Salatalık Yemenin Yararları

Hemen hemen her yemekle birlikte yediğimiz, yemeklerimize ilave ettiğimiz salatalığın yararları saymakla bitmiyor…

Salatalık muhteşem bir B, C ve K vitamini ambarıdır. Ek olarak müthiş bir sodyum, bakır, amino asitler, karbonhidratlar, çözünebilir ve çözünemeyen lifler, potasyum, manganez, yağ asitleri, fosfor, magnezyum ve biyotin içerir.

Ayrıca salatalık aşırıca sıhhatli nebatsal besinleri barındırır. Salatalık %96 oranında sudan oluşur. Susuzluk giderici ve ferahlatıcı tesirleri desteğiyle aşırıca popüler bir yaz besinidir. Fakat bir hayli insan salatalığın sıhhate faydalarından habersizdir.

1- Salatalık, günlük gereksinimimiz olan bir hayli vitamini içerir.

Vitamin B1, B2, B3, B5, B6 vitaminlerini kapsar. Folik Asit, C vitamini, Kalsiyum, Magnezyum, Demir, Fosfor, Potasyum ve Çinko ihtiva eder.

2- Bitkinliği Giderir

Öğleden sonra bitkinlik mi seziyorsunuz? Çayı kahveyi, soğuk meşrubatları vazgeçin bir tarafa ve bir salatalık yiyin. Salatalık iyi bir B vitamin ve karbonhidrat kaynağıdır ve yediğinizde saatler sürecek bitkinliğinizi çok kısa bir müddette giderir.

3- Ayna Buğulanmasını Geçiriyor

Banyo veya duştan sonra aynanızın buğulanmasını davacıysanız? Bir salatalık dilimi ile aynayı ovun. Hem buğulanma yok olacak hem de pırıldayan bir aynaya ve hoş rahat bir kokuya sahip olacaksınız.

4- Bahçenizi Böcek ve Böceklerden Korur

Böcekler bahçenizi veya saksı nebatlarınızı istila ediyorsa? Bahçeniz için bir aluminyum tabağa salatalık dilimlerini koyarak, ortada bir yere yerleştirin. Saksılarınıza ise birkaç dilimi toprağın üzerine yeniden alüminyum tabak veya folyo ile yerleştirin. Bu usul böcek ve haşereleri uzaklaştıracaktır.

5- Ağız Kokusunu Yok Eder

Salatalık kötü soluğu yok eder. Salatalığın kapsadığı nebatsal besinler kötü soluğa yol açan bakterileri tesirsiz hale getirir. Ayrıca kıtır kıtır olması nedeniyle ağızda salya üretimini çoğaldırır ve kötü kokuya yol açan bakteriyi yok eder.

Salatalık midedeki fazla ısıyı hakimiyet ederek de kötü kokuyu giderebilir. Kötü soluğu yok etkenin en iyi yollarından birisi, bir dilim salatalığı ağzınıza alıp üst damağınıza diliniz desteğiyle birkaç saniye süresince bastırmaktır.

Ayrıca kıtır salatalığı direk yiyerek dişlerinizdeki kötü kokuya neden olan birikintilerden ve diş eti bakterilerinden kurtulabilirsiniz. Salatalık suyu ile gargara yapmak da ağız kokusunu gideren bir öbür usuldür.

Bir cevap yazın