Pirinci Suyu İçmenin Yararları

Sulak alanlarda yetişen ve dünya popülasyonunun yarısından aşırısının sıklıkla harcadığı pirincin insan sıhhatine bir hayli bereketi vardır. Asya kıtasında her öğün harcanan bu yiyecek ayrıca hoşluk bakımında ve tıbbı natürel ilaç olarak da kullanılır. B1, B2, E vitaminleri, demir, fosfor, potasyum, sodyum, magnezyum ve kalsiyum bakımından oldukça zengindir.

Un ve yağı yapılarak da kullanılan pirinç bir hayli çeşitte harcanır. Mide ve bağırsak sıhhati için oldukça tesirli olan pirincin aynı zamanda suyu da çok verimlidir. Pişirilmeden evvel şişmesi için su da bekletilen pirinç bir müddet sonra tüm vitamin ve minerallerini beklediği suya da vazgeçer. Pirinç nişastası denilen bu beyaz su aminoasit bakımından oldukça zengin olur. Bazı uzmanlar ise en yararlısı ise kaynama esnasındaki su olduğunu vurguluyor bu suyu muhafaza ederek sık sık harcanabilir. Bütün bir karbonhidrat kaynağı olan pirinç suyu bedenin gereksinimi olan günlük enerjiyi enerjiyi karşılar.

PİRİNÇ SUYUNUN YARARLARI NELERDİR?

– Asyalı bayanların saçlarının erken beyazlamamasının sebebi her gün pirinç suyu ile saçlarını yıkadıklarından dolayıdır. Hoşluk gizemleri olan pirinç kapsadığı antioksidan sayesinde saç köklerini kuvvetlendirir. Kuvvetlenen saç köklerinde kepeklenme, beyazlama, dökülme ve eskime gibi vaziyetlerin yaşanma ihtimali düşer.

– Antioksidan bakımından zengin olan pirinç yalnızca saça döküldüğünde değil aynı zamanda içildiğinde de fayda sağlar. Bedendeki özgür radikalleri idrar yolu ile atarak kanserli hücrelerin yaradılışını maniler. Özellikle yemek borusu, mide ve bağırsak kanserlerini önleyen pirinç suyu sindirimi basitleştirir.

– Kolesterol seviyesi düşük olduğundan harcandığında bedendeki kolesterol seviyesini artırmaz böylece damarların tıkanmasını önler. Aynı zamanda kalp hastalıklarının yaşanmasını da eksiltir. Yağ kapsamadığından obezite gibi ciddi hastalıklara da taban hazırlamaz.

– Kumpaslı harcandığında içeriğindeki nişasta bağırsaklardaki florasını kumpaslar. Bu sayede ishal ve kabızlık gibi rahatsızlıkların yaşanma ihtimali eksilir.

– Yemeklerden evvel bir kadeh harcanan pirinç suyu evvelden mideyi dengelediğinden metabolizmayı süratlendirir. Kilo vermeyi basitleştirir.

– Antiseptik özelliği sayesinde tonik olarak kullanıldığında ciltte deforme olmuş hücreleri yeniler. Sivilce ve iltihaplı sivilce yaradılışını eksiltir. Cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Aynı zamanda yanık ve döküntülü cilt hastalıklarında da kullanıldığında iyileştirmeyi süratlendirir.

“Pirinci Suyu İçmenin Yararları” için bir yorum

Bir cevap yazın