Raflarda Bulunan Bu Baharat Mucizeler Yaratıyor

Daha Önceki çağlarda henüz tıp, sağlık kurumu, bilim ve hekimler yokken, insanlar hasarlı olup olmadığını öğrenmedikleri nebatları sınama yanılma usulüyle kullanıp hastalıklara derman bulmaya çalışıyorlardı.

Zaman geçtikçe cemiyetler içinde nebatlar hakkında bilgi sahibi olan ve uzmanlaşan insanlar arttı.

Günümüzde teknoloji, ilaç sektörü ve tıp bu kadar gelişmişken dahi seçenek tıp hala alaka görüyor. Belki de en büyük sebebi natürel olması.

Hala bütün olarak öğrenmediğimiz ya da bazı cemiyetlerce tanınmayan öyle nebat, meyve ve sebzeler var ki yararlarıyla insanoğlunu afallatmaya devam ediyor.

Medeniyet büyüyüp şekillendikçe insanlar da daha rahat bir hayat sürdürmeye başladılar. En minik sızımızda dahi hemen haplara sarılıyoruz. Oysa gereksinimimiz dahi yok.

Az sonra öyle bir nebattan haberdar olacaksınız ki her tasaya takat. Bir daha hap kullanmak istemeyeceksiniz.

Minik hindistancevizi, portakal ağacına çok benzeyen bir ağaç türü. Minik hindistancevizinin ise hindistancevizi ile yakından uzaktan ilgisi yok. Muskat veya Hint cevizi olarak da biliniyor.

Öjenol kapsayan ve Hindistan’da yaygın olan minik hindistancevizi, yemeklerin haricinde seçenek tıpta da kullanılıyor. Öjenolün kalbe iyi geldiği ve antibakteriyel özelliği olduğu biliniyor.

Bazı araştırmalara göre minik hindistancevizi ağızdaki bakterileri öldürüyor ve diş çürüklerini de önlüyor.

Araştırmada yeniden minik hindistancevizinin bunalımanksiyete ve uyku bozukluklarına da iyi geldiği görüldü.

Öte yandan kobay farelerle yapılan deneylerde farelere minik hindistancevizi verildi ve libidolarının gözle görülür biçimde çoğaldığı saptandı.

Minik hindistancevizi insan sıhhatine olan faydaları saymakla bitmiyor. Üzerine daha fazla araştırmalar yapılıyor ve her gün yeni bir şey keşfediliyor.

Son yapılan araştırmalarda da minik hindistancevizinin astımı önlediği, Alzheimer tehlikesini eksilttiği ve sindirime iyi geldiği görüldü.

Minik hindistancevizi sıhhate iyi geldiği gibi mutfakta da şahaneler yaratıyor. Ispanak ve patates ile kombine edildiğinde mükemmel bir tat elde ediyorsunuz.

Eğer meseleniz çok ciddiyse hekime görünmeniz önerilir. Öte yandan minik hindistancevizi de kullanabilirsiniz.

Çayınıza, sütünüze veya yemeğinize azıcık toz halinde minik hindistancevizi ilave edin ve uzun vadede sıhhatinize katkılarını görün.

Ancak fazla harcamamaya dikkat edin. Fazla harcanması halinde sanrılara neden oluyor.

Benzer biçimde verimleri olan zerdeçal ve kakuleye dair yazılarımızı da okumanızı öneri ederiz.

Minik hindistancevizinden ve mucizelerinden daha fazla bireyin haberdar olması için paylaşmayı unutmayın.

Bir cevap yazın