Sarımsak ve limon hakkında doğru öğrenilen yanlışlar

Uzmanlar, limon veya sarımsak harcamanın sıhhatimize olan yanlış öğrenilen tesirlerinden bahsetti.

Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim azası Prof. Dr. Abacı, yaptığı yazılı söylemede, hipertansiyonun bir hayli gelişmiş ülkede en sık görülen kardiyovasküler tehlike etmeni olarak öne çıktığını, Türkiye’de takribî her 3 bireyden birinin hipertansiyon hastası olduğunu bildirdi.

Hipertansiyonun başka uzuvlar bozulmadan, inme geçirmeden kesinlikle rehabilitasyon edilmesi gerektiğini bildiren Abacı, “Tansiyonu tespit edebilmenin neredeyse tek yolu kan tazyikini ölçmektir. Bu sebeple orta ve ileri yaşlarda kan tazyiki kumpaslı aralıklarla ölçülmeli.” ihtarında bulundu.

Büyük tansiyonun 140, ufak tansiyonun ise 90 mm Hg’nin üzerinde çıkmasının hipertansiyon olarak adlandırıldığını kaydolan Abacı, hipertansiyonun tüm yaş gruplarında görülmekle birlikte, orta ve özellikle ileri yaş grubunun hastalığı olduğunu belirtti.

Limon ve sarımsak tansiyonunuzu düşürmez!

Tansiyona karşı temkin alınması gerektiğini belirten Prof. Dr. Abacı, limon ve sarımsağın varsayıldığı gibi tansiyonu düşürmediğini açıkladı.

Abacı, limon ve sarımsağın kan tazyiki üzerinde ciddi bir tesiri olmadığına da işaret ederek, “Kan tazyiki yükseldiği sırada gerginsek bu gerginliği giderecek, bizi gevşetecek rastgele bir yaklaşım kan tazyikimizi düşürür.

Örneğin, biz limon aldığımızda, sarımsak aldığımızda tansiyonumuzun düşeceğini düşünürsek, bir gevşeme sezeriz. ‘Ben limon kullandım, tansiyonum düşecek’ rahatlığı dahi tansiyonu düşürür. Yoksa sarımsak ve limon gibi usuller ilaçlarla karşılaştırıldığında kan tazyikinde ehemmiyetli bir düşme sağlamaz.” ifadelerini kullandı.

Bir cevap yazın