak da öğrenilen trans yağın beslenme kumpasınız için en kötü besinlerden biri olduğu öğrenilir ancak belirsiz şey ruh haliniz için de hasarlı olduğudur.

Yapılan bir araştırmaya göre bunalım tehlikesindeki çoğalış ile trans yap arasında bir ilişki vardır. İspanya’da 12,000’i aşkın, bunalım bulgusu olmayan üniversite mezunları bütün altı sene süresince izlenmiştir.

Aldıkları muhtelif yağ cinsleri ve bunalım yaradılışları arasındaki ilişki gözlemlenmiştir. Tahlilcilerin belirtilerine göre en çok yağ alan grupta %48 oranında bir bunalım çoğalışı görülmüştür.

Trans yağın bunalım bulgularını artırma sebeplerinden biri de kan hücrelerini birbirine bağlayan endotelyal hücrelerin işlevlerini değiştirmesi ve irine neden olmasıdır.

5. Glüten

Glütene bağlı bağışıklık sistemi aracılı bir hastalık olan Çölyak Hastalığının bunalım ve öteki ruhsal hastalıklarla arasında bir ilişki olduğu açıklanmıştır.

Aynı zamanda glüten hassasiyeti olan yaşlı popülasyonun değişiklerine göre iki katı derecede bunalıma tutulduğu görülmüştür.

Beslenme kumpasınızdan muhakkak gıdaları çıkarmadan ya da başka gıdalar ilave etmeden öncelikle hekiminize danışmalısınız. Diyetisyenler ve beslenme uzmanları us ve ruh sıhhati hastalıkları mevzusunda size dayanakçı olacak muntazam bir beslenme programı hazırlayabilirler.

Bir cevap yazın