Sıhhatlı Bir Beyin İçin Harcamanız Gereken 8 Gıda

Bu yiyecekleri kumpaslı olarak harcamak, öğrenişsel refahı teşvik etmek için harikulade bir yoldur. Beslenmenize bunları ilave edin ve mucizevi bereketlerini göreceksiniz.

Beyin bedenimizin en ehemmiyetli ve karışık uzuvlarından biridir. Dahası, beyin, asap sisteminizle beraber pek çok fiziksel ve zekâsal hüneri sağlamaktan sorumludur.

Beyin aynı zamanda tüm bedenin hakimiyet aksı olarak da işlev görür zira yalnızca öğrenişsel işlevleri tertip etmekle kalmaz, aynı zamanda tüm uzuvların ve sistemlerin hayatsal süreçlerine müdahale eder.

Günümüzde, beynin insan gelişimindeki en ehemmiyetli işlevinin hala bütün olarak tanımlanamamış olması oldukça ilginçtir.

Bununla beraber, beyin hakkında bildiğimiz en kesin bilgi, hayat alışkanlıklarının beynin birden fazla vazifeyi yapmasını pozitif ya da negatif etkilediğidir. Misalin, beslenme alışkanlıklarınız bedeniniz gıdaları emdikten sonra beyninizin sıhhatli kalmasıyla oldukça alakalıdır.

Bugünkü yazımızda, bu ehemmiyetli uzvun sıhhatini gözeten 8 sıhhatli besini sizinle paylaşmak istiyoruz.

1. Bitter çikolata

Makul ölçüde, en az% 60 kakao bulunan bitter çikolata harcamanın beyin ve asap sistemi sıhhati için pek çok bereketi vardır.

Bu çikolatada yüksek seviyede antioksidan madde bulunur. Bedende emildikten sonra, hücrelerinizdeki hür radikallerin negatif tesirlerini en aza indirirler.

Ayrıca, hormonal ve asap sistemindeki balanssızlıkları önlemek için zorunlu olan ehemmiyetli ölçülerde B vitaminleri ve mineralleri sağlar.

Bitter çikolata ayrıca, stres ve evhamı hakimiyet eden iki nörotransmitter olanserotonin ve endorfinin imalinin artırılması için önerilir.

2. Natürel yoğurt

Beyin işlevlerini iyileştirmek için natürel yoğurt harcamanız önerilir. Bunun sebebi beynin sıhhatinizi gözetmeye dayanakçı olan sıhhatli bakteriler içermesidir.

Bu canlı kültürler doğrudan bağırsak sıhhatiyle alakalı olsa da, emildiklerinde beynin sıhhatini pozitif biçimde etkilerler.

3. Yulaf

“Hububatların kraliçesi” olarak öğrenilen yulaf, beden sıhhati için pek çok fayda sağlayan besleyici bileşikler açısından zengin bir besindir.

Öncelikle, ehemmiyetli ölçüde B1 vitamini kapsarlar. Bu, ihtiyarlamanın ve hür radikallerin negatif tesirlerinden beyni gözetmek için gereklidir.

Ayrıca antioksidan bileşikleri, hür radikallerin neden olduğu hücre zararını yavaşlatır. Buna karşılık olarak, konsantrasyon ve bellekte ehemmiyetli ölçüde iyileşme olur.

Dahası, yulaf zekâsal olarak enerjik olmanız gereken zamanlar için aşırıca önerilir zira enerji çoğalışı sağlar.

4. Soğan

soğan, beyin hücrelerinde nörodejeneratif hastalıkların gelişimini önlemeyeyardım eden antioksidan bileşikler bakımından zengin bir besindir.

Soğanda konsantrasyon marifetini çoğaldırmaya katkıda bulunan kersetin ve antosiyaninden yüksek ölçüde bulunur. Bu da merkezi asap sisteminin işlevlerini dengeler.

5. Yağlı balıklar

Yağlı balıklar, omega-3 yağ asitlerinin en büyük natürel kaynaklarından biridir. Bu, hem kalp hem de öğrenişsel sıhhat için fayda sağlayan sıhhatli bir çoklu doymamış yağ türüdür.

Bu yiyecek, atardamarları arındığından kolesterolü giderir ve plak yaradılışını önler.

Anti-inflamatuar özellikleri hücresel oksijenasyon sürecini iyileştirir ve inme gibi kronik hastalıkların gelişimini önler.

6. Avokado

Bu lezzetli meyve, beyin hücrelerinin erken ihtiyarlamasını önlemeye dayanakçı olan sıhhatli yağlara ve antioksidan bileşiklerine sahiptir.

Buna ek olarak, omega-3 yağ asitlerinin yanı sıra E vitamini de kapsıyor oluşu, hür radikallerin hasarlı tesirlerine karşı koyar ve öğrenişsel zararları önler.

7. Keten tohumu

Keten tohumu, omega-3 yağ asitleri, E vitamini ve beynin sıhhatini gözetmeye dayanakçı olan antioksidan tesire sahip değişik bileşikleri içerir.

Tüketildiğinde, tüm bedene ekstra enerji verir ve aynı zamanda konsantrasyon ve zekâsal performansı geliştirir.

Buna ek olarak, beslenmenize keten tohumu ilave etmek oksidatif zararın negatif tesirini eksiltir. Ayrıca beyin dokularındaki hücrelerin ihtiyarlamasını önler.

8. Zeytinyağı

Sızma zeytinyağındaki sıhhatli yağlar, atardamarlardaki kötü kolestrolün LDL giderilmesine dayanakçı olur. Bu kolesterol tipi inme gibi kardiyovasküler bozukluklarla ilişkilidir.

Ayrıca, bu yiyecek antioksidanlar ile beraber bedenin iltihaplanma süreçlerini hakimiyet eder. Ayrıca asap sistemindeki balanssızlıkları da eksiltir.

Zeytinyağı harcamak, beyin hücrelerinin ve kan dolaşımının meselesiz bir biçimde işleyişini geliştirir ki bu da beynin sıhhatli kalması için çok önemlidir.

Bu yiyecekleri kumpaslı olarak harcamak, öğrenişsel sıhhati teşvik etmek için harikulade bir yoldur. Beslenme alışkanlıklarınıza bunları da ilave edin. Bereketlerini göreceksiniz!

Bir cevap yazın