Sakın Makarna Suyunu Lavaboya Dökmeyin

Akılda bir şef gibi makarna yapmanın püf noktası makarna suyunu kullanmaktan geçer. Lezzetli makarnalar için makarnanızı haşladıktan sonra makarna suyunu lavaboya dökmek yerine önerdiğimiz usulü uygulayın. İşte makarna suyunu dökmemeniz için şahane bir neden…

Makarnanız müthiş kıvama geldiğinde ne yaparsınız? Yanıtınız suyunu dökmek için süzgeçten geçirmek ise şu an akılda İtalyan şefler tarafını ayıplanıyorsunuz. O flu, nişastalı suyu lavaboya dökerek altın bir fırsatı kaçırdığınızı öğreniyor muydunuz?

Makarnalarınızın lezzetini bir üst seviyeye taşımak için makarna suyunu sakın lavaboya dökmeyin. Onun yerine sizin için hazırladığımız makarna suyu değerlendirme tüyosunu kullanarak makarnalarınızın lezzetine lezzet katın.

Bildiğiniz üzere makarna nişastalı bir gıdadır. Pişirildiğinde o nişastanın bir kısmı suya sızar. Makarna suyunun flu ve lekeli gözükmesinin nedeni budur. Bu nişastalı, tuzlu makarna suyunu makarna sosunuzun müthiş ipeksi bir kıvama erişmesi için kullanabilirsiniz.

Makarnanızdaki su, sosunuzdaki yağdan parçaladığında tabağınızın kenarlarında kırmızı, sulu birikintiler alana kazanç. Bu pek de iştah açıcı bir görüntü değildir. İşte makarnayı haşlamak için kullandığınız makarna suyu bu ikisinin parçalamasını yasaklayarak bu görüntüye mani olur. Ayrıca sosunuzun kıvamını zenginleştirerek daha evvel tecrübelemediğiniz lezzette bir tat yaratır.

Peki, makarna suyunu israf etmeden haşlanmış makarnanızı nasıl çıkarırsınız? Süzgecinizin altına bir kap yerleştirerek makarna suyunu buraya akıtın.

Makarnalarınızı haşlarken daha az su kullanın. Makarnanın hoş haşlanması için tonlarca suya lüzumunuz olduğunu sanabilirsiniz ama tüm bu su afakidir ve makarnadaki nişastayı seyreltmekten başka bir işe afacan. Makarnanıza gereğinden fazla su ilave etmeyin ve yapışmasını önlemek için pişirirken sık sık karıştırın. Şayet makarnanızla aynı anda sosunuzu da pişiriyorsanız, makarna tenceresinden birkaç yemek kaşığı makarna suyunu direk sosunuza ilave edebilirsiniz.

Çoğala kalan makarna suyunu sakın atmayın. Soğumaya vazgeçin ve bir buz tepsisine yerleştirerek dondurucuya koyun. Daha sonra makarna suyunuzu çorbalara, soslara, salçalarınızı ve zengin kıvama gelmesini istediğiniz her türlü yemeğe ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın