Patatesin Bereketleri Saymakla Bitmiyor

Patates; pirinç, buğday ve darının ardından dünyada en çok ekilen yiyecektir. Bu nedenle bir çok yemekte kullanılmaktadır. Lezzetli tadı ve basit hazırlanmasının yanı gizeme patatesin gıda bedeli de yüksektir. Patatesin bereketlerini bilmek için okumaya devam edin!

Kilo Vermenize Takviyeci Olur

Kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Patatesin içinde karbonhidrat ve bileşik yiyecekler bulunur. Bu, iyice pişmiş ve sadece 26 kalori olan bir patatesin size hasar vermekten ziyade kilo vermenize takviyeci olacağı anlamına kazanç. Perhizlerinize patatesi ilave edebilirsiniz. Patatesin glisemik endeksi de düşüktür, bu sayede kendinizi daha uzun müddet tok sezeceksiniz. 

Stresle Başa Çıkmaya Takviyeci Olur

Patates B6 vitamini bakımından zengin bir yiyecektir ve bu vitamin hücre yenilenmesi, sıhhatli bir asap sistemi ve balanslı bir ruh hali için gereklidir.Fırında pişirilmiş 100 gram patateste, günlük almamız gereken vitaminin %21’i vardır. Bu özelliklerinin yanı gizeme, patates GABA adlı hormonun salgılanmasını sağlar. Bu hormon stres seviyemizi eksiltir ve kendimizi iyi sezip dinlenmemize takviyeci olur.

Cerahat Gidericidir

Dahili ya da harici kronik cerahat problemi yaşayan biriyseniz patatesi iyileşmek için kullanabilirsiniz. Pişmiş patatesin hazmedilmesi basittir ve bu sayede sindirim sisteminiz bir meseleyle karşılaşmadan vazifesini yerine getirebilir. Harici irinler için, problemli bölgeyi ham patates dilimleri ile ovuşturabilirsiniz. Bu uygulamaya ağız ülserleri aft de dahildir.

Beyin İşlevlerini Arttırır

Günlük hareketleriniz ile genel sıhhatiniz, patatesin günlük beslenmenizde yer alıp almamasıyla yakından ilişkilidir. Patatesin içindeki bakır ve demir doğrudan beyinsel etkinliğinizi tesirler. Kabuğu ceddilmeden pişirilen patates üzerine tuz ilave edilmeden yenirse hafızanızı kuvvetlendirir. Manganez, potasyum, B6 ve C vitaminleri beynin işlevini yapmasında takviyeci olur. Asap merkezi ise patatesin içinde bulunan yağ asidi ve amino isyankarda pozitif tepki verir.

Sindirim Sisteminiz İçin Patates Yiyin

Patates lif bakımından zengindir ve sindirimi oldukça basit bir yiyecektir. Pişmiş bir patatesin içinde günlük almamız gereken lifin hemen hemen %12’si vardır. Bu oran bütün hububat, makarna ve hububatınkine çok yakındır.

Patatesin bereketlerinden faydalanmak istiyorsanız, patatesi pişirerek yemelisiniz. Kabuğunda lif, flavanoid ve değişik bereketli yapı maddeleri bulunduğu için olasıysa kabuğuyla beraber harcayın. Yağda kızartılmış patatesten ya da doğruca patates kızartması yemekten kaçının zira bu yağ damarlarınızı tıkar ve size sıhhatsiz kalori aldırır.

Bir cevap yazın