Ramazan’da ceviz harcamanın yararları!

İftara bedeninizin akışkan ve elektrolit balansını desteklemek için su ve hurma ya da zeytin ile orucumuzu açıp;

Gün içerisinde fazla acıkma problemi olanların midenin boşalma vaktini uzatarak acıkmayı geciktiren kuru fasulye, nohut, mercimek, bulgur pilavı gibi yemekleri harcaması; fazla yağlı, tuzlu ve ağır yemekler ile unlu yiyeceklerden uzak durulması uygundur.

Midede ve bağırsakta biriken gazın atılmasında etkilidir.

DOYUMLUK DEĞİL TADIMLIK

Yemek kültürü açısından zengin bir mutfağa sahip olduğumuz bu bereketli ayda iftar sofraları da muhtelif ve boldur.

Dahiliye Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Burcu Raylaz, oruç meblağken sıhhatli ve muhtelif yiyecek öğelerini kapsayan beslenme alternatifleri ile yeterli ve balanslı beslenmeye çalışmanın temel maksadımız olması gerektiğini belirterek, tekliflerde bulundu.

STRESLE BAŞETMENİN YOLU CEVİZ

Açlık gidişatının uzun vakit devam etmesi halsizlik, bitkinlik, baş sızısı, baş dönmesi, unutkanlık, düşüncelilik, ihmalkârsızlık, uykuya eğilim, terleme, asaplılık, hazımsızlık, şişlik, midede ekşime, midede yanma gibi meselelere neden olur ve iş bereketi düşer.

BAKLAGİLLER ACIKMAYI GECİKTİRİYOR

Oruç yakalayanların aç kalındığı müddette kendisini eforsuz sezmemesi, şeker düşüklüğü ve susuzluk hissi yaşamaması için beslenmesinde dikkat etmesi gereken hususlar mevcuttur.

Şeker hastalığı olan hastaların rehabilitasyon sürecinde kullanılmaktadır.

Omega 3 açısından zengin olan ceviz ise kalp sıhhatinde ve stresi önlemede etkilidir.

İftar sofraları, sıhhatli bir ferdin yiyebileceği yemeğin 2-3 katı fazla gıdalar kapsamaktadır. Masada çok yemek var ise en hoşlandıklarınızdan tadımlık harcama ilkesinde olun.

TELEVİZYONDAN UZAK DURUN

İftar yemeğinden hemen sonra televizyon veya bilgisayar karşısına geçmek, koltukta dinlenmek yerine azıcık hareket etmek, kısa mesafeli yürüyüşler yapmak sindirime takviyeci olması açısından verimli olmaktadır.

peynir, domates gibi kahvaltılıklar veya çorba gibi hafif yemeklerle başlanılması, 10-15 dakika sonra az yağlı et yemeği, sebze yemeği veya salatayla devam edilmesi uygundur.

İŞTE CEVİZİN ÖBÜR YARARLARI

Ceviz, kanda bulunan hasarlı kolestrolün birikmesini önlemektedir. Kanı temizlemektedir.

Özellikle iftar saati yanaştıkça asaplılık, ani hiddet patlamaları, konsantrasyon bozukluğu, baş sızısı, mide bulantısı ve halsizlik gibi bulgular artar.

Ramazan’da fertlerin yaş, cinsiyet ve fiziksel etkinliklerine göre günlük almaları gereken kalori ölçüyü; protein, karbonhidrat, yağ, vitamin ve mineral oranları değişmez.

Grip ve nezleye iyi geldiği bilinir.

Cevizde bulunan yağ asitleri kalp hastalıklarını önleyerek, erkeklerde alana gelen prostat kanserini engelliyor.

Habertürk’ün haberine göre bitkinliği ve yorgunluğu gidermektedir.

Bir cevap yazın