Sıhhatli Bir Biçimde Kilo Verdiren 7 En İyi Karbonhidrat Kaynağı

Karbonhidratlar uzun bir vakittir perhiz ile fazla kilolarını vermeye çalışan herkesin 1 numaralı düşmanı olarak değerlendirildi.

Ancak, son senelerde bu karbonhidrat algısının yanlış olduğu ispatlandı. Reelinde, kilo verme niyetinize gerçekten erişmeniz için destek edebilirler.

Beyaz un gibi sıhhatsiz kaynaklar gayretlerinizi sabote ederken, hububat gibi besinler bedeniniz için oldukça iyidir.

Reelinde pek çok beslenme uzmanı, fikir birliğine vardılar ve makro-besinin bedeninizin enerji üretmesi ve enerji seviyelerini hakimiyet etmesi için en lüzumlu şeylerden biri olduğunu söylüyorlar.

Bu sebeple, bunları beslenmenize nasıl dahil edeceğinizi ve sıhhatli kaynakları nasıl tanımlayacağınızı öğrenmek çok önemlidir.

Aşağıda, en iyi 7 karbonhidrat kaynağı hakkında konuşacağız.

1. Yulaf

Beslenme açısından en noksansız yiyeceklerden biri olarak kabul edilen yulaf, kilo vermek için müthiş bir karbonhidrat kaynağıdır.

Ehemmiyetli ölçüde, bedeninizde çözünen ve metabolizma süratinizi artıran bir besin maddesi olan çözünebilir lif içerirler.

Ayrıca, bedeninizde biriken zehirli maddelerin ve yağların yok edilmesini teşvik ederek sindirim sisteminize takviyeci olurlar.

Hatta kumpaslı tüketim, kalp meseleleri hayata tehlikesini artıracak bir şey olan belinizin çevresinde yağ birikme ihtimalini eksiltmek ile ilişkilidir.

2. Bütün hububatlı makarna

Yemek tasarınıza birkaç porsiyon bütün hububatlı makarna ilave edilmesi, muhtelif ve özellikle! sıhhatli yemeklerin neşesini çıkaracaksınız anlamına gelmektedir.

Ancak, daha aşırısı da var: kepekli makarna, fazlaya kaçmadan yenildiğinde yağın bel etrafında bir araya gelmesini önleyen bir karbonhidrat kaynağıdır.

Küçük bir porsiyonu, pişirme sonrasında 200 kalori kapsar ve sebzeler ve yağısız et ile beraber müthiş bir öğün oluşturur.

3. Fasulye

Fasulye, kalp ve sindirim sıhhatinizin size teşekkür etmesini sağlayacak her türlü esas besin maddesini kapsar.

Fasulyenin kapsadığı lif ölçüyü, sindirim sistemi ile alakalı süreçleri düzenlemeyetakviyeci olurken, kolesterol seviyesinin kontrolünü de destekler.

Fasulye, bedeninize enerji verir ve ehemmiyetli ölçüde protein ve demir sağlar;özellikle egzersiz yaptığınızda çok verimlidir. Bu da yetmezmiş gibi, kalorisi düşüktürve değişik karbonhidrat kaynaklarından daha uzun vakit tok kalmanıza takviyeci olurlar.

4. Buğday

Buğday, son senelerde özellikle vejetaryenler ve sıhhatli gıda fanatikleriyle beraber çok popüler hale geldi.

İçeriğindeki lif, sebze proteinleri ve minerallerin yanı sıra ehemmiyetli bir yüksek nitelik karbonhidrat kaynağıdır.

Ayrıca, gıdanın enerjiye dönüşmesine takviyeci olarak metabolizma süratinizi artırır ve tesirli kilo vermeyi sağlar.

5. Muz

Birçok birey muzun mucizelerinden yoksun kalıyor zira tam şekeri, karbonhidratı ve kalorisi ile kilo aldırdığını düşünüyorlar.

Ancak, şimdi asılda muzun ne olduğunu kavrayabiliriz: her çeşit perhiz için çok besleyici bir meyvedir. Lif ve bedeninizin tamamen hazmedebildiği bir nişasta cinsi olan dayanıklı nişasta sağlar.

Muz, daha uzun vakit tok sezmenizi sağlar, enerji seviyenizi artırır ve hazma takviyeci olur.

6. Kinoa

Kinoa, dünya çapında nam kazanmakta olan bir “süper besindir.” Sıhhatli bir karbonhidrat kaynağı olmasının yanı sıra, yağsız adale yapmaya takviyeci olanprotein ve esas amino asitleri kapsar.

Diyetinizin aralıksız bir parçası olarak kinoa, kalori yakmayı artırıp kilo vermeyi dayanaklarken, metabolizma süratinizi artırır.

Aynı zamanda bedeninizdeki enerjinin en iyi biçimde kullanımını sağlar, gün süresince zekâsal ve fiziksel performansınızı artırır.

 7. Arpa

Arpa gibi kompleks karbonhidratlar, yemek yeme hevesi dinlediğinizde iştahınızı tatmin etmek için mükemmeldir.

Bu karbonhidratlar bedeniniz için basitçe “yakıt” haline getirilir ve kan şekerinizin yüksek olması tehlikesini azaltır.

Arpanın kalorisi çok düşüktür ve salatalara, çorbalara ve değişik yemeklere basitlikle eklenebilir.

Görmüş olduğunuz gibi, hoşça yiyerek kilo vermeye çalışıyorsanız, tüm karbonhidratlar kötü değildir. Şayet yukarıyada bahsedilen alternatifleri perhizinize dahil ederseniz kilo verme mücadelelerinize oldukça takviyeci olacaklardır. 

Bir cevap yazın