Portakal, Mandalina, Limon Kabuğu Sirkesi

Harcadığımız meyve kabuklarını biriktirip şahane sirkeler kurabiliriz… Meyve kabukları çöp değildir!!!! Lütfen okuyalım ve paylaşalım…

Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Kullanılır?

Öncelikle meyve kabukları çöp değildir, meyve kabukları oldukça bedelli vitamin ve mineralleri barındırırlar. Özellikle portakal kabuğu, limon kabuğu yada mandalina kabuğu hem hoş kokularıyla hem de mikrop öldürücü özellikleri ile paklik emelli sirke imali için kullanılabilir.

Limon kabuğu sirkesi bu amaçla konutde pratik bir biçimde yapılan bir mahsuldür. Vasati olarak kışın harcadığımız turunçgil kabuklarından en az 100 litre sirke yapmak olasıdır. Konutlarınızı kimyevi temizleyeciler yerine bazen bu sirke ile arındığını düşünün. Konut ekonomisine muazzam bir katkınız oluyor!

Paklik için Sirke Nasıl Kullanımı

Paklik emeliyle yapılan sirke; konutdeki kötü kokuları yok etme, haşereleri uzak yakalama, sebzelerdeki mikrop ve ilaç artıklarını yok etme, bulaşık sonrası bulaşıkları sirkeli su ile durulayıp kanserojen deterjan artıklarından temizletme, banyo suyuna katarak durulanmak yoluyla saç bakımına ve cilt bakımına katkıda bulunmak, konutleri arınmak, mobilyaları parlatmak gibi daha sayamayacağımız pek çok alanda kullanılırlar.

Bazı kullanıcılar ise özellikle portakal sirkesinin ayak mantarlarına iyi geldiğini söylemişlerdir. Tabi beden için kullanılacak sirkenin su ile seyreltilmesi gerekmektedir.

Limon Kabuğu Sirkesi Nasıl Yapılır?

Portakal, Greyfurt ve Mandalina kabukları için de aynı tanım geçerlidir. Ayrıca yalnızca tek bir çeşit kabuk biriktirmenize de gerek yok. Dilerseniz; limon, mandalina, greyfurt ve portakal kabuklarından hangileri varsa karıştırıp sirke yapabilirsiniz.

Sirke için gereken yalnızca kışın harcadığınız narenciyenin kabukları. Harcadığınız turunçgil kabuklarını atmayıp kuru bir yerde bekletirseniz kendiliğindene küflenmeden kuruyacaktır. Tabi küflü ve bozulmuş kabuklar kullanılmamalıdır.

Biriken bu kabuklar iyice yıkanarak, bir kap içine konulur. Tabi kabında dezenfekte olması ehemmiyetli bunun için kaynar suya daldırıp konutdeki sirke ile durulanırsa dezenfekte olacaktır. Kabukların üzerini örtecek kadar su ilave edilir ve kabın ağzına bir tülbent konur.

10-15 gün sonra oluşan sirke süzülerek bir kaba doldurulur ve içerisine bir ölçü turşu tuzu veya kaya tuzu atılır . Işık almayan bir yere kaldırılan sirke takribî 35-40 gün sonra hazır hale kazanç.

Limon kabuğu sirkesi veya portakal, mandalin ve greyfurt kabuğu sirkesi için gıda olarak harcanacağı istikametinde bir görüşe tesadüfmedik bu sebeple paklik emeliyle kullanılmasının uygun olacağını düşündük. Ayrıca; limon kabuğu sirkesi özellikle portakal kabuğu sirkesi’nin kokusu oldukça hoş ve tıpkı oda parfümü gibi kokuyor. Konut içindeki ağır kokuları ise emiyor.

Şayet uygun şartlarda kabukları gizleme olanağı varsa hakikatinde tam meyve kabuklarından sirke elde edilebilir.

Aşinayı gibi limon ve öbür turunçgil kabukları P1 vitamini Rutin güzergahından en zengin gıdalardır. Bu vitamin gençlik iksiri olarak adlandırılmaktadır.

Bu sebeple bu kabuklar yalnızca sirke yapmak için muhakkak bir oranda harcanmaları da gerekmektedir. En azından limonata yaparken içerisine kabuklarını rendelemek, çay içerisine bir ölçü limonu kabuğuyla atmak bile en azından demir emilimini çoğaldırmak için fayda sağlayacaktır.

Bir cevap yazın