Romatizmaya Neden Olan İrini Kurutuyor

Romatizma, tüm dünyada milyonlarca insanı etkileyen, bağışıklık sistemindeki meseleler sebebiyle eklemlerin iç yüzeyinde iltihaplanmalara neden olan kronik bir rahatsızlıktır. Uzun yarıyıllı, rehabilitasyon edilmeyen romatizma, oluştuğu eklemlerin hareket yeteneğini kısıtlar.

Günümüzde romatizma rehabilitasyonunda kullanılan rehabilitasyon usulleri hastalığı tamamen ortadan kaldırmamakla beraber tesirini eksilterek bulgularının gevşetilmesine yaramaktadır. Romatizmaya iyi gelen gıdaları günlük beslenmenize ilave ederek eklem ağrılarına gevşetebilir, şişliği ve iltihaplanmanın şiddetini eksiltebilirsiniz. Rastgele bir gıda desteği kullanmaya başlamadan evvel hekiminize müracaat etin.

ROMATİZMA VE BESLENME

Nar Özü: Son bir kaç senede nar özünün romatizma üzerine tesirleri alanında yapılan hayvanlar üzerindeki araştırmalar, nar özünün kemik ve kıkırdaklarda oluşan iltihaplanmayı eksilttiği istikametinde neticelere sahiptir. Kumpaslı olarak nar suyu ya da nar özü harcamak romatizmal sızıların ve şişliklerin eksiltilmesine destekçi olabilir ancak bu alanda kesin bir delil için daha çok bilimsel araştırma yapılmasına gereksinim dinlenmektedir.

Balık: Balık, özellikle somon, ton gibi soğuk su balıkları bol ölçüde omega yağ asidi kapsar ve omega 3 yağ asitlerinin cerahatli hastalıklara iyi geldiği öğrenilmektedir. Haftada en az 3 öğün balık harcayarak romatizma sızılarını eksiltebilir ve eklemleri etkileyen cerahatin dağılmasını yavaşlatabilirsiniz.

Keten Tohumu: Balıkta olduğu gibi keten tohumu da yüksek oranda omega 3, omega 6 yağ asidi ile gıda lifi eşi bir madde olan “lignan” kapsar. Günlük olarak harcanan keten tohumu eklem ağrılarına gevşetirken eklem sertleşmesini eksiltebilir. Keten tohumu içerisinde bulunan lif bazı ilaçların emilimini eksiltebileceğinden, kumpaslı ilaç kullananların rastgele bir yan tesire karşı korunmak ismine keten tohumu kullanmaya başlamadan evvel hekime danışmaları nasihat edilir.

Hodan Otu, Frenk Üzümü: Bitki tohumlarında bulunan natürel bir omega-6 yağ asidi olan “gamma-linolenik asit” natürel bir cerahat önleyicidir, romatizma sebebiyle alana gelen iltihaplanmayı ve dolayısıyla eklem şişliklerini eksiltebilir. Çuha çiçeği, hodan otu ve siyah kuş üzümü gamma-linolenik asit bakımından en zengin besinler arasında yer almaktadır. Ancak özellikle hodan otunun fazla tüketimi karaciğeri yorabileceğinden dikkati harcanmalıdır.

Yumurta: Sıhhatli doku, kemik ve eklemler için sülfür gerekir ve sülfür yumurtada bol ölçüde bulunur. Aynı zamanda B vitamini bakımından zengin olan yumurta adale dokusunun ve eklem dokusunun büyümesine katkıda bulunur.

ROMATİZMA İÇİN NATÜREL REHABİLİTASYONLAR

Beslenme ve Egzersiz: Yukarıyadaki yiyeceklere ek olarak romatizma rehabilitasyonuna yardım olması emeliyle harcayabileceğiniz besinleri hekiminize danışabilirsiniz. Ayrıca haftada en az 5 gün, 30 dakika kadar yapılacak egzersizler eklemleri çalıştırarak kuvvetlendirir ve esnekliğini çoğaldırır.

Sıcak, Soğuk Kompres: Uzmanlar çoğalan romatizma sızıları ve eklem şişlikleri için sıcak ve soğuk kompresin yararlı olduğunu belirtiyor. 15 dakikalık sıcak bir duş eklem sızılarını eksiltebilir. Aynı biçimde eklemlere uygulanacak soğuk kompres ile adale sertliği, sızılar ve şişlikler gevşetilebilir.

Bir cevap yazın