Patates İçi Yeşile Dönüyorsa Dikkat Edin

Çoğu defa patatesler bekletildiğinde renk değiştirir ve satın aldığınızda patatesin renginin başkalaşıma uğramış olduğunu görürsünüz. Filizlenmiş patatesin hasar veren olduğunu artık herkes öğreniyor. Ancak iç kısmı yeşile dönen patates ile alakalı ne kadar bilgi sahibisiniz? Patatesin içerisinin yeşil olmasının sebepleri nelerdir, yeşillenmiş patates hasar veren mıdır diyorsanız işte cevapları…

Patatesin İçi Yeşilse

Güneşin altında bekleyen ve yüksek ölçüde neme maruz kalan patateslerin renkleri sarıdan yeşile dönüşebilir. Yeşillenme gidişatının reelleşmesi bu gıdalardaki klorofilin çoğalmış olduğunu gösterir.

Patateslerin kimi kısımlarında görünen yeşil kirler genel olarak basmakalıp sayılır. Çünkü nebatında olan klorofil çoğalışı sebzenin üzerinde yeşillenmenin olmasına kapı aralar.

Ancak eğer patatesin üzerinde yeşillenme fazlaysa ve kabuğun iç kısmında oluyorsa burada solanin maddesi devreye girer.

Bir kısmı tümüyle yeşil renge bürünmüş olan patatesler, solanin maddesinin çoğalması nedeniyle ilerleyen zamanlarda zehirlenme rizikonunu çoğaldırır. Bu solanin maddesi öncelikle kabukta başlar daha sonra patatesin tümünü kaplar.

Solanin zehirlenmesi olduğunda şahısta; baş sızısı, mide bulantısı, kusma hem de şiddetlendiğinde felç, koma gibi sanrı görme gibi vaziyetleri da alana getirebilir.

Bir cevap yazın