Sıhhatli Varsayıyorduk Ama Zihin Geriliğine

Dünya Homeopati Teşkilatı Avrasya Temsilcisi Uzman Dr. Yegane Özcan, bereketli olarak bildiğimiz, aynı zamanda da muhtelif gıda ve meşrubatların içerisinde bulunan meyan kökü hakkında söylemelerde bulundu.

Çok daha öncekilerden beri Anadolu’da şerbeti yapılan, çay olarak harcanan ve bir hayli yiyecek mahsulüne de katılan meyan köküne müteveccih son senelerde yapılan araştırmalar özellikle anne adaylarını yakından ilgilendiriyor.

Homeopat ve Fitoterapi Uzman Dr. Yegane K. Özcan, yapılan araştırmaların yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastası olanların ve hamile bayanların meyan kökü harcamaması gerektiğini gösterdiğini söyleyerek önemli uyarılarda bulundu.

Meyan kökünün hamile bayanlarda erken doğuma neden olabildiğini söyleyen Dr. Özcan, “Çok ölçüde meyan kökü ve onu kapsayan mahsuller yemek çocuğun zihnini geriletiyor. Meyan kökünün içerisindeki glisirizin anne karnındaki bebeğin beyin gelişimini de negatif etkiliyor. Ayrıca dikkat yetersizliği de yapıyor” diye konuştu.

Meyan kökünün mide çeperini gözettiğini, romatizmal hastalıklara ve ülsere karşı da iyi geldiğini söyleyen Dr. Yegane, “Şerbetinin sara hastalarında soğukkanlılaştırıcı tesiri de öğreniliyor. Ancak meyan kökü şerbetinin şekerden 40 kat daha tatlı olduğu unutulmamalıdır” ifadelerini kullandı.

Meyan kökü akışkan preparatının suyun içine katılarak harcandığını aktaran Dr. Özcan, “Ancak meyan kökü preparatları potasyum düşüklüğü ve kalp yetmezliği yaptığı için 9 haftadan fazla kullanılmamalı ve günlük dozu 200 ile 600 miligramı geçmemelidir” dedi.

Özellikle yüksek tansiyonu, düşük potasyumu, kalp hastalarının ve gebelerin meyan kökünü harcamamasını öneren Dr. Özcan, “Meyan kökü antiaritmik ilaçlarla etkileşime girer.

Özellikle kemoterapi esnasında da kullanılamaz. Meyan kökünün en bariz yan tesirlerinden biride gebelerde erken doğuma sebebiyet vermesidir” diye konuştu.

Bir cevap yazın