Saçlarınızı Şimdiye Kadar Yanlış Yıkamış Olabilirsiniz

Şayet saçlarınızı yanlış deviriyorsanız, hangi saç bakım mahsulünü kullanırsanız kullanın istediğiniz saçlara sahip olamadığınızı fark edeceksiniz.

Yanılgısız bir giysi veya takım elbise giyebilirsiniz, mağazadaki en hoş kunduralara ve en azametli mücevherlere sahip olabilirsiniz ancak şayet saçlarınız yanılgısız görünmüyorsa geri kalan her şey ehemmiyetini yitirecektir.

Görünüşünüzün esasında saçlarınızın sıhhatli olup olmaması yatar.

Saçlarımız suratımızı etraflar ve insanlara bizim hakkımızda çok şey ifade eder.

Bu surattan saçlarımıza nasıl bakacağımızı öğrenmeliyiz, yalnızca başkalarının yaptıklarını takip etmek yeterli olmayacaktır. Bunun yerine, kendimize en uygun saç bakımını bulmalı ve uygulamalıyız.

Yapmanız gereken ilk şey saçınızı nasıl doğru bir biçimde yıkayacağınızı öğrenmek.

Saç bakımı günlük etkinliklerinizle başlar. Şayet saçlarınıza gereken itinayı her gün göstermezseniz, kullandığınız bakım mahsulleri veya vitaminlerin hiçbir bereketi olmayacaktır; zira çoktan eskimiş olan saçlarınız için bu bakım mahsulleri işe yaramayabilir.

Bu surattan, saç bakım mahsullerini boş yere kullanmış olacaksınız. En iyi olasılıkla, bu mahsuller yalnızca hasar verdiğiniz saçlarınızın iyileşmesine destekçi olur. Bu sebeple, size saçlarınıza nasıl bakacağınıza dair ipuçları vermek istiyoruz.

Şayet bunları yapıyorsanız, saçınızı yanlış deviriyorsunuz demektir…

Her gün şampuan kullanıyorsanız

Saçını deviremeden bir gün duramayan insanlar var. Lekeli olacaklarını ve saçlarının yağlı görüneceğini düşünüyorlar. Bu surattan da saçlarını her gün yıkamayı seçiyorlar.

Aslına bakarsanız, şayet bunu uzun süre yapmaya devam ederseniz saçlarınızın bir zaman sonra kuru bir hal alacaktır.

Saçınızı çok uzun aralıklarla deviriyorsanız

Her gün şampuan kullanmamamız gerektiğini öğrenmemize karşın, bazı insanlar buna kulak asmıyor. Şampuan haftada 1 defa kullanılan bir saç mahsulü olmalıdır.

Şayet her gün şampuan kullanırsanız bunun neticesinde saç deriniz çok lekeli bir hal alacaktır ve tamamen arınmanız çok güç olacaktır.

Saç teninizi çok sert bir biçimde ovuyorsanız

Küçükken ailelerimizin saçlarımızı nasıl ovduğunu ve canımızın nasıl yandığını hepimiz anımsıyoruzdur. Hatta bazen yanlışlıkla tırnaklarıyla saç tenimizi çizdikleri de olmuştur.

Genellikle, geliştiğimizde de aynı şeyi uyguluyoruz. Şayet saç teninizi çok sert bir biçimde ovuyorsanız, saçlarınızı şimdiye kadar yanlış yıkamışsınız demektir.

Saçlarınızın eforsuzlaştığını ve zaman geçtikçe daha fazla dökülmeye başladığını fark edeceksiniz. Hangi bakımı kullanırsanız kullanın, saç dökülmeniz durmayacaktır.

Çok fazla şampuan kullanıyorsanız

Bir şeyi fazla kullanmak her zaman iyi değildir. Şayet gerektiğinden çok kullanırsanız, paklik mahsullerinin kapsadığı kimyeviler saç teninize hasar verir.

Kullandığınız su çok sıcaksa
Sıcak su cilt ve dolaşım sistemi için verimli olsa da, iş saç tenimize geldiğinde vaziyet bütün tersidir zira sıcak su saç teninizi kurutur ve saçlarınızı güçsüzleştirir.

Saçınızı doğru bir biçimde yıkamak için

Saçlarınız için doğru mahsulü seçin

Saçınızı iyi tanımanız çok ehemmiyetlidir. Kuru ve yağlı saçlar birbirinden çok değişiktir bu surattan değişik mahsuller kullanılmalıdır.

Saçlarınızı hazırlayın

Günümüzde pek çok insan saç spreyi, saç jölesi veya saç köpüğü kullanıyor. Şayet bu mahsulleri kullanıyorsanız, duşa girmeden evvel bu mahsullerinin saçınızda birikmesini önlemek için saçınızı taramanızı öneriyoruz.

Böylece saçınızı daha iyi arınabilirsiniz zira saçlara erişmeniz için manileri ortadan kaldırmış oluyorsunuz.

Saçlarınızı ılık suyla ıslatın

Çok sıcak su saçlarınızı kurutur. Bu surattan ılık su kullanmak daha idealdir. Yeniden de, şayet doğru sıcaklığı bulamıyorsanız, sıcak ve soğuk suyu mutasyonlu olarak kullanmak da sizin için bir seçenek olabilir.

Kullandığınız şampuan ölçüsüne dikkat edin

Tabii ki bu ölçüyü saçınızın uzunluğuna göre ayarlamalısınız:

Kısa ve orta uzunluktaki saçlar için fındık ebadına yakın ölçüde bir şampuan yeterlidir.
Uzun saçlar ise bir bozuk para büyüklüğünden fazla şampuan kullanmamalıdır.

Saç teninizi ovmak için parmak uçlarınızı kullanın

Köpürtmek için şampuanı döktükten sonra, saç teninizi kibarca ovun. Tırnaklarınızın derinize değdiğini sezerseniz, bunu düzenleyin ve teninizi yine parmak uçlarınızla ovun.

Teninize dairesel hareketlerle masaj yapın. Daha sonra şampuanı durulayın ve tekerrür yıkayın.

Son durulamada soğuk su kullanın

Soğuk su kullanmak kan dolaşımını süratlendirir ve oldukça ehemmiyetlidir zira gereksinimimiz olan gıdaların saçlarımıza ve saç tenimize daha acele erişmesini sağlar.

Bu biçimde, başka bakım mahsullerine gereksiniminiz kalmayacaktır zira bedeniniz saçlarınız için lüzumlu vitaminleri sağlayacaktır ve bedeninizi besleyecektir.

Artık, saçlarınızı doğru yıkayıp deviremediğinizi, şayet yanlış deviriyorsanız bunu nasıl düzenleyeceğinizi biliyorsunuz.

Tavsiyelerimize uyup işe yarayıp yaramadığını bizlerle paylaşır mısınız?

Bir cevap yazın