Regl yarıyılı evvelinde sizi gevşetecek 5 nasihat

Regl yarıyılları özellikle o günleri sert geçiren bayanlar için gerçek bir kâbustur. Üstelik insanı reel geren o günlerin güçlüğü değil evvelinde yaşanan hormonal duygu farklılıkları ve kasvetlerdir. Başka Bir Deyişle güçlüğü bir hafta değil neredeyse iki hafta gibi bir müddete tekabül eder. Bu da zati bir ayın yarısıdır. Bu sebeple en azından evvelini daha soğukkanlı geçirebilmek için bir şeyler yapmak şart.

Protein tüketin

Regl evveli kendinizi gergin ve tedirgin sezdiğinizde sualin sizde olduğunu düşünmeyin. Dünya üzerindeki bayanların yüzde 10’uyla aynı mukadderatı paylaşıyor ve PMS adıyla öğrenilen adet evveli belirtisini yaşıyorsunuz. Bu sizde regl evvelinde hassaslık, gerginlik, bunalım gibi duygu vaziyetlerine neden oluyor. Bu sebeple bu günlerde besinlerinize dikkat etmek sizi pek çok açıdan gevşetebilir. Yapılan araştırmalar bu yarıyıllarda içinde mutluluk hormonu salgılamaya destekçi olan ‘triptofan’ aminoasidi bulunan gıdalara yönelmenin tesirli olduğunu gösteriyor. Deniz mahsulleri, soya fasulyesi, süt, susam gibi gıdalarda bu aminoasitten bol bulunuyor.

Kafein tüketmeyin

Stresli yarıyıllarda uzak durulması gereken bir numaralı düşmanınız kafeinden, adet yarıyılı evvelinde de uzak durmalısınız. Zira kafein kapsayan besinler gerginliğinizin üzerine gerginlik ilave edip, içinizin daha da bunalmasına neden olabilir. Ayrıca fazla içki içmek, yağlı beslenmek ve şekerli gıdalar da belirtinin daha şiddetli sezilmesine neden olur. Başka Bir Deyişle regl evvelinde tatlıya gömülmek düşündüğünüz gibi hafifletici değildir.

Bol kalsiyum alın

Kandaki kalsiyum adale ve asap mesajımından mesuldür bu sebeple kalsiyum seviyesinde oluşacak bir eksilme adalelerinizi ve asap sisteminizi negatif istikamette tesirler. Bu gidişat da regl evvelindeki kasvetleri daha yoğun sezmenize neden olur. Bu sebeple regl evvelinde kalsiyum istikametinden yüksek yiyecekleri beslenme kumpasınıza almanız gerekir. Ayrıca B ve E vitaminleri, çinko, magnezyum açısından zengin yiyeceklere de yönelmelisiniz.

Sigaradan uzak durun ve egzersiz yapın

Sigara sıhhatiniz için hasarlıdır. Bu çok esas bir bilgi. Ancak regl evveli yarıyılında kendinizi daha bitkin ve halsiz sezmenize neden olur ve zati yaşadığınız kafa karmaşıklıklarına tuz basar. Bu sebeple bu zamanlarda sigarayı elinizden gelince az içmeli ve bol bol egzersiz yapmalısınız. Bedeninizde gezen oksijen, belirtinizi hafif atlatmak için çok önemlidir.

Stresten uzak durmak için hobilerinize yönelin

Bu yarıyılda zati yeterince stresli olacaksınız. Bu sebeple elinizden geldiğince sizi geren gidişatlardan uzak durun. Bol egzersizin yanına meditasyon, yoga gibi soluk teknikleriyle sizi gevşetecek etkinlikler ilave edip, hobilerinize yönelerek kendinize hafifletebilirsiniz.

Bir cevap yazın