Pekmeze Limon Sıkarak Yemek

Pekmez + Limon Su Netlikle aç karnına olunduğunda harcanmalı

Demir noksanlığı çoğu şahsın karşılaştığı bir gidişat. Çevrenize baktığınız zaman da bunu net bir biçimde görebilmeniz muhtemel olabiliyor. Solgun yanaklar, renksiz mat bir deri…

Tıbbi anlamdaki bulguları ise halsizlik,tez yorulma iştahsızlık, soluk darlığı baş sızısı, basit üşüme, çarpıntı, hafıza ve dikkat eksilmesi, tırnakların basit kırılması,saç dökülmesi.

Gözünüzün alt kapağını hafifçe alt sürükleyip kırmızı renkli dokuya baktığınızda da bu dokunun rengi kırmızı değil de daha solgun bir halde ise bu da demir yetersizliğini kavrayabileceğiniz bir yol olabiliyor. tabi ki en doğrusu bir hekime görünüp lüzumlu testleri yaptırmaktır.

Kolay bir gidişat gibi görünse de şahsı gerçekten rahatsız edebiliyor. Ben de demir noksanlığı yaşayanlardanım.

İlaç rehabilitasyonu görülüp düzelse de beslenmeye dikkat edilmediğinde altında başka sıhhat sebepleri de olabilir tabi ki yineleyebiliyor. Gerçeğinde sıhhatli bir hayat için, balanslı ve yeterli beslenme gereken en esas unsur olduğu herkesçe öğrenilen bir şey.

İlaç rehabilitasyonunda bazı zamanlar yan tesirlerden etkilendim. Ve bu gidişatta gerçekten iyi bir zamanda yetişen hoş bir bilgiyle karşılaştım ve verimini gerçekten gördüm.

Kırmızı et, soya fasulyesi,kuru kayısı, kuru üzüm,kuru incir, yeşil yapraklı sebzeler gibi demir kapsayan gıdalar dışında, bu vitamin açısından zengin olan bir öbür dramaya ise pekmez.

Fakat her pekmez değil, üzüm pekmezi!!! Şayet ilaç rehabilitasyonu dışında natürel yoldan da dayanak veya demir alımı yapmak istiyorsanız. Söyleyeceğim karışım gerçekten büyülü bir iksir gibi ; en azından benim için öyle =

Netlikle aç karnına olunduğunda harcanmalı; limon + üzüm pekmezi!

Mesela çocuklar pekmezi pek sevmez yemek istemezler ancak bir bardak ev üretimi natürel limonata veya portakal suyu içerisine 2- 3 yemek kaşığı üzüm pekmezi ile harcamalarını sağlayabilirsiniz.

Neden portakal veya limon, zira C vitamini demir emilimini basitleştiriyor. Ayrıca demir vitamininde düşüklük yaşanıyorsa bu şahısların çay, kola,kahve gibi meşrubatlardan uzak durmaları da gerekiyor.

Aç karnına olarak portakal + üzüm pekmezi karışımı içildikten sonra çay veya süt içilmesi de demirin emilimini yasaklayacağından önerilmeyen bir gidişat.

Çay ise gerek bu karışım gerekse öbür gıdalar ardından alındığında ne biçimde olursa olsun demire negatif bir tesirde. O sebeple kahvaltılarda ve yemeklerden hemen sonra içilen çaydan uzak durmak bereketli olacaktır.

Ve bir öbür ehemmiyetli nokta ise, portakal suyunun hemen harcanması gerektiği, o nedenledir ki pekmezli portakal suyunu hazırladığınızda hemen için.

Bütün Bir Demir Ambarı ve Anemi İçin

Pet şişe içerisine 2 kaşık natürel pekmez ve yarım limon sıkın. Üzerini içme suyuyla bitirin. İyice karıştırdıktan sonra aç karnına için. Muhteşem bir tesir gösteriyor. C vitamini pekmezin verimini neredeyse 10 katına çıkartıyor.

Ayrıca bunu yeşil biber ile de yapabilirsiniz. Zira yeşil biber de muhteşem bir c vitamini kaynağıdır. Sabah kahvaltıda pekmezin yanında 2-3 adet yeşil biber yiyebilirsiniz.

Sıhhatlı günler dilerim =

Bir cevap yazın