Parfümlerde kullanılan nebatlar

En şöhretli markaların parfümlerinde kullandığı nebatlar hangileri? Natürel ve egzotik kokmak için hangi nebatları kullanmalıyız?

Haberimizde en şöhretli markaların parfümleri için esans olarak kullandığı bazı kokuları derledik.

Yasemin

Eski Mısır’ da prenseslerin ve kraliçelerin kullandığı yasemin güzel kokulu olduğu kadar faydalıdır.

Gül

Ülkemizde Isparta’ da yetişen gül kırmızı, pembe, turuncu beyaz gibi hoş renklere sahiptir. Dalındayken kokladığınızda dahi hoş kokan gül esans haline geldiğinde etkileyici bir hal alır.

Paçuli

Dikkat ve konsantrasyonu da çoğaldıran paçulinin odunsu bir kokusu vardır ve afrodizyak tesirlidir. Ana vatanı Hindistan’dır. Stresi eksilttiği ve natürel bir uysallaştırıcı olduğu da öğrenilmektedir.

Menekşe

“Bir bayan olsun menekşe kokulu deri” diye Tahsin Yıldırım’ a şiir yazdıran menekşe konutumuzda balkonlarımızı, büroda masamızı süsleyen dünyanın en güzel ve hoş çiçek kokuları arasındadır.

Papatya

Gelin suratlı papatya, fallarıyla kaç aşk başlatıp kaç aşk tamamlamıştır meçhul ama kokusuyla herkesi mest eder.

Nane

Yemeklerimize tat veren, mide bulantılarımıza birebir olan nane esansını bileklerinize az ölçüde sürerek kullanabilirsiniz.

Portakal

Akdeniz ülkelerinde bolca yetiştirilen portakalı müthiş bir esans olarak kullanabilirsiniz.

Lavanta

Kokladığımızda Cemal Süreya şiirlerini okuyormuşuz gibi bir tesir yaratan lavanta hoş görünümü ve güzel kokusuyla şahane bir esans olarak yetiştirilir.

Kozmetik marketler ve aktarlarda bulabileceğiniz bu esansları minik bir keseye koyup giysi dolabınızda da gizleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın