Sağlıklı beslenmek için neler yapılmalı? İşte en ehemmiyetli 2 madde!


Perhiz dedikleri;

Hiç düşündünüz mü insanlar çağlar boyu nasıl beslendi? Veya insan bedeni nasıl beslenmeli?

Biz insanlar hiçbir zaman çok düşük ölçüler dışında şeker yemek için planlanmadık. Biz şekerin o kadar az olduğu bir dünyada biçimlendik ki, ne kadar şeker ve karbonhidrat kapsayan mahsul var ise yiyecek zincirinin bir parçasıymış gibi sonradan tasarılı ve programlı olarak yaşamımıza eklendiler.

Kasıtlı olarak uyuşturucuya bağımlı hale getirilen laboratuvar farelerini bir düşünün. Onlara uyuşturucu ile tatlı bir şeyler arasında bir tercih talihi verildiğinde, öğrenil bakalım hangisini seçtiler?

Her seferinde tatlı şeyleri seçtiler! Zira gerçeğinde karbonhidrat bağımlığı sizin hipotez edemeyeceğiniz kadar eforlu ve riskli bir hal almıştır. İşte bizde bu biçimde karbonhidrat kapsayan besinleri özellikle tatlıları sanki harcanması gereken bir yiyecekmişçesine programlandık.

Biz insanlar asırları aşkın bir vakittir çok büyük başkalaşımlara uğramadan var olduk. Tarımın büyümesi ile beraber uygulanan alışkanlıklar değişmeye başladı. Bilimsel terimler ile anlatacak olursak bu metamorfozlar bedenimizin adapte olabileceğinden çok daha süratli hakikatleşti. Buna bağlı olarak da pek çoğumuz hala keskin ölçüde karbonhidratları tolere edemiyoruz. İnanın bir bireyin kilo problemi var ise nadide vaziyetler dışında gerçek neden budur.

Karbonhidrat intoleransının yanı sıra sıhhatimiz için çok büyük tesiri olduğunu düşündüğüm iki madde daha var. Bunlar:

1- Neredeyse hepimizde Omega-3 yağ asidi beceriksizliği bulunmaktadır. Zira bu yağ asitleri de bize dayatılan beslenme seviyesinde yeterli ölçüde bulunmaz.

2- İkinci olarak da D Vitamini beceriksizliği.

Bu iki beceriksizliğin kombinasyonu şeker tsunamisi ile birleşince bizi acıklı ve hasta bir hale getirir ki hemen hemen değişik tüm hastalıklar başlıca nedenleri bunlardır.

Düşük karbonhidratlı bir hayat stilini özümsemek otomatik olarak daha fazla yağ tüketimine yol açar ve bu da kilo kaybı ve daha sıhhatli bir bedene sahip olmanızı sağlar.

Yağlar düşmanınız değildir. Gerçek düşmanınız olan karbonhidratların seneler boyu yargıladığı, bedeninizin olması gereken hakikat yakıtıdır. İnsülin ve leptin mukavemeti suratından kilo veremediğinizi ve kesintisiz acıktığınızı unutmayın.

1- Günlük karbonhidrat alımınızı 50gram ve altına düşürün.

2- Şekerli meşrubatlardan uzak durun. Su için! Çay için! Kahve için!

3 – Çok şekerli meyveler yerine sebzeleri deneyin.

4- Protein alımınızı mübalağa etmeyin ve kesintisiz bir şeyler atıştırmayın.

5- Hareket edin! Sarih havada yürüyün. Günde on bin adım!

6- Hekiminize D Vitamini ve Omega 3 bedellerinizi ölçtürüp dengeleyin.

Sevgi ve Sağlık ile Kalın,

Sencer Bulut

International Sports Nutritionist

Bir cevap yazın