Pet Şişelerdeki 4 Karanlık Gizemi Söylüyoruz

Hepimiz plastik şişelerden su içiyoruz, ancak kapağın altındaki karanlık gizemlerin ne olduğunu malesef çoğumuz bilmiyor.

Drsaglik sizin için bu 4 ehemmiyetli gizemi sarihe çıkarıyor.

4. Neden plastik şişeleri tekerrür kullanmamalıyız?

Plastik bir şişe riskli kimyevilere maruz kalabilir. Tabandaki özel işaretlere dikkat edin: numaralı üçgenler hangi plastik cinsinin kullanıldığını gösterir.

  • 1 yaftalı şişe  PET veya PETE sadece tek bir kullanım için tehlikesizdir . Güneş ısısı da dahil olmak üzere oksijene veya yüksek sıcaklıklara maruz kaldığında, böyle bir şişe suya bulaşan toksik maddeleri boşaltır.
  • 3 veya 7 yaftalı şişelerden PVC ve PC kaçının zira besinlerinize ve meşrubatlarınıza nüfuz edebilen toksik kimyeviler sızar ve bunlara uzun süreli maruz kalmak, ciddi sıhhat problemlerine neden olabilir.

Polietilen  2 ve 4  şişeler ve polipropilen  5 ve PP  çoklu kullanımlar için uygundur . Yalnızca Soğuk suyu  içerisine gizlerler ve kumpaslı olarak dezenfekte ederlerse oranla güvenlidirler.

3. Bakteri ve esas hijyen ihlalleri

Bilim adamlarına göre Kullanılmış bir plastik şişeden su içmek ile tuvalet klozetini yalamak veya bir köpeğin oyuncağını yalamak arasında hemen hemen hiç bir fark yok belkide daha makûssu. Bu gibi şişelerde bakteri ölçüyü genellikle güvenlik hudutlarını aşmaktadır . Lekeli ellerle şişeyi alıp, iyice durulamıyoruz ve bu da yetmezmiş gibi içine sıcak su koyarak bakterilerin artması için muhteşem sihrime şartlarını kendimiz hazırlıyoruz.

O zaman ne yapmalıyım? Şişeleri kumpaslı olarak sıcak sabunlu su, sirke veya antibakteriyel gargara ile yıkayın.

Şişeleri iyice devirirken dahi, yeniden de yiyecek zehirlenmesi veya hepatit A ile karşılaşabiliriz.  Araştırmalar , çoğu bakteri şişe ağızlarında yaşadığından, yeterince iyi deviremediğini gösteriyor. Büküm kapakları ve kayar kapaklar, suyla beraber yutulabilecek mikroplarla doludur. Tehlikesiz olması ve bu gidi vaziyetlerden korunmak  için bir pipet kullan .

2. Suyunuz nereden geliyor?

Bir Hayli işletme, ambalajlamalarında, satın aldığınız suyun pitoresk bir akıştan geldiğini belirtiyor. Ancak reel şu ki, bir şişede satın aldığınız su konutunuzdaki musluktan aldığınız su ile aynı !

Gerçeğinde, şişenin kendisinde, genellikle herkesin bakımsızlık ettiği ufak bir metinle görebilirsiniz. İşletmeler, kendilerine ait su kaynağının ana su tedarik kanalı olduğunu söylemekle mükelleftirler. Bu biçimde su, sizin için daha ucuza mülk oluyor!

1. Gerçekten sıhhatli değil

Bakteri tehdidinden bahsetmiyorum dahi, su ile alakalı yaygın yanlış algılar var.

Ambalajlanmış su,soda firmaları genç ve atletik insanları kendi pazarını sürüklemek istiyor. Bu sebeple, bu işletmeler ambalajlanmış sularının,sodalarının diğer şekerli meşrubatlardan cola,fanta vs.. “sizin için daha sıhhatli” olduğunu iddia ediyorlar, şişelenmiş suya değişik lezzetler limonlu soda vs.. ilave ederek reklamını yapıyorlar.

Gerçeğinde, bazen bu sodalarda bir gazoz kadar şeker bulunabilir ! Reklamlara aldanıp aldatılmamak için her zaman yafta üzerindeki bilgileri hakimiyet edin .

 

Bir cevap yazın