Rahim Ağzı Kanseri Bulguları Nelerdir? En Ehemmiyetli 3 Bulgu

rahim ağzı

Kanser sözcüğü dahi insanı korkutmaya yetiyor değil mi? Rahim ağzı kanserini dinlediğinizde duygusal ve fiziksel olarak ürperdiğinizi seziyorsunuz. Rahim ağzı kanseri bulguları nelerdir bu hastalık kendini nasıl gösterir, bildiğiniz üzere kanserde erken teşhis ehemmiyetlidir ve geç kalmamak için rahim kanserinin bulgularını öğrenmeniz erken rehabilitasyon için size zaman kazandırabilir.

Kendiniz veya bir yakınınız bu hastalığa tutulduğunda baş etmesi gerçekten güç oluyor. O sebeple bulguları hem bilip hemde eşinizin arkadaşınızın bilmesi için onlara sosyal medya üzerinden veya WhatsApp yoluyla bu yazıyı ulaştırabilirsiniz.

Günden güne dünyada yaşayan milyarlarca insan arasında kanser gitgide yaygınlaşıyor ve hala dermanını bulabilmiş değiliz. Kimilerimiz şu an onunla savaşıyor, kimilerimiz yenmeyi muvaffak oldu ve kimilerimiz de ne yazık ki yenik düştü ve artık aramızda değil.

Rahim kanseri de son zamanlarda ismini sıkça dinlediğimiz ve baş etmesi gerçekten güç olan cinslerinden biri. Hekimlere göre rahimde süratle artan anormal hücreler genellikle kanser anlamına geliyor. Bu tip kanser çoğunlukla HPV isimli virüsün bulaşmasıyla alana geliyor. Cinsel yolla bulaşması çok daha mümkün olan bu virüsün her çeşidi kanserojen de değil o nedenle kendinizi korkutmayın. İçinizi hafifletmek için en yakın sıhhat kuruluşunda basitçe kendinizi test ettirip evhamlarınızdan kurtulabilirsiniz.

Kadınlar genellikle gün içinde o kadar çok koşturuyor ki oturup gevşemeye ve bedenlerinin ne anlatmaya çalıştığını dinlemeye müddet bulamıyor. Çevrelerindeki herkesi mutlu etmeye çalışırken bedenlerinin onlara verdiği ihtarları kaçırıyorlar. Rahim kanserinin bir hayli bulguyla birlikte geldiğini öğreniyor muydunuz? Tek yapmanız gereken kendinizi dinlemek.

Bu yazımızı sonuna kadar okuyun ve en minik kaygınızda kesinlikle hekiminizle görüşün!

Rahim Ağzı Kanserinin En Ehemmiyetli 3 Belirtisi

  • Kumpassız Menstüral Döngü
  • Vajinal Akıntı
  • Pelvis Sızısı
  • Kumpassız Menstüral Döngü

Dikkat edilmesi gereken ilk şey zamanından evvel kanama yaşamaktır. Bedeniniz size bir şey anlatmaya çalışıyor. Bu ihtarı hafife almayın, özellikle rahim kanserinde hekimlerin aradığı ilk semptomlardan biri kumpassız adet kanamalardır. Adet döngünüz bittikten sonra yeniden de kanamanız devam ediyorsa, cinsel ilişki sonrasında kanama yaşıyorsanız veya menopoz geçirdiniz fakat hala kanama yaşıyorsanız hekime görünme zamanı gelmiş demektir. 1

Şayet adet yarıyıllarınızın gitgide güç geçtiğini seziyorsanız, sızı ve kanamalarda ciddi çoğalışlar mevcutsa, yaşınız veya stres seviyenizi mazeret etmeyin! Korkmanız gayet bayağı ancak test edilerek erken teşhis takviyesiyle oldukça basit kurtulabileceğiniz bu hastalığı ilerletme tehlikesini hekime gitmeyerek alırsınız!

Vajinal Akıntı

Doğurgan çağda vajinal akıntı gayet banaldir. Bu akışkan cinsel bölgeleri bakterilerden gözetir ve ölü hücreleri pakler. Hekimlere göre, şayet bir anormallik görüyorsanız bir uzmana danışmalısınız. Peki hangi tip akıntılar garip olarak sınıflandırılıyor? Altta listesini vereceğimiz cinsler netlikle natürel olanlar değil. Şayet rastgele biri başınıza kazançsa ne yapacağınızı biliyorsunuz.

  • Sulu akıntı
  • Kahverengi akıntı
  • Kanlı akıntı
  • Kötü kokulu akıntı
  • Garip biçimde sarih renkli olan akıntı
  • Pelvis Sızısı

Son zamanlarda cinsel ilişki sırasında acı ve sızı seziyor musunuz? Şayet yatak odası etkinlikleriniz acılı ve rahatsız hale geldiyse kendinizi hakimiyet ettirme zamanı gelmiş demektir. Rahim kanseri bulgularından biri de pelvis ağrısıdır.

Alt karın bölgesinde veya pelvis bölgesinde sızı yaşıyorsanız ve bu sızılar cinsel ilişki sırasında çoğalış gösteriyorsa, rahim kanseri için kendinizi test ettirmelisiniz. 3Bu tip sızılar genellikle rahimde bir farklılık olduğunu gösterir. Rahim kanseri pelvis bölgesine de dağılabilir. Hekimler sizden misal alıp test ederek vaziyetin ne olduğunu kavrayabilir. Şayet sizde kendinizde muhakkak farklılıklar hissediyorsanız rahminizi kesinlikle hakimiyet ettirin!

Bedenimizin bir şeylerin yanlış gittiğini bize göstermek için afallatıcı usulleri vardır. İşaretler gidişat ciddileştikçe şiddetini çoğaldırır. Ancak bazen bu işaretleri dahi kaçırabiliyoruz. Ehemmiyetsiz olarak görüp yaşamımıza onlarla devam etmeye çalışarak kendimizi gerçekten büyük tehlike altına sokuyoruz. Unutmayın evvel sıhhatimizi gözetmek zorundayız. Şayet hasta olursak öteki mesullüklerimizin hiçbir ehemmiyeti kalmaz.

Kendi semptomlarınızdan yola çıkarak kendinize teşhis koymanız yapacağınız en büyük yanlış olur. Bir daha rastgele bir semptom olarak idrak ettiğiniz bir gidişat yaşarsanız kesinlikle bir hekime görünün. Her hastalık, kanser dahil erken teşhisle bedeninize daha az hasar verir hatta rehabilitasyon edilebilme kısmetinizi oldukça arttırır. Sıhhatlı olmayı kim istemez ki? O surattan kendinizi ilgisizlik etmeyin. Unutmayın yaşamınızdaki en ehemmiyetli şahıs sizsiniz.

Bir cevap yazın