Pirinç patlağında arsenik bulundu

Queen’s Üniversitesi’nin araştırmasına göre, yöntem sütle -özellikle sütten yapılmayan cinsleri- beslenen bebeklerde de riskli seviyelerde organik olmayan arseniğe rastlandı.

Yüksek oranda arsenik, kanser dâhil bir dizi hastalıkla ilişkilendiriliyor ve bebeklerin fiziksel ve zekâsal gelişimini etkiliyor.

Yapılan bir araştırmaya göre Pirinç patlağında riskli seviyede arsenik bulundu…

İngiltere’de yayımlanan Guardian gazetesinin haberine göre, araştırma kuruluya başkanlık eden nebat ve toprak bilimleri uzmanı Prof. Andy Meharg, “Arseniğin hasar verici tesirlerine özellikle bebekler daha sarih. Arsenik bebeklerin gelişimini, aklını ve bağışıklık sistemini etkiliyor ve bunlar hasarlarından yalnızca birkaçı” dedi.

Prof. Meharg “Bebekler için pirinç patlağı ve pirinç gevrekleri yaygın olarak harcanıyor. Bu araştırma, piyasada satılan bebek krakerlerinin dörtte üçünün izin verilen oranın üzerinde arsenik kapsadığını ortaya çıkardı” diye konuştu.

Avrupa Kurulu, Ocak 2016’da, bir hayli çocuğun harcadığı pirinç ve pirinç kapsayan besinlerdeki azami organik olmayan arsenik ölçüsüne müteveccih bir genelge yayımladı.

Ancak BBC Türkçe’nin haberine göre Prof. Meharg ve takımı bu adıma karşın pirinç kapsayan atıştırmalıkların daha tehlikesiz hale gelmediğini söylüyor.

Araştırmalarının neticelerini bilim mecmuası Plos One’da yayımlayan bilim insanlarına göre, “İdaremeliğin yayımlanmasından sonra çok fazla bir şey değişmedi. Bebeklere müteveccih pirinç mahsullerinin surata 50’si hâlâ yasa dışı oranlarda organik olmayan arsenik kapsıyor”.

Pirinçteki arsenik 10 kat fazla,

Ülkelere göre ölçüyü değişiklik gösterse de arsenik, pirinçlerde natürel olarak oluşuyor. Pirincin içinde yetiştiği suda arsenik bulunuyor.

Pirinç öteki besinlerden 10 kat daha fazla organik olmayan arsenik kapsıyor ve fazla tüketimi gelişim meselelerinin yanı sıra, diyabet, kalp hastalıkları ve asap sistemi zararıyla ilişkilendiriliyor.

İngiliz Yiyecek Standartları Müesseseyi, “Besinlerimizden arseniği temizletmek ihtimalsiz. Ama yüksek ölçüde arşenik sıhhate hasarlı” diyor.

CnnTürk

Bir cevap yazın