Portakal Kabuğunun Fantastik Verimleri

Portakal Kabuğu Tozu Verimleri ve Kullanım Şekilleri

Birçoğumuz portakalı cettikten sonra kabuklarını hemen çöpe atarız. Reelinde o kabukları kurutup çok bereketli biçimde kullanabiliriz. İşte portakal kabuğu tozunun verimleri…

Portakal kabuğu tozu; taze portakalın, yaş halindeki kabulkarının kurutulduktan sonra öğütülerek elde edilen halidir. Klasik bir yaş portakal %80 oranında su kapsar. Kurutulduğunda içerisindeki su oranı çok düşük hale inmiş olur.

Mesela 10 kilo yaş portakal kabuğunun kurutulup öğütülmesinden 2 kilo kuru portakal tozu elde edilebilir. Portakalların kurutulması düzeyinde içerisinde bullunan su buğulaştırılır. Bu biçimde meyvenin öz kısmı içeriğinde kalmaktadır. Kurutulan bu mahsul yiyecek kıymetleri bakımından oldukça zengin ve çeşitlidir.

Gelelim portakal kabuğu tozunun nerelerde kullanıldığına…

Lokumlarda yediğiniz o aroma tadı portakal kabuğundan gelmektedir. Aroma dışında dış kaplamasında da kullanılabilir. Ayrıyetten iyi bir koku ve natürel renk vericidir. Hazır ambalajlanmış puding veya aşure gibi farklı tatlı çeşitlerinde kullanılabilir. Nebat çaylarında aroma verici olarak, iser öğütülmüş ister ufak ufak dilimlenmiş halde nebat çaylarına ilave edilebilir. Kek veya bisküvi üretiminde de kullanılabilir. Özellikle kek üretiminde kullanılır ve oldukça lezzetli bir tad verir.

Bu kadar fazla şeyde kullanılan bu portakal kabuğu tozunun verimleri nelerdir?

Portakalın kabuklarını bir hayli insan direk çöpe atar oysaki kabuğunda da oldukça fazla C vitamini bulunur. C vitamini beden sıhhatini gözetmeye destekçi olur ayrıca kanser hücrelerinin de gelişmesini yavaşlatan tesiri vardır.

Metabolizmayı süratlendirerek bedendeki fazla yağın yakılmasında destekçi maddedir. Kilo vermeyi süratlendirir. Kabuk kısmı kolestrolü dengeler.

Ayrıca bağırsakları arınarak sindirim sisteminin sıhhatinde dayanakçıdır. Ciltteki enfeksiyonlara karşı, solunum yolu rahatsızlıklarından biri olan bronşite karşı da tesirlidir. Ağız kokusuna karşı kullanılabilir. Grip ve bir hayli hastalığa karşı bedenin direncini çoğaldırır. Kan dolaşımının süratlenmesine destekçi olmaktadır. Damar yolu tıkanıklıklarında önleyicidir. Başka Bir Deyişle yaş portakal nelere iyi geliyorsa portakal kabuğu tozu da öyle sıhhatlidir.

Bir cevap yazın