Portakal Ksaçmasını Sakın Çöpe Atıp İsraf Etmeyin

Portakal kabuğunu doğrudan harcamak acı bir tadı olduğundan dolayı güçtür. Portakaldan daha yoğun içeriğe sahip olan portakal kabuğu bileşenleri arasında karbonhidrat, lif, protein ve portakal yağı bulunmaktadır. Portakal kabuğunu basit harcayabilmeniz için değişik usuller değişik seçenekler vardır.

Kullanabileceğiniz en tesirli usulü bu kabukları kurutmaktır. Portakal kabuğu tozu; taze portakalın, yaş halindeki kabulkarının kurutulduktan sonra öğütülerek elde edilen halidir. Sıradan bir yaş portakal %80 oranında su kapsar. Kurutulduğunda içerisindeki su oranı çok düşük hale inmiş olur.

Mesela 10 kilo yaş portakal kabuğunun kurutulup öğütülmesinden 2 kilo kuru portakal tozu elde edilebilir. Portakalların kurutulması evresinde içerisinde bullunan su buğulaştırılır. Bu biçimde meyvenin öz kısmı içeriğinde kalmaktadır. Kurutulan bu mahsul yiyecek bedelleri bakımından oldukça zengin ve çeşitlidir.

Portakal Ksaçmasının Verimleri nelerdir?

1.Portakal kabuğu cilde bereketlidir

Cilt kirleri ve koyu kirler portakal kabukları ile eksiltilebilir. Portakal kabukları cilt tonunu geliştirmeye destekçi olur. Portakalın içerisinde bulunan C vitamini içeriği, cildinizin elastikliğini gözetmesine fayda, cildi gerginleştirerek parlaklık, canlılık kazanmasını sağlar, matlığı önler ve sıhhatli bir parlaklık katar. Hatta cildi güneşin hasarlı ultraviyole UV ışınlarından korur. Ayrıca portakal kabuğu, ciltte bulunan sivilce ve sivilce izlerini kaybetmede natürel bir çözüm olarak bilinir.

Portakal kabuğu özellikle ciltte bulunan enfeksiyon hastalıklarıyla çaba eder.

2.Portakal kabuğu dişleri beyazlatır

Taze portakal peelingi dişlerde biriken sarı tabakayı eksiltebilir. Portakal kabuğu, özellikle sigara kirini giderir.

3.Portakal kabuğu ihtiyarlama bulgularını eksiltir

Portakal kabuklarındaki eforlu antioksidanlar, hür radikalleri yollamaya fayda. Bu hür radikaller cildin ihtiyarlamasını hızlandırır ve buruşukluk, ince çizgiler ve cilt sarkmalarını teşvik eder. Ayrıca sıhhatli cilt hücrelerine hasar verir. Ayrıca büyük bir cilt toneri olarak sıkılaştırıcı özelliklere sahiptir.

4.Kötü kolestrolü düşürür

Portakal kabuğu kalp hastalığı ve kalp krizi de dahil olmak üzere kalp-damar hastalığı tehlikesini eksiltir. Bedende ki düşük yoğunluklu lipoproteinleri LDL veya “kötü” kolesterol eksiltmeye destekçi olabilir.

Kabuklarda ki zengin pektin ve natürel çözünür lif, kolesterolü ve tansiyonu eksiltmeye destekçi olur.

5.Portakal kabuğu bağırsak hareketlerini düzenler

Portakal kabukları sindirim sitemi sağlığına gözetir ve başta bağırsaklar olmak üzere sindirim siteminin arınılmasında ehemmiyetli rol oynar. Yüksek perhiz lifi sayesinde kabızlığı önler ve bağırsak hareketlerini tertip etmeye destekçi olur.

Portakal kabuğu hazımsızlık, gaz, bağırsak belirtiyi, kabarıklık ve mide ekşimesi dahil olmak üzere muhtelif sindirim bozukluklarını rehabilitasyon etmeye destekçi olur. Ayrıca, portakal kabuğundaki pektin, kalın bağırsaktaki bereketli bakterilerin gelişmesi için bereketlidir.

6.Portakal kabuğu kilo vermenizi hızlandırır

Portakal kabuğu metabolizmanın süratini çoğaldırarak daha fazla yağ yakmayı ve dolayısıyla kilo vermeyi kolaylaştırır.

Portakal kabuğunun içerisinde bir hayli yiyecek bileşenleri mevcuttur, özellikle C vitamini, bu antioksidan ve vitaminler yağ yakmanıza destekçi olur. Süratli kilo vermek için, bu süreçte kahve, çay ve gazlı meşrubatlar yerine portakal kabuğu çayı içmeniz gerekiyor.

7.Soğuk algınlığına karşı korur

A ve C vitamini için çok iyi bir kaynaktır portakal kabuğu. Bu iki vitamin soğuk algınlığına neden olan mikroplara karşı bedenin korunmasını sağlar. Portakal kabuğu kapsadığı C vitamini sayesinde bünyeyi kuvvetlendirir ve kanser hücrelerinin gelişmesini yavaşlatır.

 • Enfeksiyon hastalıklarına karşı bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.
 • Solunum yolu hastalıklarından olan bronşite karşı etkilidir.
 • Kötü soluk kokusunu giderir.
 • Portakal Ksaçmasında bulunan Tangeretin; antioksidan ve anti-kanser tesirleri vardır.
 • Böbrek taşı yaradılışını maniler ve var olan taşı düşürmeye yardımcıdır.
 • Kan dolaşımını süratlendirir.
 • Damar tıkanıklıklarını maniler.
 • Vücut mukavemetini arttırır.

Portakal Ksaçmayı Nasıl Kurutulur?

Portakal kabuğu en az portakal kadar sıhhat için bereketlidir. Saç bakım kürlerinizin içine, maskelerinizi içine ilave edebileceğiniz gibi aynı zamanda portakal kabuğunu kullanarak şahane lezzetli kekler ve tatlılarda yapabilirsiniz. Portakal bir kış meyvesidir. Bunun içinde yazın bulmak oldukça efordur. Portakal kabuğunun bereketlerinden yazında yararlanabilmek için portakal kabuğunu kurutma usulünü kullanabilirsiniz. Portakal kabuğu kurutma usulleri ve safhaları ise alttaki gibidir.

Portakal kabuğunu kurutmanız için yapmanız gereken aşamalar

 • Öncelikle portakalları hoşça yıkayarak kurulayınız.
 • Ardından kabuklarını soyunuz.
 • Daha sonra hava almayan bir kabın içine koyarak bir vakit kuruyana kadar bekletiniz.
 • Bu kısımda nemsiz ve hava almayan alanda durması ehemmiyetlidir. Aksi gidişatta portakal kabukları kurumaz, küflenir.
 • Bir öbür usul ise yıkayıp, kuruladığınız portakal kabuklarını fırın tepsisine dizmek ve bir vakit fırında kurutmaktır. Kuruyan portakal kabuklarını yeniden nemsiz ve kuru bir kabın içine alarak ağzını sıkıca kapatınız ve kullanmak istediğiniz zaman çıkarıp kullanınız.
 • Portakal kabuğunu şayet toz halinde kullanmak isterseniz, bunun için fırında çıkarmış olduğunuz portakal kabuklarını rondodan geçiriniz ve ardından birkaç dakika daha fırına koyarak kurumasını sağlayınız. Ağzı kapalı hava almayacak bir kabın içinde saklayınız.
 • Kuruttuğunuz portakal kabuklarını yazın istediğiniz zaman çıkararak tatlı kek imalinde veya maske imalinde, bakım kürlerinde rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Bu ehemmiyetli bilgi ve usullerden daha fazla şahsın yararlanması için, hoşlanıp, paylaşmayı unutmayın lütfen…

“Portakal Ksaçmasını Sakın Çöpe Atıp İsraf Etmeyin” için bir yorum

 1. Çok güzel bir bilgi paylaşmışsınız fakat portakal tozlarını nasıl ve ne ile karşacak kullanılacak bunları neden yazmadınız?

Bir cevap yazın