Sabah Limonlu Ilık Su İçmenin 10 Bereketi

Limonun sıhhatimize olan bereketleri asırlardır öğrenilmektedir. Güçlü bir antibakteriyel ve antiviral olması ve bağışıklık sistemimizin çalışmasını tetiklemesi en öğrenilen özellikleri arasındadır. Limon suyu bir sindirim basitleştirici olduğundan kilo vermek için kullanılır ve ayrıca karaciğeri arındırır.

Limon öbür pek çok maddenin yanısıra sitrik asit, kalsiyum, magnezyum, C vitamini, biyoflavanoid, pektin ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirip enfeksiyonlarla savaşan limonen kapsar. Şimdi size her sabah limonlu ılık su içmenin verimlerinden bahsedeceğiz.

Limonlu Ilık Su Nasıl Hazırlanır?

Pak su kullanmalısınız. Su ılık olmalı, kaynamamalı. Soğuk su yerine ılık su kullanmalısınız zira vücudunuzun soğuk suyu işlemesi hem daha uzun sürecektir hem de daha çok enerji gerektirecektir.

Her zaman taze limon kullanın, olasıysa organik olanları seçim edin. Bu tanım için asla şişelenmiş limon suyu kullanmayın. Bir bardak ılık suyun içine yarım limonun suyunu sıkın ve sabahları aç karınla bunu için.

Ilık Suyun Yararları

1. Sindiriminize Destekçi Olur

Limon suyu istenmeyen maddelerin ve zehirli maddelerin bedenden atılmasına destekçi olur. Tükürük ve mide sularının klorik asidine benzeyen atomik bileşiminden dolayı karaciğerin sindirim için zorunlu olan öd akışkanını salgılamasına destekçi olur. Ayrıca mineral ve vitamin açısından zengin olan limon, sindirim sistemindeki zehirli maddelerin atılmasına da destekçi olur. Limon suyunun sindirim basitleştirici özellikleri reflü, geğirme ve karın şişmesi gibi hazımsızlık bulgularını hafifletmekte destekçi olur. Amerikan Kanser Derneği, kanser hastalarına bağırsak hareketlerini tetiklemesi için sıcak limonlu su içmelerini öneriyor.

2. Bir İdrar Söktürücü Olarak Sisteminizi Arındırır

Limon suyu idrar ölçüsünü çoğaldırarak istenmeyen maddelerin bedenden atılmasını sağlar. Bu surattan limonlu su içtiğinizde zehirli maddeler vücudunuzdan daha süratli atılır ve idrar yolunuzun daha sıhhatli olması sağlanır. Limon suyunun içindeki sitrik asit, karaciğeri tetikleyen ve detoksifikasyona destekçi olan enzimin tesirini en üst seviyeye çıkarır.

3. Bağışıklık Sisteminizi Güçlendirir

İçerdiği yüksek C vitamini sayesinde limon bağışıklık sistemini kuvvetlendirme mevzusunda baş müttefiğimizdir.

Limon soğuk algınlığı ile baş etme mevzusunda çok bereketli olan C vitamini açısından çok zengindir. Ayrıca beyin ve asap sistemini tetikleyen potasyum açısından da çok zengindir. Potasyum da tansiyonu hakimiyet altında yakalamaya destekçi olur. Limonda bulunan askorbik asidin C Vitamini antienflamatuar özellikleri vardır ve bu surattan astım ve öbür solunum meselelerine iyi kazanç. Ayrıca bedenin demir emilimini çoğaldırır. Demir bağışıklık sistemimizde ehemmiyetli bir rol oynar. Bunların yanı sıra limon, soğuk algınlığı ve gribi önlemeye destekçi olan antimikrobiyal özellikli saponinler de kapsar. Limon bedenin ürettiği balgamın da eksiltilmesine destekçi olur.

4. pH Seviyelerini Dengeler

Limon harcayabileceğiniz en alkalin besinlerden birisidir. Limon kendi başına asidik olmasına karşın, vücudunuzun içine girdiğinde alkalin olur sitrik asit vücudunuzda metabolize edildiğinde asidiklik yaratmaz. Limonda askorbik asit kadar sitrik asit de bulunur, ancak bu asit cılız bir asittir ve bedeninizde basitçe metabolize edilebilir. Bu sayede limonun içindeki mineraller bedeninizi alkalize etmeye destekçi olur. Bedeninizin pH balansı asidik olduğunda hasta olursunuz. Kumpaslı olarak limonlu su içmek, şişme ve sızıların temel sebebi olan eklemlerinizde biriken ürik asit de dahil olmak üzere bedeninizin asidik olmasını  engeller.

5. Cildinizi Arındırır

Yüzünüzü arınmanın yanı sıra, limon suyunu ellerinizi ve cildinizdeki yağı arınmak için de kullanabilirsiniz.

Limondaki C vitamini ve öbür antioksidanlar, buruşuklukları ve siyah noktaları eksiltmeye destekçi olur ve hür radikallerle savaşır. C vitamini, alkalin doğası sivilceye neden olan bakterileri öldürdüğünden sıhhatli ve parlak bir cilt için çok ehemmiyetlidir. Hatta, yaş ile ortaya çıkan izleri eksiltmek için üzerlerine doğrudan limon sürebilirsiniz. Limonlu su da vücudunuzu zehirli maddelerden temizlettiği için, limon ile cildinizi hem içten hem de dıştan arınabilirsiniz. Limonun içerisinde bulunan C vitamini cildinizi içeriden canlandırıp yeniler.

6. Enerji Verir ve Ruh Halinizi İyileştirir

Bedenimizin gıdalardan edindiği enerji, gıdalardaki atom ve moleküllerden gelmektedir. Pozitif yüklü iyonlar sindirim sistemine girip olumsuz yüklü iyonlarla etkileşime girdiğinde bir tepkin oluşur. Limon olumsuz yüklü iyon ölçüyü yüksek olan ender gıdalardandır ve bu sayede sindirim sistemine girdiğinde vücudumuza daha fazla enerji sağlar. Limonun kokusu da enerji vericidir ve ruh halinizi iyileştirir. Limon suyunun kokusu ruh halinizi iyileştirip zekânızı boşaltmanıza destekçi olur. Limon kaygıyı ve bunalımı eksiltmeye destekçi olur.

7. İyileşmeyi Arttırır

Limonun içindeki askorbik asit C vitamini iyileşmeyi arttırır ve kemik, bağ doku ve kıkırdakların sıhhati için çok ehemmiyetli bir yiyecektir. Daha evvel de dediğimiz üzere, C vitamininin antienflamatuar özellikleri vardır. Başka Bir Deyişle C vitamini hem sıhhatimizi gözetmek hem de stres ve yaralardan iyileşme yarıyılı için çok ehemmiyetlidir.

8. Soluğu Tazeler

Limon, nane ve yoğurt: ağız kokusunu gidermek için birebirdir.

Limon ağız kokusunu gidermenin yanı sıra diş sızıları ve cerahatine de iyi kazanç. Unutmayın, sitrik asit diş minesinden yıprandırabilir; bu surattan dişinizi ya limonlu su içmeden evvel fırçalayın ya da limonlu su içtikten sonra dişinizi fırçalamak için bir vakit bekleyin. Limonlu su içtikten sonra ağzınızı pak su ile çalkalayabilirsiniz.

9. Lenf Sistemine Su Kazandırır

Ilık limon suyu, vücudunuzun kaybettiği akışkanları ona geri kazandırarak bağışıklık sisteminize destekçi olur. Vücudunuz susuz kaldığında bitkinlik veya yavaşlık, bağışıklık sisteminin eforsuzlaşması, kabızlık, enerjisizlik, yüksek veya düşük tansiyon, uykusuzluk, zekâ karmaşıklığı gibi meseleler ortaya çıkabilir.

10. Kilo Vermeye Destekçi Olur

Limon kilo verdirici özellikleriyle de öğrenilir. Harika bir temizletici ve cerahat söktürücüdür. İçinde bol ölçüde antioksidan özellikli C vitamini bulunur.

Limon canınızın bir şeyler sürüklemesini önleyen pektin lifi açısından zengindir.Yapılan çalışmalar daha alkalin ağırlıklı bir beslenme kumpası olan şahısların daha süratli kilo verdiğini göstermektedir.

Bir cevap yazın