Saç Dökülmesini Önlüyor Ve…

Millet arasında karaca ot olarak öğrenilen ancak tarihten bu yana ‘her tasaya takat’ gayesiyle harcanan çörek otunun soğuk sıkım yağının bereketleri saymakla bitmiyor. Seçenek tıp meraklıları tarafından yoğun alaka gören çörek otunun soğuk sıkım yağının yoğun alaka gördüğünü belirten Yiyecek Mühendisi Eda Bedir, tarihten bu yana çörek otunun evvel sıhhat için harcandığını belirtti.

Kalp sıhhatini gözetmesi, kanseri önlemedeki eforu, cinsel efora tesiri, damar tıkanıklığı, sinüzit, dolaşım ve boşaltım sistemine kadar çörek otunun her tasaya takat bir nebat olduğunu belirten Eda Bedir, şirket olarak ülke genelindeki tüm mağazalarda soğuk sıkım çörek otu yağı satışı yaptıklarını belirtti.

İlaç kullanmayı hoşlanmayan ve ilacın yan tesirlerine maruz kalmak istemeyenler tarafından daha çok seçim edilen çörek otu yağının bereketlerinin saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu kaydolan Yiyecek Mühendisi Eda Bedir, “Neredeyse her tasaya çare olan çörek otu yağının bereketleri saymakla bitmiyor.

Günümüzün en büyük sıhhat meselelerinin başında gelen kolesterolü düşürücü tesirinden diş sızısına, hazımsızlıktan zayıflatıcı tesirine kadar bir hayli sıhhat sualin çözümü için kullanılan çörek otu ve yağı aynı zamanda kalbin de arkadaşı ve gözeticisi bir mahsul. Sıradan çörek otu biçiminde harcanabildiği gibi soğuk sıkım yağı daha çok seçim ediliyor” dedi.

KALP ARKADAŞI VE STRES VE BUNALIMDAN UZAKLAŞTIRIYOR

Çörek otunun yararı ile alakalı Hadis-i Şerif’in de bulunduğunu kaydolan Yiyecek Mühendisi Eda Bedir, “Tıp alanından kullanılan ilaçlarda insanları en fazla sıkıntılı eden gidişat ilacın yan tesirleri oluyor. Bu sebeple pek çok birey yan tesiri olmayan mahsulleri daha çok seçim ediyor” ifadelerini kullandı.

Çörek otu ve çörek otu yağının bereketlerinin saymakla bitmeyecek kadar çok olduğunu söyleyen Bedir, “Çörek oto ve yağı mide bulantısı ve sızıları bire birdir. Kalbi korur.

Kansere karşı koruma sağlar. Sinüzite iyi kazanç. Saçların yapısına gözetir ve saçların basit, sıhhatli uzamasına destek eder. Saç dökülmesini önler, saçların erken beyazlamasını engeller.

Sinir, stres bunalım ve gerginlikten uzaklaştırır. Diyabet öbür bir ismiyle şeker hastalığı için de verimlidir. Kan damarı duvarlarının elastikliğini çoğaldırmaya takviyeci olur. Kronik bitkinliğe iyi kazanç. Safra kesesi taş yaradılışı ve böbrek taş yaradılışına karşı etkilidir.

Dolaşım sistemine bereket sağlar. Ateş düşürmeye destek eder. Kan tazyikini ve yüksek tansiyonu başka bir deyişle hipertansiyonu düşürür. Kolesterolü düşürücü tesiri de vardır. Kolesterolü dengeler.

Vücudun bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı mukavemet sağlar. Bunun yanında hamilelikten sonra emzirme dönemini çoğaldırır, doğum yapmış annelerde süt çoğalışı sağlar. Eklem sızıları, artrit ve romatizmaya iyi kazanç” biçiminde konuştu.

Kaynak: İHA

Bir cevap yazın