Poşet Çayın Yapabildiklerini Öğrenseniz Hiç Çöpe Atmazdınız

Poşet çayı bir daha çöpe atmayacaksınız! İşte poşet çayını değişik alanlarda kullanım şekli..

Poşet çayı genellikle dar zamanlarda yada tek başımıza iken içeriz ve poşetini çöpe atarız. Bu poşeti çöpe atarken artık 2 kere düşünmelisiniz. Zira bu kullandığınız poşet çayın öyle bereketleri varki inanmayacaksınız. İşte çay poşetlerinin günlük yaşamınıza değer verecek hiç öğrenmediğiniz bereketleri..

1- Göz bölgesi şişiklerine karşı

Yorgun, kızarmış ve şiş gözler için çok verimlidir.. Kullanılmış iki çay poşetini buzlu suda beklettikten sonra gözlerinize kompres yapın. Soğuk çay poşetleri göz kapakları ve göz altındaki şişiklikleri giderecektir.

2- Ağızdaki yara ve aftlar için

Ağzımızda yara veya yağ bezesi varsa kullanılmış poşet çayı ağzınıza alın ve bir kere ısırın acısının rahatladığını ve yaranın küçüldüğünü göreceksiniz.

3- ​Vücuttaki yara ve Cerahatler için

Bedenmizdeki yara ve İltihabi vaziyetlerde poşet çayı üzerine basın yaranın iyileştiğini ve irinin aktığını göreceksiniz.

4- Traş kesikleri için

Erkekler traş kesiğinin üzerine basarak kanamayı durdurabilirler.

5- Güneş yanıkları için

Güneş yanıklarının üzerine koyduğunuzda ateşini alarak acısının dindirecektir.

6- İltihaplı Sivilceler için

Aknelerin üzerinde mikrobunu öldürür küçültür.

7- Böceklere için

Kuru olarak konutun muhtelif yerlerine konulan Kullanılmış poşet çay konutunuzdan fare, haşere ve örümcekleri uzaklaştırır.

8- Bulaşıklar için

Bulaşık aygıtının Deterjan gözüne 2 tane konulduğunda bulaşıkları pak yapacaktır.

9- Etleri lezzetlendirmek için

Etlerinizi marine ederken içerisine attığınızda aromasını hoşlaştıracak ve piştiğinde yumuşacık olacaktır. Takribî 8 kullanılmış siyah çay poşetini kurutun ve ardından çayı poşetin içinden çıkararak 4 su kadehi sıcak su koyduğunuz bir kase 10 dakika kadar bekletin. Çayı süzgeçten geçirin. Süzülmüş çay suyunu etin üstüne dökün. Eti marine ederek ertesi gün pişirin.

10- Makûs kokular için

Ayakkabı dolabına konulduğunda makûskokuyu içine sürükleyecektir. Sıkı bir spor ardından kokmaya başlayan pabuçlarınızı çay poşeti rehabilitasyonu uygulayın. Kullanılmış çay poşetlerini kuruttuktan sonra kunduralarınızın içine yerleştirin ve sabaha kadar öylece bekletin. Böylece kunduralarınızın tabanında oluşan kokuları tazeleyin. Şaşıracaksınız…

11- Haşere ısırmalarrına karşı

Eğer sizi bir haşere ısırırsa, kullanılmış bir çay poşetini 5 dakika buzlukta bekletin. Arından çıkarıp ısırılan bölgenin üzerine yerleştirerek 2-3 dakika süresince hafifçe bastırın. Çayda bulunan mazı tozunun iltahapları ve kızarıklıları gidermeye müteveccih olağanüstü bir tesiri vardır.

12- Cilt bakımı için

Birkaç yeşil veya siyah çay poşetini içinde kaynar su bulunduran kaseye atın. Başınıza havlu alarak suratınızı kaseye doğru çevirin. Yeşil ve kara çay yüksek ölçüde antioksidan barındırır. Bu sayede de cildinize iyi gelecektir; cildiniz parlayacak, lekeli gözenekleriniz azalacaktır.

13- Halı arınıcısı olarak

Kullanılmış lavanta çayı poşetlerini tamamen kurutun. Kuruttuktan sonra poşetleri yırtıp çay yapraklarını halınız üzerine çevrelice serpiştirin. 10 dakika bekledikten sonra elektrikli süpürgenizle ile halınızı arının. Böylece halılarınız mis gibi kokacaktır. Bonus: Lavanta kokusunun stres eksiltici özelliği olduğunu öğreniyor musun?

14- Yemek yaptıktan sonra el kokunuzu giderir

Leziz yemeklerin içinde taze soğan ve sarmısak olması zoraki. Fakat taze soğan ve sarmısak doğrarken kokuları ellerinize siner ve bir süre elleriniz kokar. Bu kokuyu gidermenin tesirli yollarından biri, parmaklarınızı kullanılmış nemli çay poşetleriyle tek tek arınmak. Arından ellerinizi sıcak su ve sabunla ile yıkayın. Kokudan yapıt kalmayacak.

Bir cevap yazın