Saçlar neden erken ağarır?

Saç follikülünün hayat döngüsü; sihrime fazı anajen, dinlenme fazı katajen ve uyku hali fazı telojen olarak üç safhadır. Sihrime fazında saçları renklendirmek için pigment üretilerek kullanılır. Sihrime fazının uzunluğu İki sene ile sekiz sene arasındadır, bu zaman genlerinize ve muhakkak hormonların seviyesine göre değişir. Follikül, anajen fazı tamamlamak için emir aldığında, saç üretmeyi durdurur ve telojen faz için hazırlık yapmaya başlar. Telojen faza geçince anajen faza geri dönmesi için 6-18 ay gerekmektedir.

Başınızdaki her saç hakikatinde beyaz renkle başlar ve melanin ismi verilen natürel bir pigmentle renklendirilir. Saçlarınız geliştikçe, melanositler melanin üreten hücreler her bir saç köküne meselesiz biçimde renk katan melanini transfer eder. İhtiyarladıkça, melanosit etkinliği yavaşlar ve sonunda durur ve saçlar da daha az pigment kapsar. Genetik, hormonlar ve etrafsal lekeleyiciler grileşme sürecini süratlendirebilmesine karşın, 30 yaşından sonra her on senede griye dönüşme bahtınızı % 10- 20 artıracaktır.

Dermatolog Dr. Marie Jhin’ e göre San Fransisko Premier Cildiye Muayenehaneyi başkanı Grileşmeyi saç ağarmasını çoğaldıran gidişatlar:

Stres – Nature Medicine, New York Üniversitesi’ndeki fareler üzerinde yapılan bir araştırmada stresin saç folliküllerindeki kök hücreleri tamamen harcayabileceği neticesine vardı, bu da saç rengini etkilemektedir.

Tıbbi vaziyet – Tiroid hastalığı veya hipofiz bezi meseleleri, gri saçların başlangıcını tetikleyebilir. Veya, yukarıyadaki çalışmadaki gibi, alopesi, saç dökülmesi veya vitiligo gibi şartları tetikleyen saç folikülleri ile alakalı sorunlar.

Kendi bağışıklık hücrelerimizin vücudumuza saldırdığı otoimmün hastalıklarda şayet saç hücrelerimize hamle varsa saçlar ağarabiliyor.

Vitamin beceriksizliği – B12 vitamini beceriksizliği saçların beyazlamasına neden olabilmektedir. Vejetaryen veya vegan olmak, Crohn hastalığına tutulma, gastrik bypass operasyonu geçirme gibi gidişatlarda saçların erken beyazladığı görülmüştür. Bazı ilaçlar veya doğum hakimiyet ilaçları veya kansızlık da saç beyazlamasında mesul tutulmaktadır.

Nikotin – Sigara içenlerin hem saçlarına hem de ciltlerine hasar vermektedir, saç folliküllerini etkilemektedir.

Güneş beceriksizliği – Saç foliküllerinde D vitamini de bulunduğu için, yalnızca “güneş ışığı vitamini” yeterli olmadığı takdirde, saçınızın pigmentasyonunu kaybetmeye başlayabilecektir.
Dr. Jhin bu etkenlerin saç renginiz üzerinde genlerinizden daha fazla tesiri olduğunu iddia ediyor. O sebeple, “Saçlarınızın erken gri tonuna geldiğini fark ederseniz ve ailenizde erken saç beyazlaması yoksa, tiroidinizin iyi olup olmadığını, vitamin seviyelerinin iyi olup olmadığını ve kansızlığınızın olup olmadığını hakimiyet etmek için hekiminizi görmelisiniz.” demektedir.

Ne yediğiniz saçlarınızın ağarmasını etkileyebilir:

Güçlü bir antioksidan enzim olan Katalaz pek çok nebat ve hayvan hücresinde bulunur, saçların ağarmasına neden olan hidrojen peroksidi parçalar. Hidrojen peroksit hücrelerimizin çalışması sırasında ortaya çıkan bir atıktır. Klasikte yeniden hücrelerimiz tarafından üretilen katalaz enzimi bu hidrojen peroksidi dağılarak hasarsız hale getirmektedir. Ancak ihtiyarladıkça bedenimiz daha az katalaz üretir. Ayrılınamayan hidrojen peroksit de saç follikülllerinde birikerek beyazlamasına hatta dökülmesine neden olmaktadır. Sarımsak, soğan, karnabahar, brokoli, lahana gibi katalaz kapsayan gıdalarla bedenimizde katalazı çoğaldırabiliriz, böylece ağarmış saçlar renklenebilir.
Bakır ve Çinko: Saç renk mineralleri

Ceviz bakırdan zengindir – 1 fincan ceviz günlük gereksinimin %93’ şanı karşılar. Bakır melanin imali için koşuldur.

Dana ciğeri*, nohut, kakao, badem, susam, kaju, kuşkonmaz, ıspanak, keçi peyniri, avokado ve lahana da bol ölçüde bakır kapsar 1,2.

Çinko kaynakları: Kuzu eti, kabak çekirdeği, nohut, kakao, kaju, yoğurt, kefir, mantar, ıspanak, karides. 2

Tercüme: Prof. Dr. Nazan Uysal Harzadın
Sağlıklı Yaşıyoruz Danışma Heyeti azası
* Çayırda yayılınan dana ciğeri yenmelidir.
Kaynaklar:
1 http://articles.mercola.com/…/…/03/premature-gray-hair.aspx…
2 https://draxe.com/foods-high-in-zinc/

Bir cevap yazın