Peyniri bu biçimde gizlerseniz…

Uludağ Üniversitesi talebeleri, peynirin natürel yollarla raf ömrünü uzatacak yöntem buldu. Özellikle acele küflenen ve bozulan kaşar peynirinin ömrünü uzatmak için bir ekip kimyasal maddeler kullanılıyor.

Bursalı, talebeler ise, hiçbir katkı maddesi karıştırmadan kaşarın raf ömrünü artırmayı muvaffak oldu. Uludağ Üniversitesi Teknik Bilimler İş Yüksek Mektebi Süt Mahsulleri ve Teknolojileri Kısmı talebeleri Berkay Aydın ve Samet Ali Kurt, tuzsuz olması nedeniyle acele bozulan ve küflenen kaşar peynirinin üzerini bal mumuyla kapladı.

Talebeler, hiçbir katkı maddesi kullanmadan natürel yollarla kaşar peynirinin raf ömrünü 15 gün uzatmayı muvaffak oldu. Bir arı mahsulü olan bal mumunu sıcak su taşıtıyla eriten talebeler, bunu kaşarın üzerine sürdü.

Balmumuyla kaplanan ve soğuyunca kalıp biçimini alan bal mumu peynirin ömrünü 15 gün uzattı. Bıçakla kesilince peynirden basit bir biçimde parçalayan bal mumu kaşarı muhafaza ediyor. Peyniri balmumu ile kaplamanın kilo başına 1 lira ek maliyet getirdiğini ifade eden talebeler, “Öğretmenimiz besinlerin natürel yollarla raf ömrünün nasıl uzatılacağıyla ilgili ödev verdi.

İki şahıs araştırmaya başladık. Bal mumunun besinlerin ömrünü uzatabileceğini düşündük. Acele bozulan ve küflenen kaşar peynirinin natürel yollarla raf ömrünü uzatmak için çalışma başlattık. Sıcak suda erittiğimiz bal mumunu kaşar peynirinin üzerine sürdük.

Soğuyunca kalıp biçimini aldı. Bu biçimde kaşar peynirinin raf ömrü 15 gün uzadı. Kaşar peynirini kesince balmumu basitçe peynirden dağılıyor. İstenirse natürel bir mahsul olan balmumu da harcanabilir” dedi.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın