Regl olanların doğru sandığı yanlışlar!

Doğum ve Bayan Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Yusuf Olgaç, reg yarıyılı hakkında yanlış öğrenilenleri söyledi. İşte bu zamana kadar doğru sandığımız yanlışlar…

Bu yarıyılda duş almak ya da ilaç kullanmak hasarlıdır. Regliyi keser.
Duşun regl ölçüsüne ve vaktine tesiri yoktur. Özellikle genital hijyen bu yarıyılın bırakılmazıdır. Sakın önemsememe etmeyin….Bu yarıyılda kullanacağınız sızı kesici bazı ilaçlar adet kanama ölçüsünü eksiltse de hasarlı değildir.

Reglin kumpassızlaşması hastalık belirtisidir.
Ciddi hastalıklar regl kumpassızlığına neden olabileceği gibi uzun yolculuklar, stres, fazla kilo alıp verme, ilaçlar, mevsim başkalaşımları da regl kumpasını etkileyebilir.

Sıradan bir regl en az 5-6 gün sürmelidir.
Regl süresi şahıstan şahsa değişir. 2 ila 8 günlük periyotlar sıradan hudutlar içinde kabul edilir.

Sızılar için sıcak su torbası kullanmanın faydayı yoktur.
Her sızıda olduğu gibi bu yarıyılda da kan dolaşımını bölgesel olarak çoğaldıracak uygulamalar gevşeme sağlayacaktır.

Regl yarıyılında saç boyatılmaz ve diş dolgusu yapılmaz.
Bu yarıyılda sıradan günlük yaşantınızdaki etkinliklere devam etmemeniz için hiçbir mani yoktur. Yalnızca fazla yorucu ve gerilimli etkinliklerden sakınmalısınız. Ancak özellikle ciddi allerjik hastalığı olanların bu yarıyıldaki hormonal dalgalanmaların tesiri ile allerji saldırıları hayata ihtimalleri artar.

Regl yarıyılında spor yapılmaz.
Bu yarıyılda her cins spor yapılabilir. Hatta fiziksel egzersizler mens sızısını eksiltici tesir gösterdiklerinden bir hayli doktor tarafından özellikle premenstürel belirtiyi olanlara önerilir. Bu sebeple adet yarıyılında spor yapmak mahzurlu değildir.

Regl yarıyılında yüzülmez.
Adet yarıyıllarında yüzmenin mahzurlu olduğuna dair söylemlerin bilimsel bir desteği bulunmamaktadır. Yüzmek ne adetin ölçüsünü eksiltir ne de karın sızısı yapar. Uygun tampon kullanmak güzel olmayan görüntülerin önüne geçecektir.

Regl yarıyılında tampon kullanmak sağlıksızdır.
Tampon kullanımındaki en büyük fobi, tamponun adet kanamasını yasaklaması ihtimalidir. Ancak, bu fobi yersizdir zira tamponlar sünger gibidir ve akışkanı emerler. Tampon dolduğunda, akışkan tamponu geçerek vajinadan dışarı akar. Doğru yerleştirilmiş tampon kanamayı yasaklamadığı gibi sızıntıya da imkân vermez.

Adet yarıyılı sızıları psikolojiktir.
Öyle olsa premenstürel belirti bu kadar yaygın olmazdı. İlk adetle beraber başlayan ve her adet yarıyılında yineleyen , orijininde rastgele bir hastalık olmayan adet sancıları primer dismenore olarak adlandırılır.
Bu sızılar, psikolojik değil;  tamamen fizyolojiktir. Rahmin kasılmasına neden olan kimyevi maddeler sızıya neden olur. Bunların salınımını önleyen sızı kesiciler, adet sızısı için çok tesirlidir. Bunların yanı sıra, hekim hakimiyetinde kullanıldığında doğum hakimiyet hapları da, adet sızısının önlenmesinde çok faydalı ilaçlardır.

Adet sancılarının bir kısmı ise adet sancısı hikayesi olmayan bayanlarda altta uyuyan endometriozise çikolata kisti , rahim içi taşıtlara spiral ve buna eş gidişatlara bağlı ortaya çıkabilir. Bu gidişatta, sebebe müteveccih bir rehabilitasyon yapmak gerekir.

Adet sancıları doğum yaptıktan sonra geçer.
Evet . Bu bir kaide olmasa da bazı bayanlarda hamilelik ve lohusalık yarıyılında oluşan geçici hormonal başkalaşımlar sayesinde adet sancıları hamilelikten hemen sonraki yarıyılda eksilme gösterebilir. Hamilelik rakamı çoğaldıkça,emzirme süreci uzadıkça, adet sancılarının eksilme ihtimali artar.

Regl yarıyılında hamile kalınmaz.
Genel olarak yumurtlama zamanı, beklenen adet tarihinden 14 gün evveldir. Ancak, nadide de olsa daha erken yumurtlama olabilmektedir. Bu sebeple, henüz adet kanaması bütün bitmemiş olsa da, cinsel ilişki hamilelikle sonuçlanabilir.

Spermlerin bayan bedeninde 72 saate kadar canlı kalabileceği göz önüne alınırsa erken bir yumurtlama hamilelik yaratabilir. Bu sebeple takvim usulünün galibiyetsizlik oranı yüksektir. Sürprizlere hazır olun…

Regl yarıyılı ilişkiye girmek kısırlık yapar. Adet kanı pis kandır.
Adet kanaması hakkında yanılgılı bilgilerden biri de bedendeki lekeli kanın atılması,bedenin zehirli maddelerden temizletilmesini sağladığıdır. Bu bilgiler doğru değildir. Öğrenilmesi gereken cinsel etkinliğin bazı enfeksiyonlara taban hazırlayabileceğidir.
Bu yarıyılda kadının hormonal balansında bazı ani başkalaşımlar olur. Bu da vajinada bulunan faydalı bakterilerin eksilmesine ve onların sağladığı asidik civarın bozulmasına neden olur.

Kanın bir hayli canlı için uygun bir faize civarı yaratması ve natürel korunma sisteminin bu yarıyılda zayıflaması, şayet partnerde bir enfeksiyon varsa bunun dağılma tehlikesini arttırır.

Kan akımının sağlanması için rahim ağzındaki kanal bir ölçü genişlemiş olduğundan oluşabilecek enfeksiyonlar rahime, tüplere hatta yumurtalıklara kadar dağılabilir ki bu gidişat seyrek de olsa kısırlık sebebi olabilir.

Bu mevzudaki dini ve kültürel görüşler seçimleri etkilese de tıbbi olarak prezervatif kullanılarak cinsel birliktelik rastgele bir meseleye neden olmaz.
Sözcü

Bir cevap yazın