Plastik Pet Şişeler Kısır Yapıyor

Bayan Doğum Hastalıkları Doç. Dr. Hakan Çoksüer, plastik şişeler ile içilen suyun kısırlık yaptığını belirtti.
Ülkemizde pek çok kullanılan plastik şişelerdeki Bisfenol A’nın bedenimizde hormon işleyişini etkileyerek bayan ve erkeklerde kısırlığa neden olduğunu tespit ettiklerini aktaran Diyarbakır Veni Vidi Sağlık Kurumu Tüp Bebek Merkezi’nde çalışan Bayan Doğum Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, bedende bayanlık hormonu östrojen şekline girebilen Bisfenol A ile ilgili hayvanlar üstünde yapılan analizlerde, bu maddenin bayanlar ve erkeklerde kısırlığa yol açtığını belirtti.

Pet Şişe Suların Sıhhate Hasarları ve Doğurganlık ile Kısırlığa Etkisi
Dünya sıhhat Teşkilatı bildirgesinde, pet şişelerde içilen sularda doğurganlığı eksilten, çocuklarda gelişimsel meselelere neden olabilen, bağışıklık sistemini bozan ve kanser yapan toksik maddeler olarak bulunuyor

Sperm Rakamını Eksiltir, Kısırlık Yapar…
Plastiklerin sertleşmelerinde kullanılan ve bayanlık hormonu östrojen ile ortak özellikler gösteren Bisphenol-A isimli katkı maddesi, erkeklerin sperm rakamlarını eksilttiğini söyleyen Çoksüer, “Sperm rakamını hareketliliğini eksiltirler ve en ciddisi spermin Deoksirübo Nükleik Asit yapısını bozmaktadır. Deoksirübo Nükleik Asit yapısındaki bozulma spermin yumurtayı dölleme maharetini eksiltecektir. Bayanlarda da hormon kumpasını bozarak doğurganlığı azaltıyor.

Plastik Şişe Suların Gebelere Hasarları
Plastik şişelerde bulunan kimyevi maddeler, kanser yapıcı tesirinin haricinde anne karnındaki bebeklerde sakatlıklara ve anormalliklere yol açabileceğinin ihtarında bulunan Çoksüer, özellikle çocuklarda gelişim bozukluğu, bağışıklık ve faize sistemleri üstünde hasarlı tesirleri olduğunu ve hamilelikte erken yarıyılda kayıplara, başka bir deyişle düşüklere neden olabileceğinin altını çizdi.

Bir cevap yazın