Pankreasa İyi Gelen Yiyecekler

Sağlıklı bir birey olmak istiyorsanız pankreas sağlığınızı ihmal etmeyin. Pankreasınız kan şekeri seviyenizi dengelemek için insülin, yağ ve protein sindirimi için enzimler üretiyor. İşte pankreasa iyi gelen 10 mucize yiyecek.

Sarımsak

Sarımsak antioksidana ve pankreas kanserini önleme özelliğine sahip olan alisin bileşiği içermesiyle büyük önem taşır.
Bir araştırmaya göre, sarımsak yağının pankreas kanseri hücreleri üzerinde koruyucu ve tedavi edici etkiye sahip olduğu bildirilir.

Ayrıca sarımsak antihiperglisemik ve lipid düşürücü özellikleri ile diyabet hastalığını tedavi eder ve önler. Böylece kandaki şeker miktarını azaltır ve yeterli insülin üretmesi için pankreasa uyarıda bulunur.

Her gün aç karnına 2-3 diş sarımsak yiyin, ayrıca doktorunuza danıştıktan sonra her yemeğinize sarımsak ilave etmeyi unutmayın.

Probiyotik Yoğurt

Probiyotik yoğurt sağlıklı bir sindirim sistemi için önemli olan bağırsaklarınızda bulunan sağlıklı bakterileri değiştirir ve tazeleyerek yeniden doldurur ve sağlıklı bir sindirim sistemi pankreas kanseri için önem taşır.
Ulusal Kanser Enstitüsü sağlıklı bir sindirim sistemi ve pankreas sağlığını geliştirmek için düşük yağlı veya yağsız 3 porsiyon yoğurt yemeyi günlük bir aktivite olarak kabul etmeyi öneriyor. Bu aktivite, pankreas kanserinin genel riskini azaltmakla beraber, pankreas dokularına verilen zararıda onarmaya yardım edecektir.

Ispanak

Ispanak, pankreasın düzgün çalışması için gerekli iki besleyici madde olan demir ve B vitamini içermesinden dolayı iyi bir kaynaktır. Vücudunuz bu iki besinden yeterli miktar aldığında, pankreas iltihabı’nın daha az şansı vardır.
Ispanak  kanser hücrelerinin büyümesini yavaşlatabilmeye ve apoptoza sebep olan güçlü bir kanserle mücadele maddesi olan ve MGDG (monogalactosyldiacylglycerol) olarak adlandırılan bileşiği içerir.
Bu yüzden, günlük bazda çorbalar, salatalar, meyve suları ya da tatlılar ile karıştırarak ıspanak yemeyi unutmayın.

Zerdeçal

Popüler bir baharat olan zerdeçal, pankreasınıza fayda sağlayabilir.
Zerdeçal, pankreas kanserininde içinde olduğu birçok kanseri önlemeye yardım eden kanserle savaşma özelliğine sahiptir.
Bu baharat yüksek kan şekerini kontrol etmek ve diyabeti önlemek açısından da önem taşır.
 
Yaban Mersini

Tüm meyve çeşitleri pankreas sağlığı için yararlıdır ama yaban mersini pankreas için en iyisidir.
Yaban mersini antioksidanlar bakımından zengindir ve pankreası serbest radikal hasarın sonucunda olan oksidatif stresten korur. Bu tür meyveler, pankreas kanseri gibi gelişebilecek ciddi durumların riskini azaltır.
Pankreasınızı sağlıklı tutabilmek için, diyetiniz taze yaban mersini içermelidir.
 
Brokoli

Turpgiller ailesine ait olan sebzeler ve özellikle brokoli pankreas sağlığı için son derece yararlıdır.
Brokoli, pankreas da dahil olmak üzere vücudun çeşitli organlarındaki zehri gidermeye yardımcı olan, yüksek seviyeli kükürt içeren bileşenlere sahiptir. Bu durum, pankreas ve diğer kanser çeşitlerinin riskini azaltır.
Brokoli’nin yaşamsal besinlerinin tadını çıkarmak için onu çiğ veya hafif buharda pişirilmiş olarak yiyebilirsiniz çünkü tamamen pişirmek brokoli’nin  besin değerlerini azaltabilir.
 
Siyah Üzüm

Pankreas için diğer yararlı bir meyve ise siyah üzümdür.
Siyah üzüm, serbest radikal hasarına karşı pankreas dokularını koruyabilecek diğer güçlü bir anstioksidan olan resveratrola bileşiğine sahiptir. Siyah üzümler, serbest radikal hasarına karşı koruma yaparak pankreas kanseri riskini azaltmaya yardımcı olur.
İyi bir pankreas sağlığı için, her gün bir avuç siyah üzüm yiyin. Ayrıca, kabuğunu soymadan yemenin daha faydalı olduğunu unutmayın.
 
Tatlı Patates

Tatlı patates tüketimi, insülin üretiminden sorumlu pankreas hücrelerini düzenlemeye yardımcı olur. Tatlı patates, şekerleri gittikçe kan dolaşımına salarak kan şekeri değerlerini dengelemeye yardımcı olur.
Daha iyi bir pankreas sağlığı için beyaz patateslerinizi daha sağlıklı tatlı patateslerle değiştirin.
 
Reishi Mantarları

Reishi mantarları lezzetli ve tatlı olmakla beraber, pankreas sağlığına da destekte bulunur.
Bu mantarlar, binlerce yıldır geleneksel Çin tıbbında kullanılmaktadır ve kanser de dahil olmak üzere, çeşitli hastalıkları iyileştirmek için popüler bir seçim olmuştur.
Sıvı, kapsül veya toz halinde kolayca bulabilirsiniz.
 

Meyan Kökü

Meyan kökü, bitkisel bir ilaç olarak ve gıdalar için tatlandırıcı olarak binlerce yıldır kullanılmaktadır. Bu kadim bitki aynı zamanda pankreas sağlığını destekler.
Doktoronuzla görüştükten sonra, her gün 2 ila 3 bardak meyan kökü çayı içmeniz, pankreasınız için çok faydalı olacaktır.

Bir cevap yazın