Sıhhatlı ve Formda Olmamıza Karşın Merdivenlerde Neden Soluk Soluğa Kalırız?

Şayet merdivenlerden çıkarken yoruluyor ve soluk soluğa kalıyorsanız, bunu da kötüye yoruyorsanız sizi azıcık gevşetelim. Bu gidişat sıhhatinizle alakalı değil. Attn’den sizler için derlediğimiz bu içerikte, sebeplerine birlikte bakacağız.

Fiziksel olarak formda olsanız dahi, hala azıcık merdiven çıktıktan sonra soluk soluğa kalabilirsiniz. Peki neden mi?

Eğitmen ve sıhhat danışmanı olan Joe Halder, bu vaziyetin nedenine söyledi.

“Yeni bir değişkenliği çok süratli bir biçimde tanıtıyorsunuz. Dinlenme pozisyonundan çok hareketli vaziyete 10 saniyenin altında bir müddette geçiyorsunuz. Bu da oksijeni tükenmiş bir etrafta olacağınızı ve sonrasında yine bayağıya dönmek zorunda olacağınızı ve vücudunuzun alışması için birkaç saniye gerekeceği anlamına geliyor.”

Bu da natürel olarak rastgele bir ferdi soluksuz bırakabilir.

Holder, kendini kötü sezmeden çıkabileceği merdiven rakamında herkesin bir eşiği olduğunu söylüyor.

“Kimileri dört basamağı soluksuz kalmadan çıkabilir ve bu hiçbir şeydir. Bazı insanlar sekiz basamak çıkabilirken, kimileri 12 basamak çıkabilir. Hududunuzun ne olduğunu öğrenmeniz gerekir. Kısa süreli olanlarda oksijene gereksiniminiz olmaz ama sonrasında bedeninizin daha fazla oksijene gereksinimi olduğunu kavramaya başladığı bir geçiş yarıyılı olur. Ve her şey bitip gevşediğinizde, bitkinlik hissi başlar.”

Bu gidişatı düzeltebilirsiniz.

Bu gidişatı düzeltmenin yolu ise, daha fazla merdiven çıkmaktır. Ne kadar çok merdiven çıkarsanız, dayanıklılığınız o kadar çoğalır ve buna daha fazla alışırsınız. Başka Bir Deyişle tek yolu, daha fazla pratik yapmaktır. Holder’ın söylediği gibi “bir sefere süratli gidin, değişiğinde yavaşlayın. Bir seferde iki basamak çıkın, sonrasında her adım adım ilerleyin.”.

Merdiven çıkmanın kardiyovasküler verimlerinin yanı sıra, bedeninizin kuvvetlenmesini sağladığını da ekleyelim.

Sırf basamak çıkmaya dayalı spor çalışmaları bulunuyor. Dolayısıyla merdivenleri bir eğitim taşıtı olarak görebilirsiniz. Bacaklarınızı öne doğru hareket ettirmek ve basamak çıkmak adalelerinizin kuvvetlenmesini sağlar. Bir öteki usul de merdivenleri yanlamasına çıkmaktır. Bu biçimde değişik bacak adaleleriniz çalışır ve bedeninizin alt kısmının daha iyi çalışmasını sağlarsınız.

Başka Bir Deyişle lafın özü, artık asansör kullanmak yerine gönül rahatlığıyla merdiven kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın