Psikoloğa gitme müddetinin geldiğinin 5 bulgusu

Psikolojik bir rahatsızlığımızın olduğunu kabul etmek, fiziksel bir hastalığı kabul etmekten daha güçtür çoğumuz için. Bu sebeple çok kolay çözümlere sahip meseleler dahi yaşamımızda gelişip içinden çıkılmaz bir hale dönüşebilir. Oysa uzmandan alacağınız çok minik bir dayanakla dahi yaşamınız değişebilir.

Gerginliğinizi hakimiyet altına alamıyorsanız

Her insanın gergin ve asaplı sezdiği anlar olur. Bu olağan hudutlar içindeyse bir mesele yok. Ancak hiddetiniz size ve karşınızdaki insanlara hasar vermeye başladıysa ve kendi mücadelenizle kendinizi hakimiyet altına alamamaya başladıysanız belki de takviye almanın zamanı gelmiştir. Gerginlik ve hiddet; bunalım, anksiyete gibi bir hayli psikolojik rahatsızlıktan kaynaklanıyor olabilir. Kendinizi daha fazla zorlamadan uzman birine tasanızı anlatıp, rahatlayabilirsiniz.

Durduk yere gözleriniz doluyorsa

Yaşam çoğu zaman ağır ve biz başımıza gelen bir hayli hadiseyi yoğunluğumuzdan dolayı es geçebiliyoruz. Ancak beynimizde açılan her dosya kapanmadan üstünden sıçrandığında bizim enerjimizden çalmaya devam ediyor. Bu da duygusal bir bitkinliğe neden oluyor. Şayet kendinizi sık sık ağlamaklı buluyor ve bitkin, yorgun seziyorsanız belki de çok yorulduğunuzu kabul edip takviye istemenin zamanı gelmiştir. Her şeyi kendiniz halledemezsiniz, öncelikle bunu kabul edin.

Uzun müddettir duygusal bir çalkantı halindeyseniz

İnsan olarak aklımızın en büyük mahareti problem çözmektir. Tüm günlük etkinliklerimiz bu marifetimiz sayesinde ilerler. Hatta insanlığın gelişiminin esas sebebi budur. Ancak bazen bu hünerimizi kaybetmiş gibi sezeriz. Bunun bir hayli karışık sebebi olabilir. Ancak en kolayı depresif bir ruh halidir. Bu gibi zamanlarda meselelerin içinde patinaj sürüklemeye başlarız ve tek başımıza problemin üstesinden gelecek gücü kendimizde bulamayız. Panik yapmayın ve kendinizi bir uzmanın ellerine teslim edin. Karmaşık kafanızı bir kumpasa koymak ve bir yol göstericiyle ilerlemek size çok iyi gelecektir.

Yaşamınızda köklü farklılıklar yaşadıysanız

Ölüm, ayrılık ve hatta taşınma gibi nedenler dahi psikolojimizin bozulması için yeterli nedenlerdir. Bu nedenle yaşamınızda bu gibi köklü farklılıklar yaşadığınızda üzerinizde sezdiğiniz baskıyı ciddiye alın. Kendi kendinizi gıdanıza duygularınızı uzman birine anlatmak size çok daha iyi hissettirecektir.

Fobileriniz oluşmaya başladıysa

Korkular olağan kabul edilen hudutlar içerisindeyse bir mesele teşkil etmezler. Risk talep eden her vaziyetten her insan korkar. Ancak genelin rahatlıkla yaptığı bir eylem sizde fazla fobi ve panik duygusuna neden oluyor ve bu sebeple bu fobiyle yüzleşmemek için bazı vaziyetlerden sakınmaya başladıysanız vaziyet değişir. Fark etmeden fobilerinize karşı korkular geliştirmiş olabilirsiniz. Bunu fark ettiğiniz anda ise yapmanız gereken tek şey bir uzmandan takviye almaktır. Sizi fobilerinizle kademeli olarak yakınlaştırır ve yaşam niteliğiniz düşmez.

Bir cevap yazın