Yalnızca Kadınlarda Görülen 6 Kalp Krizi Bulgusu

Kalp krizleri, şuan dünyada erken vefatların ana sebeplerinden biridir. Kalp krizi gerçeğinde hemen evvelinde bedenimiz üzerinden bizlere umursamama etmememiz gereken sinyaller yolluyor.

Bir araştırmaya göre Kalp krizi bulguları Kadın ve erkeklerde değişik bulgular gösterdiğini ortaya koydu. İşte her kadının kalp krizine temkin alabilmesi için öğrenmesi gereken 6 işaret.

Bu belirtiler kafa karıştırıcı olabilir, zira kalp krizi öncelikle göğüste veya sol koldaki sızı ile kendini gösterir, daha sonra boyun veya çeneye de yansıyabilir. Sızı yavaş başlayıp ilerleyen biçimde veya aniden olabilir. Hatta gecenin ortasında seni uyandırabilir. Bu surattan olağandışı semptomları fark eder etmez hekime müracaat etmelisiniz.

Yanaşan bir kalp krizine ait bazı sinyaller, zehirlenme, grip veya ciddi mide ekşimesi bulguları ile karıştırılabilir. Bazen bayanlar, “sanki midesine bir fil oturmuş” hissini yaşarlar.

Soğuk ter, bayanlar arasındaki ortak bir semptomdur. Bir biçimde stres ile irtibatlı gibi görünebilir. Ancak, daha evvel eş bulgularınız olmadıysa, bir uzmanı ziyaret etkeniz daha iyi olacaktır.

Soluk alma meseleyi, özellikle başka bir semptomla beraber kazançsa, kalp krizinin en büyük bulgularındandır. Bu vaziyetle karşılaşıp Yaşamta kalan bayanlar, hareket etmemiş olsalar dahi bir maraton koşmuş gibi sezdiklerini söylediler.

Uzun müddet dinlendikten sonra dahi fazla bitkinlik seziyorsanız ve kolay hareketleri bile hakikatleştiremiyorsanız misalin, tuvalete gitmek, bu kaygı verici bir sinyaldir ve kardiyovasküler sisteminizin gidişatına dikkat etmek için bir bulgudur.

Göğüs sızısı, rahatsızlık, yanma, göğüste baskı hissi – tüm bu semptomlar cinsiyetinizden bağımsız olarak kendini gösterir. Yeniden de bazı bayanlar göğsün sol tarafında değil, tüm bölgede acı sürüklüyorlar. Sızı veya tazyik birkaç dakika içinde kaybolmazsa, hemen hekiminizi arayın.

Anekdot: Bu bulgular 1 seferliğe mahsus ise kalp krizi geçirdiğinizin garantisini vermez. Fakat, kombinasyonların ve aynı semptomların sıklıkla ortaya çıkması, uzmanlara danışmak için yeterli bir nedendir. Zamanında tıbbi bakım ile yaşam kurtarabilir. Kendinize iyi bakın!

Bir cevap yazın