Lokanta Çalışanından Mide Bulandıran İtiraf

Besin Mühendisleri Odası pek çok besin mühendisinin işlerini kaybetmek bahtına bu tip yerlerdeki mutfaklar hakkında insan sıhhatini tehdit eden tüm bu hakikatleri teftişin çoğaldırılması gibi sebeplerle anlatıyor. İşte besin mühendislerinden mide bulandıran mutfak itirafları…

Lokanta çalışanlarından mide bulandıran itiraf!

Antibiyotikli reçel “Reçel yapımı yapan bir işletmede kazana bir su kadehi toz kimyevi karıştırılıyordu. Bir gün bu kimyeviyi tedarikçiden ben teslim aldım. Hemen faturaya baktıp inceledim. Bir çeşit antibiyotik. İşverenle tartıştık.İşten ufaladım”

Küllü helva! “Tahin ve tahin helvası üretilen işyerinde Tarım Müdürlüğü tarafından alınan numunelerde mahsulün kül ölçüyü yüksek çıktı. Düşürmenin tek yolu, susamı sertleştirmek için kullanılan sönmüş kirecin uzaklaştırılması. Kabul ettiremedim”

Zehirleyen dondurma “Bir dondurma fabrikasında biçim veren aygıttan çıkan yanılgılı dondurmaları bir varilde biriktirip sonra yine imale katıyorlardı. Bu nedenle çocuk zehirlenmeleri alana geldi.”

Kurtlu kuruyemiş “Soğuk hava ambarı yeterli olmadığından kuruyemişte kurtlanmaların önüne geçemedik. Ambar, kurtlanmış ceviz içi ve kelebek kozalarıyla dolu bademle doldu. Kurtlu cevizler, ceviz tozu; kelebek kozalarıyla dolu badem…

…kayısı çekirdeğiyle yarı yarıya karıştırılarak badem toz haline getirildi ve piyasaya sürüldü.”

Et işletmesinde ‘palavra’ sorgusu “Bir et şirketine iş müracaatında bulundum. Bana, “İyi palavra söyleyebilir misin?” diye soruldu. “Hayır” yanıtını verdim. Bu, işi kaybettiren yanıt oldu. Sorgulamada “rastgele bir kanunsuzluk yok” demem gerekiyormuş

Tekerrür tekerrür pişirilen tavuk “Yemek fabrikasında sulu tavuk yemeklerinden kalan tavuk etleri akşamları yıkanıp ertesi günkü yemeklerde kullanılıyordu. Karşı çıkınca işverenle aramızdaki ihtilaf gelişti. Artık dışarda sulu yemek yemiyorum…

Bir catering şirketinde işe başladım. Catering işletmeleri gıdanın seri harcandığı bir sektör. Ne kadar külfetli hammadde varsa catering’lere verilir…

Çalıştığım işletmede artık bozulmaya ramak kalmış tavuk butları, yarı maliyetine alınıp, soslayıp baharatlanarak, alıcıya fırında tavuk olarak veriliyor. Karşı çıktığınızda, işveren üzerinize yürüyebiliyor.”

Suni yoğurt! “Süt mahsulleri üreten işletmede suni gözeticiyle yoğurtların ömrü bir ay kadar uzatılıyordu. Bir ay sonra iade gelen yoğurtların küflü kısmının sıyrılarak kalan kısım restoranlara ucuza satılıyordu.

Denetime gelenlerin içinde besin mühendisi yoktu. Çuval çuval katkı maddesini süt tozu varsayıyorlardı.”

Vişne değil katkılı havuç suyu “Staj yaptığım yer bir hayli büyük şirkete meyve suyu konsantresi yapıp yolluyor. Kara havuç suyuna vişne aroması katarak vişne suyu olarak etiketliyorlar.Piyasadaki çoğu vişne suyunun içeriği kara havuç suyu+aroma+boya

Fast Food zehir yuvasıymış! Stadyumda Sosisli! Stadyumun olmazsa olmazlarından sosisli her zaman pak yerlerde üretilmiyor.

Çalışanlar Makûs koşullarda pişirilen ve uzun vakit pişirme suyunun içinde kaldığını ifade ediyor. Bundan daha makûs olan vaziyet ise; suyun içinde bekletilen ve satılmayan sosislerin yine buzdolabına koyularak, ertesi gün satılması!

Uzun zaman süresince büyük fast food zincirinde çalışan bireyler Kahve Makinesi’nin pakliğinin hipotez edeceğinizden daha da makûs olduğunu ifade ediyorlar. Aygıtın içindeki tüpler ve öteki parçalar oldukça pis tutuluyor.

Yine bir fast food çalışanının söylemesine göre Nuggets’lar aşinayı gibi taze yakalanmıyor! Buzluktan gün içinde çıkarılan ve çıkarıldığı gibi kızartılması gereken bu gıdalar uzun zaman dışarıda kaldıktan sonra kızartılıyor.

Bir çalışan fasülye ve et kapsayan gıdaların netlikle harcanmaması gerektiğini söyledi. Hasarlı maddelerle karıştırılan fasülye ve biftek saç jölesi kıvamını aldıktan sonra kızartılıyor.

Chili Sosu! Bir çalışansa hamburger ve ızgara ette kullanılan chili sosunun hazırlanışı sırasında süratli olmak için, biber, fasülye ve su dolu bir kapta etlerle karıştırılarak bakteri oluşturduğunu ifade etti.

Büyük bir kahve şirketinin çalışanı en çok seçim edilen kahvelerin içindeki karışımların kimilerinin ne olduğunu öğrenmediklerini ifade ettiler.

Yine bir fast food lokantasında çalışan bir personelse asla Barbekü soslu sandviç yenmemesi gerektiğini ifade etti. Personel bayat yakalanan tavukların günlerce bekletildikten sonra kızartıldığını ifade etti.

Yumurtalı hamburger çoğu yerde bulunan bir gıda olan yumurtalı hamburgerin içindeki yumurtaların kızartıldıktan sonra saatlerce bekletildiğini ifade eden bu tip lokantalarda çalışan personeller, sipariş gelince yumurtaların ısıtıldığını söyledi.

Çoğu insanın gözde besininin taze olmadığı ortaya çıktı. Bu müessesede uzun vakit süresince çalışan personeller; donutların dondurulmuş olduğunu ve sipariş geldiğinde ısıtıldığını ifade ediyor.

Sinema sevinci patlamış darı! Sinemanın bırakılmazı patlamış darı satan yerde çalışanlar darıların o kadar da taze olmadığını ifade etti. Sabah erken saatlerde yapılan darıların sıcak kalmalarını sağlayan bir cihazda bekletildiklerini ifade etti.

Lokantada limondan uzak durun Bir lokanta çalışanı ise genelde lokantaların mutfağında yakalanan limonların her bakteriyi aldığını ve bekletilen limonların alıcıların içeceeklerine atıldığını söyledi.

Tavuk sandviçi bir lokantada kullanılan tavukların taze olmadığını ifade eden uzmanlar, tavukların tamamen bayat olarak servis edildiğini ifade etti.

Taze Sanılan Kek ve Pastalar Dondurulmuş Panera Pasta lokantasında çalışan bir şahıs ise bu lokantada taze pişirilmiş sanılan ekmek, kek vb mahsullerin tamamiyle dondurulmuş olduğunu ifade etti.

Chipolte böreği çalışanları çok seçim edilen bu besinin içinde kullanılan malzemelerin bayat ve sıhhatsiz etrafta pişirildiğini söylediler.

Buz cihazları pis! Uzun seneler süresince burada çalışan bireyler, bu mahsulün olduğu aygıtın yıkanmadığını ve uygun şartlarda kullanılmadığını ifade ediyor.

Fast Food Salataları Fast food lokantalarında kullanılan salata malzemelerinin taze olmadığını söyleyen çalışanlar üzerinde kullanılan soslar dahil olmak üzere dondurulmuş olduğunu ifade etti.

Bir cevap yazın