Sağlıklı Beslenmek İçin Ne Yapılmalı? 5 Adımda Çözün!

sağlıklı beslenmek için ne yapılmalı 5 adımda çözün

Sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı? Yaşamınızda yapacağınız ufak farklılıklarla daha sıhhatli beslenebilir daha sıhhatli sezebilirsiniz. Gerçeğinde o kadar da güç değil.  Yalnızca 5 farklılık ile daha sıhhatli beslenebilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=-e0JeWRyKh0&sns=fb

1. Öğün Sıçramayın

Öğün Atlamayın
Öğün Sıçramayın

Kumpaslı beslenmek ilk kaidemiz. Şayet öğünlerinizi kumpaslı harcarsanız kan şekeriniz dengelenecek ve devamlı acıkmayacaksınız. Kahvaltı etmediğiniz günlerde öğle yemeğinde yediğiniz porsiyonları bir düşünün. Ne kadar da çoktu değil mi?
Bu surattan öğün sıçramayın. Öğün sıçradığınız zaman kan şekeriniz aniden düşer ve bir sonraki öğünde yediğiniz gıda ölçüsünü hakimiyet edemezsiniz.

2. Bol Su Harcayın

Su; yaşamak için en az oksijen kadar lüzumludur. Tüm beden dokuları emin ölçülerde su kapsar. Beden suyunun eksilmesi ciddi riskler yaratır. Bu sebeple bedeninizi netlikle susuz bırakmamalısınız.

Su içmek için susamayı beklemeyin. Elinizin altında devamlı bir su şişesi bulunsun ve onu için. Şayet tadını beğenmiyorsanız meyve parçaları atarak tatlandırabilirsiniz. Su içmemeye mazeret yok!

Peki ne kadar su içiçeksiniz? Sağlıklı her insanın kilogram başına 35 mililitre su içmesi gerekiyor. Misalin; şayet 60 kilogram beden ağırlığına sahipseniz 2,1 litre başka bir deyişle vasati 10-12 su kadehi su içmeniz yeterli olacaktır. Ancak sıcak havalarda terle daha fazla su atarız bu surattan yeterli su içip içmediğinizi hakimiyet etmek için idrarınızın rengine bakın. Şayet sarih renk ise o günkü su gayeyi bitirilmiş demektir.

Şayet gün içerisinde çok fazla çay, kahve harcıyorsanız içtiğiniz su ölçüsünü arttırmalısınız.

3. Kesinlikle Meyve ve Sebze Harcayın

Mutlaka Meyve ve Sebze Tüketin
Kesinlikle Meyve ve Sebze Harcayın

Her öğününüzde kesinlikle meyve veya sebze bulunsun. Hem vitamin-mineral lüzumunuz karşılanacak hem de lif alacaksınız. Peki lif ne işe yarıyor? Meyve ve sebzelerden aldığınız lif sayesinde sindirim sisteminiz daha iyi çalışır ve hazımsızlık meseleleri ortadan kalkar. Bu surattan sıhhatli olan her insan günde 25-35 gram lif tüketmelidir.

Yemeğin yanında besininiz bir salata veya ara öğünlerde harcayacağınız meyveler sayesinde daha devingen ve daha sıhhatli hissedeceksiniz.

4. Ambalajlanmış Besinlerden Uzak Durun

Ambalajlanmış besinler artık neredeyse yaşamımızın merkezine yerleşti. Ama onları çıkartmak bizim elimizde. Besininiz bir gofretle gerçeğinde hem şeker hem sıhhatsiz yağ hem de bir sürü katkı maddesini harcamış oluyorsunuz. Sizce de bedeninize çok yüklenmiyor musunuz? Yaşamınızdan çıkartın hepsini ve yerine sıhhatli alternatifler koyun. Meyve, kuruyemiş, ayran, süt, kefir veya yoğurt gibi sıhhatli seçenekleriniz var. Hem de gıda bedeli gofretle mukayese etilemez dahi.

5. Kesinlikle Egzersiz Yap

Yaşamınızda egzersiz kesinlikle olsun. Gerçeğinde toplu taşımadan 2 durak erken inerek veya otomobilinizi bir iki cadde arkaya park ederek dahi yaşamınıza hareket katıyorsunuz. Adım sayınızı kesinlikle takip edin. Dünya Sağlık Örgütü’nün de önerisi günde 10.000 adıma kesinlikle ulaşılmasıdır.
Ayrıca egzersiz serotonin başka bir deyişle mutluluk hormonunu çoğaldırıyor öğreniyor musunuz?
Yürümek için ne çok neden varmış değil mi?

Sormak istediğiniz ve usunuza takılan bir şey olursa sosyal medya hesaplarından bana erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın