Sararan diş problemi çözümsüz değil

Diş Doktoru Zafer Kazak, “Diş renginin göz rengi ve saç rengi gibi bireye hastır. Dişin kapsadığı elementlerin birbirine göre oranı dişin rengini tanımlar. Mine yüzeyi porlu gözle görülemeyen minik delikli bir yapıya sahiptir. Bu sebeple dişin natürel rengi zaman içerisinde dış faktörlerden etkilenerek değişebilir” dedi.

Diş Doktoru Zafer Kazak, diş rengi rehabilitasyonu mevzusunda iki tip rehabilitasyon usulü bulunduğunu belirterek, “Bunlardan ilki dişhekiminizin muayenehanesinde daha süratli netice alınan usuldür Office bleaching, ötekiyi de konutunuz da kendinizin uygulayacağı usuldür. Home bleaching. Er:YAG lazer aygıtları ile yeni geliştirilen Fotona TouchWhite el aleti ile takribî 30 dakikada hassasiyet oluşturmadan beyazlatma sağlanabilir.

Bu lazer dalga boyu çalışılan dokularda yalnızca 100 mikrometre emilim sağlar ve suda emilir. Bu nedenle beyazlatma jelinin en üst katmanında emilerek derin katmana gitmeden jelin hemen faal olmasını sağlar.

Bu da harekâtın süratlenmesini ve aynı zamanda dişte ısı oluşmamasını sağlar. Böylece harekât sonrası hassasiyet de seçenek usullere göre en aza indirgenir” diye konuştu.

Sert doku lazerleri ile yapılan beyazlatma harekâtında jel dentine gelmediği ve minede mikro çatlaklar olmadığı sürece sızı oluşmayacağını anlatan Diş Doktoru Zafer Kazak, “Öbür usullerde çok az bir hassasiyet dinlenebilir ve genellikle bu gidişat 24 saat içerisinde geçer.

Bunu gidermek için beyazlatma harekâtı sonuna diş doktorunuz fluorid uygulaması yapabilir. Beyazlatma sonrası çay, kahve, sigara, kırmızı şarap, vişne suyu gibi dişi renklendirebilecek besinlerden uzak durmakta fayda vardır. Genel ağız bakımına dikkat edilmesi de renklenmelerin yinelemesini önleyecektir” biçiminde konuştu.

Bir cevap yazın