Şapka

Yaşamını şapka satarak geçiren adamın biri varmış ve yolu ormana düşmüş. Adam ormandaki patikada yol alırken bitkinlikten ve sıcaktan sıkılarak ilk gördüğü ağacın altına kurulmuş. Şapka dolu heybesini de yere koymuş ve şekerleme yapmaya başlamış. Adam bir müddet sonra dinlediği eksantrik ayak sesleri neticeyi uykusundan uyanmış. Uyandığı gibi heybesine birde bakmış ki bomboş şapkalar gitmiş. Refleks hali ile bir anda yukarıya doğru bakan adam ağaçtaki maymunları görmüş. Heybesindeki tüm şapkaları maymunların taktığını fark etmiş.

Adam kafasını iki elinin arasına alarak düşünmeye başlamış: şimdi ben ne yapacağım, bu maymunlardan şapkaları nasıl alacağım?

Bu düşüncelerle yanıp yakılan adam maymunlara dönüp baktığında, maymunların da onun hareketlerini taklit ettiğini fark etmiş. Bakmış ki onlarda kafalarını ellerinin arasına almış. Bunu fark eden adam ellerini havaya kaldırmış, maymunlarda hemen benzerini yaparak ellerini havaya kaldırmışlar. Adamın usuna bir fikir gelmiş.

Adam kendi kafasındaki şapkayı aldığı gibi yere fırlatmış bunun üzerine tüm maymunlarda şapkaları fırlatmış. Böylece adam yere düşen tüm şapkaları toplamış.

Bu vakanın üzerinden 50 yıl geçmiş ve bu adamın artık bir torunu olmuş. O da tıpkı dedesi gibi şapka
satıcısı olmuş yeniden günlerden bir gün dedesi gibi onunda yolu ormanda ki patika yola düşmüş.

Genç adam dedesi gibi ağacın altına oturmuş ve yatakalmış. Uzun bir müddet yatan çocuk uyanmış ve bakmış ki heybesi bomboş. Başına gelen hadiseye oldukça donakalan adam bir anda yukarıya bakmış ve tüm şapkaları ağaçtaki maymunların kafasında görmüş.

Bunun üzerine genç adam; “Seneler evvel dedem bana bunu anlatmıştı ne yapacağımı öğreniyorum” demiş. Genç adam kafasını kaşımaya başlamış, maymunlarda benzerini yapmaya başlamışlar. Genç Adam ellerini havaya kaldırmış maymunlarda ellerini havaya kaldırmış. Bunun ardından genç adam sinsi sinsi gülerek kafasındaki şapkayı aldığı gibi yere fırlatmış.

Hemen o anda maymunun teki alt sıçramış ve yerdeki şapkayı alıp genç adama bir tane de tokat sallayarak; “bir tek senin mi deden var ulan!” demiş.

Bir cevap yazın