Ramazan Ayı Geliyor İşte Yaz Aylarında Oruç Tüyoları!

Diyetisyen Emre Uzun, 17 saatlik oruç müddetini en iyi biçimde atlatmamız için tekliflerde bulunuyor. Ayrıca 12 ipucu ile de kilo almaya mani oluyor

Ramazan ayında bedenimizin alıştığı tempodan değişikleşmesi üzerine balanssız bir beslenme de ilave edilince; bitkinlik, unutkanlık, ihmalkârsızlık, düşüncelilik, kabızlık gibi negatif neticeler kollanıyor. Tam bunların yanı sıra en çok dinlenen şikayetlerden biri ise kilo alımı. Diyetisyen Emre Uzun, 17 saatlik oruç müddetini en iyi biçimde atlatmamız için tekliflerde bulunuyor. Ayrıca 12 ipucu ile de kilo almaya mani oluyor.

Bu sene ramazanın Temmuz ayına gelmesiyle 15 -17 saat gıda alamıyoruz. Uzun süren açlık ise metabolizma süratini düşürüyor. Buna bir de geç saatte açılan ağır iftarlar da ilave edilince, kilo alımı diğer aylara oranla daha fazla hale kazanç. Peki ne yapmalıyız? Diyetisyen Emre Uzun, ‘Bayağı yaşantımızda az az ama sık sık beslenme alışkanlığını Ramazan Ayı’na da uyarlamalıyız’ diyerek en ehemmiyetli altın kaideyi vurguluyor. Böylece kan şekerimizi olası olduğunca istikrarlı yakalamış oluruz. Az az, sık beslenme kaidesini ramazanda da uygulamak azıcık daha güç. Şayet sahura kadar uyunmuyorsa bir ara öğün daha eklenebilir.

Diyetisyen Emre Uzun’dan Ramazanda kilo almamıza mani olacak 12 ipucu;

● Yemekler iyice çiğnenip yenmeli, böylece daha erken bir tokluk sezip az yemek harcamış olacaksınız.

● Su alımına dikkat edilmeli , iftar ile sahur arası sık sık su harcanmalı. Yeniden bu yarıyılda hazmı basitleştiren ıhlamur, rezene, papatya gibi çayları şekersiz harcayabilirsiniz. İftar ile sahur arasında 1 adet maden suyu harcanması gereksinimimiz olan mineralleri sağlamaya dayanakçı olacaktır. Asitli meşrubatlar yerine kompostoları veya sizi daha uzun müddet tok yakalayıp bağırsak işlevlerimizde dayanakçı olacak ayran, kefir gibi meşrubatları seçim etmelisiniz.

● Tatlı olarak seçimlerinizi yaz aylarına uyarlayarak daha az kalori alımını sağlayabilirsiniz. Misalin 3 dilim baklava yiyerek alacağınız 430 kalori yerine 2 avuç kiraz harcayarak yalnızca 56 kalori alabilirsiniz. Yaz süresince değişik meyvelerden yararlanmak size muhtelif vitamin kazanımı sağlayacaktır. Tatlı seçimlerinizi meyveden yana yapamıyorsanız şerbetli veya kalorili tatlılar yerine sütlü tatlılara yönelin.

● İftar yemeğini azıcık fazla yediyseniz tatlıyı 2 saat sonra gıdanız porsiyonunuz yarısını seçim ederek karşılama edebilirsiniz.

● İftarda kesinlikle salatanızı hazırlayın. Bu gidişat sizin tok kalmanızı sağlayarak diğer gıdaları az harcamanızı sağlayacaktır. 1 tatlı kaşığı yağ ile hazırlanan salata vitamin alımı için yeterlidir. İlave edeceğiniz her 1 tatlı kaşığı yağ için 45 kalori aşırıdan alacağınız unutulmamalıdır.

● Yeniden harcadığınız yiyecekler kadar onları pişirirken uyguladığınız operasyonlar da sizin kalori alımınızı ve sıhhatinizi etkileyebilir. Ramazan süresince kızartma ve kavurma harekâtları yerine ızgara, fırın, haşlama veya buğulama usullerini kullanabilirsiniz.

● İftarı hurma ile açmak kan şekerimizi balanslı bir biçimde yükseltir. Ayrıca yüksek potasyum kalsiyum, magnezyum, fosfor minerallerine sahiptir. Fakat kapsadığı yüksek kalori için ölçüyü hudutlandırmalısınız. İftarda 1 veya 2 adeti geçmeden harcayacağınız hurma size pozitif faydalar sağlayacaktır.

● Özellikle sahurda ramazan pidesi tüketimi yerine kepekli, bütün buğday veya çavdar ekmeğini seçim etkeniz hem daha uzun müddet tokluk sağlayacak hem de alınan kaloriyi eksiltecektir. 1 tam ramazan pidesinin takribî 8 ince dilim ekmek kapsadığı unutulmamalıdır.

● Yemeklerin suyunu harcamayarak daha az kalori alımını sağlayacaksınız. Zira yemek suları yağ kapsamaktadır.

● İftardan sonra olası olduğunca hareketli bir hayat seçim etmelisiniz. Özellikle iftarda fazla yemek yiyenler 2 saat sonra 30 dakikalık bir yürüyüşe çıkmalı.

● Sahura kalkmayı kesinlikle alışkanlık haline getirin böylece metabolizma süratinizdeki eksilmenin önüne geçebilirsiniz.

● Ramazanda bir başka ehemmiyetli mevzu ise konukluklar. Bazen o kalabalık sofralarda çok rakamda yemek alternatifi olur. Bu gibi vaziyetlerde porsiyon hakimiyetine gitmelisiniz. Yemek istediğiniz çeşit rakamı çoğaldıkça porsiyonlarınızda küçültmelisiniz.

Bir cevap yazın