Papatya Çayının Bereketleri

Papatya Çayı Cilt Sıhhatini Korur:  Çok tesirli bir antioksidan olan papatya çayı cildi pakler ve ıslatır.  Papatya cilt bakımında kozmetik mahsullerde kullanılmaktadır. Bu özelliğinde dolayı günlük bir fincan papatya çayı cilt sıhhatini gözetmek için ehemmiyetlidir. Bunun yanında cildin beyazlamasını sağlar ve cilde ayrıca sıhhatli bir görünüm katar. Göz altında alana gelen şişme ve kararmaları giderebilir. Sivilce ve iltihaplı sivilcelerle çabada olağanüstü fayda sağlayabilir. Güneş yanıklarından hasar gören tenin iyileşmesini sağlar. Cildi ölü hücrelerden pakler, her cilt cinsi için yararlıdır.

Yaraların Süratle İyileşmesini Sağlar: Papatya çayının değişik bir özelliği de yaraların süratle iyileşmesini sağlamasıdır. Antioksidan özelliği sayesinde yaraları dezenfekte eder, irinleri giderir ve mikropları kırma özelliği vardır.

Papatya Çayı Saç Sıhhatini Korur: Papatya çayı aynı zamanda saç sıhhati için ehemmiyetlidir. Papatya çayı saçlara sıhhatli bir parlaklık kazandırır, kına ile kullanıldığında koyu saç rengini sağlar ve saç diplerini güçlendirir, dökülen saçların dökülmesini durdurabilir. Papatya çayı tam bunların yanında kepek meselesine deva olabilir. Aynı zamanda kafa teni için yararlıdır. Kafa teninin sağlığına gözetir, kaşıntıları giderebilir.

Papatya Çayı Adale Rahatlatıcıdır: Papatya çayı adale hafifletici özelliğe sahiptir. Rahim adalelerinin gevşemesini sağlar, krampları giderir. Adale spazmlarını gideren glisin maddesinin değerini çoğaldırır. Yalnız bu noktada papatya çayının dozuna dikkat etmek gerekir, fazla tüketimi mide sızılarına ve ishale neden olabilir. Fizik eforu gerektiren işlerde yorulan adalelerin gevşemesini ve rahatlamasını sağlayarak kaybedilen enerjinin yerine gelmesini  sağlar.

Papatya Çayı Ülser Sızılarını Giderir: Papatya çayı özellikle ülser sızılarını giderebilir. Şayet daha evvelden mide taşı düşürdüyseniz hekim hakimiyetinde harcayarak yine oluşmasına papatya çayı ile mani olabilirsiniz.

Papatya Çayı Natürel Antibiyotiktir: Papatya çayı çok tesirli bir antibakteriyeldir, bu sebeple bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Soğuk algınlıklarını ve öksürükleri giderici özelliği vardır, papatya çayının dayanağıyla bu cins hastalıklardan süratli bir biçimde kurtulabilirsiniz.

Papatya Çayı Kan Şekeri Seviyesini Korur: Papatya çayı kan şekerini sıhhatli bir seviyede yakalamaya takviyeci olabilir. Bu sebeple diyabet hastalarına da takviyeci olabilir. Hekim hakimiyetinde harcanmasında fayda vardır.

Papatya Çayı Migrene İyi Kazanç: Kumpaslı olarak papatya çayı tüketimi migren hastalığından kurtulmaya takviyeci olabilir. Bazı araştırmalar başlangıç safhasında olan migreni iyileştirdiğini ortaya koymuştur.

Papatya Çayı Stresle Çabaya Takviyeci Olur: Papatya çayının asap sistemi üzerinde pozitif tesiri vardır. Stresle çabaya takviyeci olur. Stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden alı koyar, zekâsal bitkinliği giderir.

Papatya Çayı Nasıl Hazırlanır: Papatya çayının hazırlanması çok basittir. Birkaç adımda hazırlamak mümkün.

Önce elma dilimlerini tahta kaşıkla ezin ve daha sonra yıkanmış papatyaları elmalarla karıştırın. Bu karışımı kaynatılmış suda demleyin ve süzün. Ilık bir halde harcamaya itina gösterin, tadını daha tatlı yapmak için birkaç damla limon ilave edebilirsiniz.

Bir cevap yazın