Sakatat Yemenin Bedeninize Sağladığı Yararları Gördükten Sonra Kasaba Koşabilirsiniz!

Sakatatlar, ehemmiyetli vitaminler, mineraller, sıhhatli yağlar ve vitaminler gibi hemen hemen her yiyecek maddesinin en yoğun kaynağı. Nereden geldiğini düşününce yemek azıcık güç olsa da iyi biçimde beslenilen bir hayvandan elde edilip hoşça arınılmış sakatatları yemek bedenimize bir hayli fayda sağlayabiliyor.

Not: Tüketim ölçüyü herkes için ehemmiyetli olmakla beraber kronik rahatsızlığı olanların ve hamile olanların kesinlikle hekim hakimiyetinde harcamaları öneriliyor.

1. Karaciğer etinin varsayım ettiğinizden daha çok yararı var.

Karaciğer, yalnızca 116 kaloriye sahip olmasına karşın A vitamini ve B12 vitamini açısından günlük alınması önerilen kıymetin iki katından daha fazlasını kapsıyor. Ayrıca tavuk karaciğindeki folat ve riboflavin B2, şahsın her gün lüzumu olan vasati ölçünün %100’ünden aşırısını sağlayabiliyor. Tavuk karaciğeri ayrıca yüksek ölçüde B6 vitamini, niasin B3 vitamini, pantotenik asit B5 vitamini, demir, fosfor, selenyum ve bakır içeriyor.

2. Böbrek, kanser tehlikesini eksiltici tesire sahip olabiliyor.

İnek böbreğinin içerisinde oldukça fazla B12 ve B2 vitamini bulunduruyor. Ayrıca yüklü ölçüde bulundurduğu selenyumla beraber bağışıklığı artırarak kansere ve oksidatif strese karşı savaşabiliyor.

3. Uykuluk İçerisinde bulundurduğu yüksek C vitaminiyle bedene bağışıklık kazandırabiliyor.

Bağışıklığı artırarak kanser tehlikesini  eksiltici ölçüde C vitamini bulunduruyor. Yağ oranı yüksek olan uykuluk dikkatli ölçüde yenilmeli.

4. Dil günlük mineral lüzumunun bir kısmını karşılayabiliyor.

Diğer sakatatlardan azıcık daha fazla kaloriye sahip olmasına karşın günlük alınması gereken B12 vitamininin 3/4’ünü; niasin, riboflavin ve çinkonun da dörtte birini içeriyor.

5. Beyin omega-3 içeriğiyle asap sistemini geliştirebiliyor.

Beyin yüksek ölçüde omega-3 ve bazı vitaminleri içeriyor. Fakat çok yüksek olan kalori kıymeti kasvet yaşatabileceğinden özellikle kalp ve kolesterol hastalarına önerilmiyor.

6. İşkembe içeriğindeki B12 vitaminiyle kalp rahatsızlıkları tehlikesini azaltabiliyor.

İçerdiği selenyumla troide karşı gözetip çinko ve fosforla beraber kansere karşı savaşabiliyor. Kalori ölçüyü yüksek olduğundan tüketim limiti ehemmiyetli.

7. Kemik suyu bağırsak rahatsızlıklarının iyileşmesinde ve sihrime hormonlarının sıhhatli çalışmasında tesirli olabiliyor.

Uzun vakit kaynatılıp harcanan kemik suyunun ayrıca reflüyü rehabilitasyon edici tesiri olabiliyor.

8. Taşlık, sıhhatli göz ve karaciğere sahip olmanıza dayanakçı olabiliyor.

İçerdiği B2 ve B3 vitaminiyle göz, cilt ve karaciğere iyi gelebiliyor. Yüksek kalorili olduğundan yeme limitine dikkat edilmesi gerekiyor.

9. Dalak içinde bulundurduğu Demir mineraliyle anemiye karşı savaşabiliyor.

Yanında gıdanız yeşillikle beraber tesirini artırabilirsiniz.

10. Paça çorbası D vitaminiyle özellikle kış aylarındaki gribal enfeksiyona karşı bedeninize enerji sağlayabiliyor.

Kan yapıcı ve kalp, diyabet gibi hastalıklara karşı da tesirli olduğu söyleniyor. Ayrıca kırık kemiklere iyi gelerek kemik yaradılışını süratlendirdiği de biliniyor.

11. Kuzu vicdanı B12 vitaminiyle fiziki bitkinliğe iyi gelebiliyor.

Fosfor, demir ve muhtelif vitaminler sayesinde anemi ve karaciğer hastalıklarına iyi gelebiliyor. Dikkatli harcanması gerekiyor.

Bir cevap yazın