Ramazan Bayramı’nda tatlı harcarken dikkat!

Şekerden lokuma, çikolatadan baklavaya…

Bayram olur da davetlilere tatlı ikram edilmez mi?

Ancak her tatlı ikramını ‘ayıp olur, konut sahibi kırılır’ görüşüyle kabul etmek bir hayli sıhhat meselesini birliktesi getiriyor.

Bu sebeple en azından aldığınız şekeri o anda yememek, tatlı ikramlarını ‘tatlı bir dille’ zarifçe geri çevirmekte fayda var.

Yapılan son bilimsel çalışmalar da, her gün çayımıza, kahvemize attığımız şeker, yediğimiz şekerli tatlılar veya hazır ambalajlı mahsullere konulan tatlandırıcılar, şekerler derken sıhhatimizin ciddi miktarda tehdit altında olduğunu ortaya koyuyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ayça Güleryüz, “Amerikan Kalp Cemiyeti’nin yayınladığı sayılara göre günlük olarak alınabilecek şeker ölçüyü erkekler için 35 gram 150 kalori, bayanlar içinse 20 gram 100 kalori.

Önerilen ölçülerden aşırısını beden tolere edemiyor ve zamanla birikim yaparak bir hayli sıhhat meseleyi ile karşı karşıya kalıyoruz” diyor.

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ayça Güleryüz, şekerin hasarlarını anlattı, Bayram’da davetlilerinize ikram edebileceğiniz 5 çeşit şekersiz tatlı tanımı verdi…

KARACİĞERİ YAĞLANDIRIYOR

Beyaz şeker bedenimizde hazmedildikten sonra karaciğer tarafına bir araya geliyor ve aşırısı yeniden karaciğer tarafından yağ olarak depolanıyor.

Vücutta tolere edebileceğinden fazla şeker veya şekerli besin tüketimi varsa karaciğerde yağlanmanın çoğalmasına neden oluyor.

İNSÜLİN MUKAVEMETİNİ ARTTIRIYOR

Vücudumuzdaki en ehemmiyetli hormonlardan biri olan insülin kan şekerini tertip etmeye dayanakçı oluyor.

İnsülin mukavemeti kandaki şekerin hücre içerisine girip kullanılamaması anlamına geliyor.

Bir çok çalışma şeker tüketiminin insülin mukavemetine yol açtığını ortaya koyuyor.

İnsülin mukavemeti oluşan şahıslarda metabolik belirti, obezite, tip 2 diyabet, kalp damar rahatsızlıkları tehlikeyi artıyor.

BAĞIMLILIK YARATIYOR

Şeker, “mutluluk hormonu” olarak öğrenilen serotonin hormonunun salgılanmasını tetikliyor.

Bu sebeple sevinç verici özelliği, şahıslarda bağımlılık yaratabiliyor.

Beyaz şeker ve şeker kapsayan besinler, beyindeki mükâfat mekanizmasını natürel besinlerden daha fazla uyardığı için tüketimi daha fazla oluyor.

Fazla şeker ölçüyü bireyde ayrıca dikkat yetersizliği, konsantrasyon bozukluğu, hafıza kapasitesi düşüklüğü ve bilme geriliği yapabiliyor.

AĞIZ VE DİŞ SIHHATİNİ ETKİLİYOR

Protein, vitamin veya mineral kapsamayan, hiçbir gıda bedeline sahip olmayan, ‘boş kalori’ denilen şeker ağız ve diş sıhhatini riske atıyor.

Çünkü ağız içinde bulunan bakteriler için basit hazmedilebilen bir enerji kaynağı.

Ağızda bulunan bu bakterilerin beslenerek artmasını sağlıyor ve diş çürüklerine neden oluyor.

KALP KRİZİ TEHLİKESİNİ ARTIRIYOR

Beslenme ve Perhiz Uzmanı Ayça Güleryüz “Şekerin fazla tüketimine bağlı olarak oluşan karaciğerdeki yağlanma, kandaki makûs kolesterol olarak öğrenilen LDL’nin ve trigliserid dediğimiz yağ parçacıklarının çoğalmasına neden olarak damar tıkanıklığına yol açabiliyor.

Damarların içindeki bu parçacıkların çoğalması kalp krizi tehlikesini yükseltiyor” diyor.

Bir cevap yazın