Psikopat olup olmadığınızı gösteren 20 işaret…

Şayet birey çılgın olduğunu öğrenmiyorsa, diğer insanlar ve psikologlar bunu nasıl kavrayabiliyor? Bir insanın psikopat olup olmadığını kavramanın yollarından biri de Dr. Robert Hare’in PCL-R Psikopati Hakimiyet Listesi. 20 kategoride bir araya gelen bu liste psikologlara, bireyin zekasal gidişatının altında uyuyanlara ışık tutarak dayanak ediyor.

Şayet bu listedeki çoğu madde kendi kararınızla size uyuyorsa bu sizi psikopat yapar mı? Belki hayır. Yazar Jon Ronson’a göre çoğu insan zaman zaman bu listedeki özellikleri gösterebiliyor. Bu hepimizin psikopat olduğu anlamına gelmez değil mi? Reel teşhis insan aklının karışıklığı ve değişkenliği göz önüne alınarak profesyoneller tarafından yapılmalı.

İşte Dr. Hare’in 20 maddelik psikopatlık derecesi listesi…

Yüzeysel çekicilik

Bu, içine kapanık veya çekingen olmanın bütün tersi. Psikopatlar genelde dışa dönük, hoş konuşan ve sosyal civarlarda sempatik davranan kişilerdir.

Genellikle bu özelliklere sahip bir psikopat her zaman ne söyleyeceğini bilir ve bunu sıra onlarda olmamasına karşın söylemekten sakınmaz. İkili ilişkilerini galibiyetli bir biçimde miktarlı yakalamayı muvaffak olurlar ve yakın ilişkileri varsa da çok azdır.

Mükemmellik

Şayet genelde böbürlü, küçümseyen ve devamlı kendinden emin biriyseniz mükemmellik meyilleri gösteriyorsunuz demektir. Böyle insanlar sıklıkla dünyayı kendilerine ait görür ve öbürlerine yukarıyadan bakarlar. Her şeyi yapabileceklerini düşünürler ve hiçbir şey onların gerçek dışı standartlarına uygun değildir.

Uyarılmaya gereksinim duyma

Bu insan asla akıllı duramaz ya da geniş bir zaman diliminde aynı şeyi yapamaz. Tehlikeli şeyleri yapmaktan beğenirler ya da sırf coşku yaşamak için riskli işlerin peşinden koşarlar. Sıkıcı olduğunu düşündükleri mevzulardan ve sülük gibi insanlardan uzak dururlar. Uzun vakitte sıkıcı gelen işlerde tutunamazlar.

Patalojik palavra söyleme

Geçerli bir neden olmadığı halde bir mevzu hakkında palavra söylediniz mi? Psikopatlar sıklıkla palavra söyler ya da ufak ve ehemmiyetsiz görünen şeylerden öyküler çıkarır. Uyanık ve sinsi olabilirler veya etraflarındaki insanlara saklı saklı hıyanet ederler.

Uyanık ve madrabaz

Bu özellikler tamamen bir psikopatın başkalarının duygularını önem vermediği gerçeğini direnir. İnsanların mutluluğunu veya hislerini önemsemeden uyanık veya madrabaz stratejiler kullanır, palavra söyler, kandırır veya yollarına devam etmek için aldatırlar.

Vicdan eksikliği

Çoğu klasik insan öbürlerine karşı empati veya sempati besler. Bir psikopat ise yanlış bir şey yaptığında kabahatlilik veya vicdan eziyeti gibi duyguları çok az sezer. Uç misallerde bu, seri katiller ve kitle katilleri için belirleyici bir özelliktir.

Katı yüreklilik

Bu özellikte başkalarının hislerine hiçbir acıma yoktur. Psikopatlar seyrek önem verirler, kaba şeyler söyleyerek insanlara acı sürükletir veya hiçbir neden olmadan insanlardan nefret ederler.

Zayıf tavır kontrolü

Hiperaktivite bozukluğu gibi bu özelliğe sahip bir insan da tutumlarını hakimiyet etmede zorlanır. Her gün karşılaştığı gidişatlar veya klasik rastlaşmalara karşı rahatsız olmuş, tehdit edilmiş veya asaplı tepki verir. Kendi duygularını hakimiyet etmede zorlanırlar, bu da ruh halinde sallanmalara ve oransız tavırlara yol açar.

Düşünmeden hareket etme

Belki mail yoluyla aldığınız bir kredi kartıyla yeni bir Cadillac Escalade aldınız. İyi bir fikir değil. Bir psikopat seyrek gelecek kararları ve tavırlarıyla alakalı tasarı yapar. Hareketlerinin neticelerini uslarından dahi geçirmezler. Evvel yapar sonra düşünürler.

Sorumsuzluk

Tıpkı bir çocuk gibi, her zaman sorumsuz olan bir erişkinin de verdiği lafları ve gerekliliklerini yerine getirmesi güçtür. Faturalarını ödemezler ve işlerinde oldukça bereketsiz çalışırlar. Bu zaman zaman herkesin başına gelebilir. Ama bir psikopat için bu stil eylemler her zaman tekrarlanır.
İnkar

Bir psikopat asla kendilerinde bir mesele olduğunu kabul etmez ve yanlışları için başkalarını yargılarlar. Bir psikopatı ruhen balanssız olduğuna muntazam bir biçimde inandırmak ihtimalsizdir. Hatta uyanık ve çok öğrenmiş taraflarını kullanarak insanları herkes kadar klasik olduklarına ikna edebilirler.

Asalak hayat tarzı

Böyle bir vaziyette psikopat, finansal ve başka hasılatlar için diğer insanlara sülük gibi yapışır. İnsanları benmerkezcice ele geçirerek kendi mesullüklerinden kurtulmayı muvaffak olurlar.

Cinsel karışıklık

Her zaman tek gecelik ilişkiler veya süratli atılımlar yapan psikopat, şahsi hazzı için yüzeysel ilişkiler yaşamaya eğilimlidir. Fiziksel görünüşlerini veya duygusal bağlarını umursamadan herkesle ilişki kurabilirler.

Aynı anda birden çok cinsel ilişkisi olabilir ve bunları topluluk içinde anlatmaktan çekinmezler.

Erken tavır problemleri

Herkesin çocukluğu harikulade geçmez. Ama erken yaşta görülen tavır problemleri erişkin olunca da psikopatik meyiller göstereceğinizin işaretidir. Bu problemlerden kimileri çalma, devamlı palavra söyleme hatta uyuşturucu kullanma biçiminde görülebilir. Özellikle 13 yaşından evvel…

Uzun vadede maksat eksikliği

Neredeyse herkesin emel edindiği bir hayali veya amacı vardır ve çoğu insan bunu zaman içinde elde edebileceğini öğrenir. Ancak psikopatların neredeyse hiç amacı yoktur ve olsa dahi bu genellikle gerçek dışı veya erişilemez bir hedeftir.
Hareketlerinin mesullüğünü üstüne almada zafersizlik

Bir psikopat için bir şeyi yanlış yaptığını kabullenmek güçtür ve kusurlarına nereden başlayacaklarını bilemezler. Bu onları, başkalarına veya kendilerine yaptıkları belirli hareketlerin mesullüğünü almayı inkara iter ve ne yaptıklarını bilmezler.

Kısa süren evlilikler

Uzun süreli konutlulukları sürdürmede zafersizlik, psikopat şahsiyetlerin gelişigüzel cinsel ilişki kurma eğiliminin bir bulgusu olabilir. Şayet bir konutluluk onların standartlarına uymuyorsa çocuklara ve eşin mutluluğuna karşın konutluluğu tamamlama mevzusunda sıkıntılıca istekli olurlar.
Çocukluğa ait suçlar

Kötü bir çocuk muydunuz? Ne kadar kötü? Psikopatlar genelde çocukluk ve gençliklerinde de belaya bulaşırlar. Vandalizm, hamle veya hırsızlık gibi kabahatlere bulaşabilirler.

Şayet böyle olmuşsa mapusa dahi girmiş olabilirler. Ama manipülatif ve hin tutumları sayesinde insanların bildiklerinden çok daha fazla yanlış yapmış olabilirler.

Koşullu tahliye şartlarına uyamama

Şayet tutuklanmış ve sonra koşullu tahliye ile hür vazgeçilmişse bir psikopat büyük olasılıkla koşullu tahliyesinin şartlarını yerine getirmeyecek ve yine hapsedilecektir.

Bu en kolay biçimde tahliyelerinin koşullarıyla alakalı unutkan, itinasız veya pervasız olmalarıyla alakalıdır. Hatta iz vazgeçmeden ortadan kaybolabilirler dahi.
Suç çeşitliliği

Gerçek bir psikopat basitçe bir hayli değişik tipte kabahate karışıp hepsinde galibiyetli olabilir. Genellikle çok rakamda kabahatten hapsedilirler. Şayet tutulmazlarsa, bunu nasıl kazasız belasız atlattıklarını iftihar ete iftihar ete anlatırlar.

Bir cevap yazın